Ante Dubravac • petak, 06.09.2013.

Pomalo u sjeni dvoboja između Srbije i Hrvatske svoje kvalifikacijske susrete odigrali su i ostali sudionici skupine A. Makedonija je na svom terenu savladala Wales dok je Belgija nastavila s odličnim rezultatima i na gostovanju kod Škotske...

Nakon gotovo šest mjeseci odmora Makedonija i Wales odigrali su svoj sedmi susret u sklopu kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo kojem će domaćin biti Brazil.

Od početka susreta domaćini su krenuli agresivnije s jasnom željom da što prije dođu do vodećeg pogotka, a taj njihov pritisak urodio je plodom u 21. minuti. Agim Ibraimi je izveo slobodan udarac s dvadesetak metara, lopta se od živog zida odbila do Ivana Tričkovskog koji zabija za vodstvo Makedonije 1:0.

Međutim slavlje domaćina trajalo je samo 18. minuta. Nikola Gligorov je neoprezno u vlastitom šesnaestercu srušio Aarona Ramseyja i pri tome zaradio žuti karton. Član Arsenala sam je i izveo najstrožu kaznu i pogodio za 1:1 s koliko se otišlo i na odmor.

I nastavak susreta ponudio je vrlo sličan nogomet, a ključan potez povukao je domaći izbornik Čedomir Janevski u 61. minuti kada je umjesto Ibraimija u igru uveo Aleksandra Trajkovskog koji mu se odužio deset minuta prije kraja susreta kada je lijepim udarcem s ruba šesnaesterca pogodio za veliko slavlje i pobjedu domaćina 2:1.

Zanimljivo je spomenuti da je novi član Real Madrida Gareth Bale cijeli susret proveo na klupi. Očito je izbornik Chris Coleman procijenio da Bale ni fizički ni psihički nije dovoljno spreman.

U drugom susretu Škotska je na kišom okupanom Hampden Parku dočekala vodeću momčad skupine reprezentaciju Belgije. Domaćini su na početku pokušali goste iznenaditi agresivnim presingom, ali kako je susret odmicao Belgija je postajala sve opasnija.

U 33. minuti s više od 25 metara odlično je pucao kapetan domaćina Scott Brown, ali je lopta otišla malo pokraj desne vratnice. Već u idućem napadu na sličan način uzvraća Axel Witsel međutim Marshall hvata taj pokušaj.

Ipak u 38. minuti domaćinima nije bilo spasa. Kevin De Bruyne je lijepo prošao po desnoj strani i pronašao Steven Defoura koji lijepo pogađa u donji desni kut za vodstvo Belgije.

Drugu dionicu utakmicu udarcem iz daljine je otvorio Nacer Chadli, bez veće opasnosti za domaćeg čuvara mreže. U 67. minuti Anya je dobro pronašao Maloneyja koji iz dobre situacije šalje loptu preko gola.

Do kraja susreta domaćini su pokušali doći do izjednačenja, što je iskoristila Belgija u 89. minuti kada je Benteke pronašao Mirallasa koji postavlja konačnih 2:0.