Josip Tolić • subota, 27.04.2013.

Odigrane su četiri popodnevne utakmice 35. kola Premiershipa. U najzanimljivijem okršaju davljenik Wigan remizirao je s Tottenhamom 2:2 iako je u posljednjih pola sata ušao s vodstvom. Steven Pienaar bio je jedini strijelac u dvoboju klubova s hrvatskim igračima u najjačoj ligi svijeta, Evertonu i Fulhamu, koji je pripao Toffeesima. Stoke je minimalnom pobjedom nad Norwichom zadržao pravi kurs u borbi za ostanak, dok je WBA šokirao Southampton na njihovu terenu ubilježivši pobjedu 0:3.

Hrvatskoj javnosti najzanimljiviji dvoboj 35. kola Premiershipa, onaj između Evertona i Fulhama na Goodison Parku, pripao je Toffeesima. U potpuno jednosmjernom dvoboju presudio je samo jedan gol, već iz 15. minute. Sjajnu kombinaciju domaćih nogometaša okrunio je Steven Pienaar na povratnu loptu Colemana.

Glavna napadačka igla plavih bio je Nikica Jelavić kojeg gol jednostavno nije htio. U 21. minuti Anichebe ga je fino proigrao s lijeve strane, a hrvatski napadač nije uspio pogoditi okvir, dok je sedam minuta prije predaha neslavno je završio akciju u kojoj je mogao asistirati Nigerijcu. Zamijenjen je u 67. minuti.

Na drugoj je strani Mladen Petrić ušao u 30. minuti umjesto ozlijeđenog Berbatova i bio blizu gola u 43. minuti kada je za djelić sekunde zakasnio na dodavanje Richardsona.

Izabranici Davida Moyesa tako su nastavili loviti pozicije za europska natjecanja, a mali korak unazad na tom polju napravio je Tottenham koji nije uspio svladati davljenika Wigana u gostima. Već u petoj minuti tresao se okvir vrata, onog domaćeg, kada je Huddlestone iz slobodnog udarca pogodio vratnicu. Taj je pokušaj bio najava gola Spursa koji je stigao četiri minute potom.

Gareth Bale ni kriv ni dužan bio je strijelac vodećeg pogotka nakon greške domaćeg vratara Joela koji ga je zapravo pogodio pri ispucavanju, a lopta mu odsjela iza leđa. Domaćinima nije trebalo mnogo da izjednače, već u 11. minuti Boyce je nakon udarca iz kuta vratio stvari na početak.

Stvari su za domaće navijače izgledale još ljepše u četvrtoj minuti nastavka nakon što je McManaman s ruba kaznenog prostora krasno pogodio za potpuni preokret, no momčad Andréa Villasa-Boasa ipak je kući otišla s bodom zahvaljujući s(p)retnom autogolu Boycea minutu prije kraja regularnog tijeka utakmice.

Besprijekorno gostovanje na St. Mary'su odradio je West Bromwich Albion svladavši Southampton čak 0:3 u ogledu prepunom golova, ali i isključenja. Fortune je poentirao u šestoj minuti najavivši dobar dan za goste, a do povećanja su stigli sredinom nastavka kada je Lukaku prešao nekoliko domaćih igrača i zabio za 2:0.

Tenzije su ubrzo porasle, što je rezultiralo dvostrukim isključenjem u 70. minuti Ramíreza i Fortunea. Ramírez ga je zaradio zbog udaranja laktom Longa, dok je njegov suigrač u obranu uvalio šamar Southamptonovu igraču. Ludo drugo poluvrijeme nastavilo se trećim golom WBA-a kojeg je postigao upravo nesretnik Long, a zaključio ga je Fox mesarskim startom na Reidu koji je morao rezultirati novim crvenim kartonom.

Nešto je manje sadržajna bila utakmica Stokea i Norwicha na Britanniji koju je presudio Charlie Adam pogotkom u prvoj minuti nastavka. Peter Crouch zakuhao je sve dobrim primanjem duge lopte koja je došla do Adama, a ovaj preciznim prizemnim udarcem crveno-bijelima donio drugi trobod u nizu.