Wengeru prva pobjeda kod kuće, City i dalje neporažen u prvenstvu

Marjan Kreševac • subota, 12.09.2015.

Nakon što je Chelsea otvorio subotnji program porazom na gostovanju kod Evertona, Arsenal je pobjedom 2:0 upisao prva tri domaća boda, a City je uspio slomiti čvrsti Crystal Palace i slaviti rezultatom 1:0.

Nakon što su kod kuće ispustili bodove protiv West Ham Uniteda i Liverpoola, Topnici su golovima Thea Walcotta i Oliviera Girouda na Emiratesu upisali prvu pobjedu u Premiershipu. Domaći su stvorili niz lijepih prilika u otvaranju utakmice, ali falio je onaj završni dodir da lopta odsjedne iza leđa vrlo dobrog Jacka Butlanda. Butland je bio nemoćan u 31. minuti utakmice kada je Walcott na dodavanje Mesuta Ozila prizemnim udarcem doveo Arsenal u vodstvo 1:0.

Arsenal je i nakon postignutog gola nastavio s pritiskom na gol Stoke Cityja, ali mreže su mirovale sve do 85. minute kada Giroud postavlja konačnih 2:0. Arsen Wenger bio je zadovoljan izvedbom svoje momčadi: "Morali smo čekati kraj utakmice za potvrdu naše pobjede, ali mislim da je naša izvedba bila impresivna. U prvom dijelu odlično smo se kretali i stvorili veliki broj prilika. U drugom poluvremenu tempo nam je malo oslabio, što se vidjelo kroz veći broj netočnih dodavanja, ali i dalje smo nastavili stvarati prilike i u globalu bila je ovo odlična predstava".

Kelechi Iheanacho, mladić koji je ušao s klupe, donio je u sudačkoj nadoknadi pobjedu Manchester Cityju i osigurao nastavak niza nepobjedivosti. Za City je debitirao Kevin De Bruyne, najnovije pojačanje kada je u prvom poluvremenu zamijenio ozlijeđenog Sergia Aguera. Utakmica prve dvije momčadi na tablici bila je tvrda i bez previše izglednih prilika, igra se uglavnom odvijala na sredini terena. I kad je izgledalo da će gosti izgubiti prve bodove u prvenstvu, Manuel Pellegrini u 89. minuti u igru uvodi 18 godina starog Iheanacha koji na ukazano povjerenje nakon par minuta odgovara lijepim udarcem iz blizine koji pronalazi svoj put do mreže.

"Palace je vrlo ambiciozno otvorio utakmicu, ali nije stvorio previše prilika za pogodak. Nakon poluvremena mi smo bili ti koji su stvarali prilike i na kraju smo uspjeli zabiti potpuno zasluženi gol", rekao je Pellegrini i nastavio: "Kelechi je vrlo mlad igrač, trenutno su ispred njega Kun i Bony, ali on je za nas jako bitan napadač koji ima veliki prostor za napredak".

U susretu dva kluba koji su na kraju prošle sezone pristigli iz Championshipa, uspješniji je bio Norwich koji je protiv Bournemoutha upisao prvu domaću pobjedu rezultatom 3:0. Prvi pogodak za domaće u 34. minuti utakmice postigao je Camerone Jerome udarcem nogom sa sredine kaznenog prostora. Na 2:0 povisio je Wes Hoolahan u 51. minuti udarcem nogom izvan kaznenog prostora, a treći pogodak za Norwich postigao je Matthew Jarvis novopridošlo pojačanje iz West Hama. Gosti su do kraja utakmice tek uspjeli ublažiti poraz pogotkom Steeva Cooka deset minuta prije zadnjeg sučevog zvižduka.

Na Vicarage Roadu Watford je uspio pobijediti Swansea rezultatom 1:0. Swansea nakon odlične igre u prošlom kolu i pobjede nad Unitedom nije uspio zadržati istu razinu igre i nastaviti u pobjedničkom ritmu. Jedini pogodak na utakmici djelo je Odiona Ighaloa u 59. minuti utakmice udarcem desnom nogom na dodavanje Troyja Deeneyja.

West Bromwich Albion i Southampton odigrali su jednu miroljubivu utakmicu koja je završila bez pogodaka. Obje momčadi bile su više usredotočene na čuvanje vlastitog gola nego na ugrožavanje protivničkog. U takvom tonu niti jedni niti drugi nisu stvorili ozbiljne prilike.