Premiership, 35. kolo, 28.04.2013, 17:00 h
Arsenal
Arsenal 1:1 Manchester United
Manchester United

Ante Zovko • nedjelja, 28.04.2013.

Poslije obećavajućeg početka, Arsenal i Manchester United nisu pružili partiju za pamćenje te su odigrali 1:1 na Emiratesu u 35. kolu Premier lige. Bivši kapetan Topnika Robin van Persie povećao je prednost na listi strijelaca pogotkom iz jedanaesterca kojim je postavio konačni rezultat.

Njegov bivši suigrač Theo Walcott doveo je na početku Arsenal u vodstvo usred mlakog Unitedova starta, no prvak je posložio redove i obranio bod bez mnogo poteškoća.

Arsenal je tim ishodom pao na četvrto mjesto, što najviše odgovara petom Tottenhamu koji ima dva boda manje, ali i utakmicu manje. Arsenalu ostaje nada da će njegovi konkurenti izgubiti pokoji bod jer Chelsea, koji je preuzeo treće mjesto, sljedećeg vikenda ide na Old Trafford, a igra i s Tottenhamom.

Topnici i suci dočekali su igrače novopečenog prvaka u počasnom špaliru, a navijači uglavnom zvižducima. Međutim, Manchester United ubrzo je dobio hladan tuš.

Već u drugoj minuti Walcott dovodi domaće u vodstvo. Van Persie je izgubio loptu na sredini terena, a Rosicky dodaje strijelcu koji se prošuljao iza "zaspalog" Evre i pogodio iz oštrog kuta ispod De Gee.

Momčad Alexa Fergusona, koji je bjesnio pored terena, izgledala je letargično u prvom poluvremenu. Crveni vragovi nisu uspjeli uhvatiti ritam i zatvarati domaće igrače, pa su tako dopustili Cazorli da testira sunarodnjaka De Geu, a nešto kasnije i Podolskom.

Fergusonova kritika učinila je svoje i United je izgledao znatno bolje u zadnjih desetak minuta prvog dijela. Szczesny je licem obranio Van Persiejev udarac iz blizine, a Jones je potom gađao pored gola.

U 42. minuti gosti dobivaju jedanaesterac. Sagna je prvo predao loptu bivšem kapetanu Van Persieju, a onda ga srušio pokušavajući popraviti svoju grešku. Nizozemac je sam izveo najstrožu kaznu i krenuo prema centru bez slavlja.

Drugi dio počinje kako je priželjkivao United - mirno, bez prejakog ritma. Takav je uglavnom bio cijeli ostatak susreta. Rosicky je propustio dobru priliku u 49. kad je s 20-ak metara iskosa zamalo promašio okvir, a Rooney glavom u 55. pogađa ravno u Arsenalova vratara.

Arsene Wenger pojačao je ofenzivni dio momčadi u nadi da Arsenal može vratiti treću poziciju i u završnici susreta bilo je prilika za slavlje u derbiju. Domaći su u 86. tražili jedanaesterac kad je Gibbs uspio pobjeći Ferdinandu, a minutu kasnije Cazorla opet prijeti udarcem izvan šesnaesterca.