La Liga, 1. kolo, 18.08.2018, 22:15 h
Barcelona
Barcelona 3:0 Deportivo Alaves

Jan Šneler • nedjelja, 19.08.2018.

Nogometaši Barcelone vrlo uvjerljivo su ušli u novu sezonu te su nakon prilično dominantne predstave ispratili Alaves s tri pogotka u mreži...

Bilo je jasno i prije samog susreta kako će Alaves teško doći do bilo kakvog pozitivnog rezultata na gostovanju kod Barcelone. Katalonski div puno je kvalitetniji, a tijekom svih 90 minuta utakmice pokazao se kao dominantniji i uvjerljiviji.

Od samog početka bilo je vidljivo kako će gosti biti orijentirani isključivo na defenzivne zadatke, dok je Barcelona velikim posjedom nastojala umrtviti protivnika i dominacijom doći do pogotka. Ipak, Alaves se nije olako predao. Dobro su se gosti branili, iako treba reći kako su i domaći u pojedinim trenucima reagirali prilično dekoncentrirano.

Svi statistički pokazatelji išli su u korist domaćeg sastava, a svakako najzaposleniji čovjek bio je gostujući vratar Fernando Pacheco. Iako nije uspio sačuvati mrežu, vratar Alavesa definitivno je zaslužan što Barcelona nije postigla pogodak u prvom dijelu. Fantastičnu priliku u 38. minuti imao je Leo Messi no njegov udarac iz slobodnog udarca odsjeo je na gredi.

Pokušavali su i to vrlo aktivno i Luis Suarez te Ousmane Dembele no lopta nije htjela ući u gostujući gol. U nastavku susreta, trener Barcelone Ernesto Valverde odlučio je još pojačati napad te je umjesto Nelsona Semeda uveo Phillipea Coutinha. Nakon svega par minuta nastavka, Jordi Alba se našao u izglednoj poziciji, no Pacheco je obranio.

Vratar Alavesa imao je još jednu, prilično dojmljivu obranu, kada je doslovno nevjerojatnom paradom izvukao loptu koju su mnogi već vidjeli u golu. Imao je Alaves u nastavku jednu solidnu priliku, kada je kontru istrčao Jony, no Marc-Andre Ter Stegen izašao je s vrata i rutinski otklonio opasnost. Konačno, u 64. minuti Barcelona je došla do vodstva.

Fenomenalan pogodak postigao je Messi, u stilu Ronaldinha koji je tako znao varati vratare. Slobodni udarac s dvadesetak metara, svi očekuju prebacivanje živog zida, pa tako i nogometaši koji stoje u njemu. Živi zid skače, a Messi oštrom loptom po podu pogađa suprotni kut vratara. Svega tri minute kasnije, sjajni Argentinac bio je u izglednoj poziciji, no njegov udarac ponovno pogađa okvir gola.

Sedam minuta prije kraja Barcelona dolazi do povećanja vodstva. Loptu je primio Coutinho, prešao nekoliko braniča i lijepim udarcem pogodio suprotni kut gola. Konačno, u drugoj minuti sudačke nadoknade, Messi hvata lijepo dodavanje Suareza i svojim drugim pogotkom postavlja konačnih 3:0. Napomenimo za kraj kako je Ivan Rakitić odigrao vrlo dobro svih 90 minuta utakmice te je aktivno sudjelovao u većini akcija Barcelone.