SP 2015. - Završnica, osmina finala, 25.01.2015.
Slovenija 30:28 Sjeverna Makedonija
Sjeverna Makedonija

Slovenija u balkanskom derbiju protiv Makedonije izborila četvrtfinale

Iz Dohe:Jelena Bagarić • nedjelja, 25.01.2015.

Rukometaši Slovenije izborili su četvrtfinale pobijedivši Makedoniju rezultatom 30:28 (16:15). Iako su većinu utakmice vodili, Slovenci nisu lako došli do pobjede protiv borbene Makedonije koja je početkom drugog dijela ostala bez svog prvog lijevog vanjskog Filipa Mirkulovskog zbog crvenog kartona. Prijetili su Makedonci do kraja, ali pobjeda je ipak otišla na stranu Slovenije.

Balkanski derbi osmine finala između Slovenije i Makedonije bio je baš onakav kakav se i očekivao. Niti jedna ekipa nije se uspijevala rezultatski odvojiti. Poveli su Makedonci, ali brzo je Jure Dolenec s dva uzastopna pogotka preselio prednost na stranu Slovenije. Makedonci su tako morali sustizati rezultat, ali ponovo su preko Stojančea Stoilova poveli u 14. minuti.

Međutim, prednost se ponovo preselila na stranu Slovenije koja je prvi put povela s plus dva u 21. minuti nakon dva uzastopna pogotka Sebastiana Skubea. Do kraja poluvremena Makedonci su tri puta uspjeli izjednačiti, ali Skube postiže 16. pogodak za Sloveniju koja odlazi na odmor s minimalnom prednošću.

Iako su Slovenci u nastavku poveli s dva razlike, u 35. minuti Stoilov dovodi Makedonce do novog izjednačenja (17:17). Ipak, igrači Borisa Deniča ponovo odlaze na dva razlike, a start Filipa Mirkulovskog nad Urošom Zormanom kažnjen je crvenim kartonom. Slovenija tada preko Dragana Gajića zabija za 21:18 što je ujedno bila i najveća prednost u susretu do tada.

Imali su Makedonci priliku ponovo smanjiti na minus jedan, aliGorazd Škof brani sedmerac Dejanu Manaskovu, što Slovenija sjajno koristi i u 51. minuti preko Marka Bezajak dolazi do rezultata 27:23. Do kraja su Makedonci još nekoliko puta uspjeli doći na dva pogotka zaostatka, ali više od toga nisu uspjeli. Tri puta su imali zicere za minus jedan ali dva puta se ispriječila stativa, a treći put raspoloženi Škof.

Vremena više nije bilo i 40 sekundi prije kraja bilo je jasno da će Slovenija izboriti prolazak u četvrtfinale. Najbolji strijelac Slovenije bio je Gajić s devet pogodaka, dok je Škof, koji je proglašen igračem utakmice, skupio 12 obrana. Kod Makedonije istaknuli su se Goce Georgievski i Kiril Lazarov sa sedam pogodaka.

• narada10826.01.2015. u 21:43
    naravno, nekima ta rijec diže tlak, jer sa „Balkanom" se povezuju neke tradicije, neka ponašanja koji će mnogi odbiti. Međutim, to je znanstveni izraz, i može se fino pročitati ko i šta sve spada pod taj naziv. Prema tome naslov članka je u redu. PS kad se gleda kako naši političari vode... [više na forumu]
    narada108
  • serieA26.01.2015. u 14:16
    makedonci fulali previše šansi protiv objektivno iskusnije (ne starije) slovenije...bilo kako bilo slovenci u 1/4 finale super uspijeh a Obrvan dao makedoniji neku novu dimenziju..bit će zanimljivo ih gledati na slijedećim turnirima
    serieA
  • Obrisan korisnik25.01.2015. u 21:04
    a mislim ovi novinari si zbilja glupi Balkanski debri igra Slovenija!!! Pa onda smi i mi na Balkanu
  • teniosac25.01.2015. u 18:52
    bravo susjedi..
    teniosac
  • narada10825.01.2015. u 18:26
    Nadam se da nećemo više vidjeti suce Gatelis-a i Mažeiku ... Kod Slovenaca ključan Škof (kao često u važnim tekmama) i ta taktika Slovenaca za ekspres napad nakon primljenog gola (pog. preko Gajića).