Zvezda svladala Partizan u drami i paklu Pionira

Matej Kačan • ponedjeljak, 03.02.2020.

18. kolo ABA lige zaključeno je vječitim beogradskim derbijem između Crvene zvezde i Partizana. Nakon uzbudljive utakmice pune preokreta, Zvezda je bila bolja od gradskog rivala s 92:86...

Za kraj 18. kola ABA lige smo imali priliku gledati možda i najveći dvoboj koji ova liga ima za ponuditi, beogradski dvoboj Zvezde i Partizana. Najljući rivali odigrali su sjajnu utakmicu u Dvorani Aleksandra Nikolića koja je svima poznatija pod imenom Pionir, a ovom prilikom je nominalni domaćin bila Zvezda.

Susret je ponudio čak 19 promjena vodstva, a osim Zvezdine serije i vodstva od 13 razlike u drugoj dionici nitko nije imao osjetniju prednost koja bi garantirala miran kraj utakmice. Odmah je krenulo s igrom koš na koš pa je u tom duhu na koncu prve četvrtine 25:23 za Zvezdu. Ista je ekipa šuterski sjajno krenula u drugu dionicu pa nakon 15:2 serije vodi s 40:27.

No Partizan odmah vraća istom mjerom, a predvodnici dobre napadačke šihte crno-bijelih su bili Amerikanci Paige i Mosley te Nemanja Gordić. Tako se na poluvrijeme ide kao da se ništa nije dogodilo, s 44:42 za Crvenu zvezdu.

Prvih pet minuta drugog poluvremena je puno bolje odigrao Partizan koji je po prvi put preko Waldena i Jaramaza osjetio vodstvo od pet poena razlike, ali večerašnji junak Zvezde Billy Baron igra sjajnu napadačku rolu i vraća svoju momčad u minimalno vodstvo od 67:66 nakon 30 minuta košarke.

Jako dugo se igrala utakmice, negdje oko dva sata. Mnogo je bilo minuta odmora te prekida i prekršaja pa je susret koji je počeo u 18 sati završio tek oko 20. Počinjeno je čak 52 prekršaja, a izvedeno je 57 slobodnih bacanja. Imao je Partizan čak i bolje šuterske brojke, ali je Zvezda prevagnula u onim radnim elementima igre pa je protivnika nadskakala s 34:22 te je ukrala osam lopti u odnosu na Partizanove četiri.

Nije zato nikog začudilo da su u posljednjoj dionici obje ekipe većinu poena počele zabijati iz slobodnih bacanja te da je Partizan ostao bez nekih igrača zbog pet osobnih pogrešaka. Do posljednjeg vodstva na utakmici je Partizan stigao sa šest poena u nizu te je vodio 82:80, ali opet Baron spašava svoju ekipu te zabija četiri poena u nizu za 86:82 što je Zvezda do kraja slobodnim bacanjima sačuvala za 92:86.

Baron je odigrao sjajno te je s 26 poena vodio pobjednike, dok su 12 i 11 dodali Lazić, odnosno Davidovac. 14 je kod Partizana ubacio Paige, dok su po 13 dodali Jaramaz i Paige. Ovom pobjedom Zvezde se "nagužvalo" na vrhu tablice pa su Budućnost i Partizan na 14-4 omjeru, dok je iza njih Zvezda s 12-6, a onda ide skupina od tri ekipe na 11-7 omjeru te čak šest ekipa ima šanse za izboriti doigravanje u posljednja četiri kola.