Bundesliga, 29. kolo, 12.04.2013, 20:30 h
Freiburg
Freiburg 3:1(2:1) Hannover 96
Hannover 96

Igor Šestak • petak, 12.04.2013.

Prvu utakmicu 29. kola Bundeslige odigrali su u petak Freiburg i Hannover, klubovi koji se nalaze u neizvjesnoj borbi za plasman u Europsku ligu. U uzbudljivom dvoboju Freiburg je slavio s 3:1 i nastavio niz dobrih rezultata. Bila mu je to treća uzastopna pobjeda i 12. ove sezone, a s tri osvojena boda po učinku se izjednačio sa Schalkeom. Golove za Freiburg zabili su gostujući branič Schulz te Kruse i Schmid, a 74 minute odigrao je i hrvatski napadač Ivan Santini i upisao asistenciju.

Na otvaranju 29. kola Bundeslige Freiburg je s 3:1 svladao Hannover i napravio veliki korak prema osvajanju jednog od mjesta koje iduće sezone vodi u europska natjecanja. Hannover se također nada izlasku u Europu. Uoči ove utakmice imao je četiri boda manje od Freiburga, no u posljednje vrijeme nije u dobroj formi. U zadnjih šest utakmica upisao je samo jednu pobjedu te se udaljio od željenih pozicija.

Prilično iznenađujuće, za Freiburg je od prve minute zaigrao Ivan Santini. 23-godišnji Zadranin ove je sezone upisao osam nastupa u Bundesligi, ali nijedan od prve minute. Trener Christian Streich ovaj ga je put u napadu spojio s Kruseom, a u 74 minute na terenu Hrvat mu je uzvratio asistencijom za treći pogodak. Za domaće je svih 90 minuta odigrao bivši igrač Zagreba, Mensur Mujdža.

Početak utakmice protekao je u visokom tempu, a u prvih 15 minuta obje su momčadi imale nekoliko nepreciznih pokušaja. Za domaće su prijetili Mujdža i Kruse, a za goste Konan i Stindl. Nakon desetak minuta zatišja poveli su domaći, iako zasluge za pogodak idu članovima gostujuće momčadi. Prvo je Kruse pogodio vratnicu, a u nastavku tog napada vratar Zieler je pogrešno procijenio jedan neopasan centaršut i lopta je pogodila nespremnog Schulza te se odbila u praznu mrežu. Bio je to Schulzov 273. nastup u Bundesligi i prvi autogol.

Nakon pogotka uslijedio je period igre bez prilika, a Hannover je izjednačio u 36. minuti. Diouf je prisilio Krmasa na pogrešku pa uposlio Rauscha koji je dobru situaciju preciznim udarcem pretvorio u pogodak. Domaćini su do poluvremena ipak uspjeli vratiti vodstvo. S lijeve strane asistirao je Schmid, a Kruse udarcem s ruba kaznenog prostora napokon pronašao put do mreže i u 44. minuti postavio 2:1.

S tim se rezultatom otišlo na odmor, a Freiburg je i u nastavku utakmice bio bolja momčad. U 47. minuti gostima je zaprijetio Santini, a Hannoverov vratar Zieler upisao je čitav niz obrana u periodu od 57. do 60. minute. Dvaput je zaustavljao udarce Schmida, a potom i Caligiurija. Hannover je te promašaje umalo kaznio desetak minuta kasnije kada je Baumann spašavao prilikom pokušaja Dioufa i Rauscha.

Odluka o pobjedniku napokon je pala u 73. minuti kada je Santini dobio loptu na desnom krilu pa pronašao Schmida, koji se nakon nekoliko promašaja uspio upisati u strijelce snažnim udarcem s 15 metara. Zieler je bio na toj lopti, ali je prošla ispod njega i otkotrljala se u mrežu.

Minutu kasnije prilično dobrog Santinija zamijenio je Makiadi, a zamjenama je pokušao nešto učiniti i gostujući trener Mirko Slomka. Njegovi potezi nisu urodili plodom i Freiburg je upisao pobjedu s 3:1 te izrazito važne bodove, koji su ga po bodovnom učinku izjednačili s četvrtoplasiranim Schalkeom.