Branimir Korać • petak, 27.03.2015.

"Kvalifikacijski petak" obilježio je susret u Podgorici gdje je Crna Gora ugostila Rusiju, a susret nije dovršen. Već u prvim trenucima susreta došlo je do prekida, kasnije je utakmica nastavljena, ali i konačno prekinuta u 67. minuti...

Engleska - Litva 4:0

Engleska je imala lagan posao protiv Litve koju je svladala s visokih 4:0. Od samog početka Litavci su bili pritisnuti na svoju polovicu, a Engleska je rano stvarala prilike.

Već u petoj minuti Wayne Rooney zatresao je vratnicu, a što nije napravio tada, učinio je minutu kasnije. Pucao je Danny Welbeck, vratar Giedrus Arlauskis odbio je njegov udarac, ali samo do Rooneya koji lakoćom zabija.

Postignut pogodak malo je umirio Engleze koji su stigli do rane prednosti i nisu imali potrebe za jurnjavom, ali u završnici prvog dijela svejedno su stigli do novog gola. U 45. minuti nakon ubačaja Hendersona glavom je zabio Welbeck za ugodnih 2:0 na odmoru.

U drugom dijelu prednost Engleza nastavila je rasti. U 58. minuti Rooney je prešao u ulogu asistenta kada je odlično ubacio za Sterlinga koji bez problema podiže na 3:0 da bi konačnih 4:0 postavio Harry Kane u 73. minuti, svega dvije minute nakon što je zamijenio Rooneya.

Lihtenštajn - Austrija 0:5

Austrijanci nisu imali milosti prema Lihtenštajnu i visoko su ga svladali s 5:0 u gostima. U jednosmjernom susretu od 55. minute u domaćem sastavu participirao je i Istrin igrač Dennis Salanovic, ali bez značajnijeg učinka.

Austrija je ovom pobjedom zadržala vodeću poziciju na ljestvici uz četvrtu pobjedu u nizu. Pogotke za Austriju postigli su Harnik i Janko u prvom poluvremenu te Alaba, Junuzović i Arnautović u drugom dijelu.

Makedonija - Bjelorusija 1:2

Trećim porazom u nizu Makedonija se potpuno udaljila od Europskog prvenstva u Francuskoj. U Skoplju se nadala bodovima protiv Bjelorusije koje bi ju ostavile u igri barem za treće mjesto, međutim gosti su slavili s 2:1 i stigli do prve pobjede.

Rano vodstvo od devete minute pogotkom Aleksandra Trajkovskog nije pomoglo Makedoncima, Kalačev i Korniljenko napravili su preokret i razveselili bjelorusku ekspediciju.

Moldavija - Švedska 0:2

Moldavski bunker nije izdržao i Švedska je predvođena Zlatanom Ibrahimovićem stigla do pobjede 2:0. Domaćin je izdržao jedno poluvrijeme, ali onda je pokleknuo.

Već na početku drugog dijela Moldavci su poklonili pogodak Švedskoj nakon što je lopta pogodila Ibrahimovića u glavu kada je Cebanu ispucavao loptu. Prednost od 1:0 stajala je na semaforu do same završnice kada u 84. minuti Forsberga u 16 metara ruši Bolohanu, a Ibrahimović postavlja konačnih 2:0.

Slovačka - Luksemburg 3:0

Krivi korak nisu napravili Slovaci koji su ugostili Luksemburg i glatko ga svladali s 3:0. Sve je bilo riješeno već u prvih 40 minuta kada je domaćin postigao sva tri pogotka i riješio pitanje pobjednika.

Već u desetoj minuti Adam Nemec poslao je loptu iza leđa Jouberta da bi deset minuta kasnije Vladimir Weiss povisio na 2:0. U završnici prvog dijela Peter Pekarik odličnim prodorom zaključio je priču.

Slovenija - San Marino 6:0

Loše se proveo San Marino u Sloveniji koji je poražen s čak 6:0, a mogao je još toliko lopti vaditi iz svoje mreže. Slovenci su se poigrali sa skromnim protivnikom i bez ikakve muke slavili.

Na odmoru je bilo samo 1:0 zahvaljujući pogotku Iličića, ali se zato u drugom dijelu otvorilo. Zabijali su redom Kampl, Struna, Novakovič, Lazarevič i Ilič za vrlo visoko slavlje Slovenaca.

Španjolska - Ukrajina 1:0

Tek minimalno slavila je Španjolska protiv Ukrajine u susretu u kojem su i Ukrajinci mogli do pogotka. Posebno dobru priliku za poravnanje Ukrajina je imala nakon što ju je lošim dodavanjem zakuhao Iker Casillas, međutim i ispravio je pogrešku obranivši zicer Rotanu.

S druge strane Španjolska je bila puno opasnija i stvorila je dosta prilika, ali samo je jedna realizirana.

Trenutak odluke dogodio se u 28. minuti kada je Koke dao odličnu loptu za Alvara Moratu, a ovaj poslao loptu iza leđa Pjatova. Neposredno prije pogotka, Ukrajina je preko Rotana propustila doći u vodstvo što je odmah kažnjeno.

Švicarska - Estonija 3:0

Lagan posao imala je Švicarska koja je svladala Estoniju 3:0. "Jako smo se mučili, Švicarska je nametnula ritam koji mi jednostavno ne možemo pratiti", priznao je nakon susreta estonski izbornik Magnus Pehrsson.

Schär, Xhaka i Seferović donijeli su pobjedu Švicarcima.

Crna Gora - Rusija 0:0 prekinuto u 67. minuti

Sramotna večer u Podgorici okončana je prekidom u 67. minuti nakon što je sudac u više navrata prijetio završetkom. Crnoj Gori prijeti iznimno visoka kazna i strahovat će od odluke Uefe.

Kaos je započeo sukobima navijača u gradu da bi na samom početku susreta vratar Rusije Igor Akinfejev pogođen bakljom u glavu nakon čega je uslijedio prekid od više od pola sata.

Akinfejev je hitno prebačen u bolnicu, baklja mu je spalila dio kose i zaradio je opeklinu na glavi. Nakon što se vođa crnogorskih navijača javno ispričao Rusiji i objavio kako je pronađen počinitelj, susret je nastavljen.

Međutim mira na tribinama nije bilo, navijači Crne Gore i Rusije su se sukobili i još tijekom poluvremena trajala je rasprava hoće li se susret uopće nastaviti. Unatoč konstantnim molbama spikera na stadionu da se svi suzdrže bilo kakvih incidenata jer je susret na rubu prekida, jedan nije izdržao i u 67. minuti pogodio je s tribine Kombarova i susret je definitivno prekinut.

Neposredno prije toga bolja Rusija promašila je kazneni udarac nakon što je Poleksić obranio šut Širokova.