20
Benjamin Lauth
80'

Rudi Völler

Hrvatska nogometna reprezentacij aporazom je otvorila godinu u kojoj se priprema za svoj drugi nastup na Suropskom prvenstvu. Poraz od Nijemaca stigao je nakon što su se naši vratili iz deficita od 0:1, Carsten Ramelow je uz nehotičnu pomoć Jerka Leke prevario Pletikosu i u 90. minuti donio ukupno drugu pobjedu Nijemaca nad našom reprezentacijom.

Slika 3 od 3.

Utakmicu su puno bolje otvorili naši. Redale su se prigode pred fantastičnim Oliverom Kahnom, koji je u nekoliko navrata spasio Njemačku pogotka. Prva velika prigoda zbila se u 15. minuti. Babić je ubacio iz kornera, Šimunić se vinuo visoko i prevario njemačku obranu. No, na gol-liniji loptu je dočekao Baumann i odbio u polje. Nakon toga, lijepim volejem na "otpadak" pokušava kapetan Boris Živković.

U 24. minuti Kahn je dvaput na velikim iskušenjima. Najprije ga je zaposlio debitant Klasnić, čiji je pokušaj najbolji svjetski vratar odbio vršcima prstiju u korner, nakon kojega Rosso šalje loptu snažno, no Kahn opet atraktivno skida.

Nijemci su se tek nakon toga probudili i uzvratili. Najaktivniji gostujući igrač, veznjak Bochuma Paul Freier zaprijetio je Pletikosi, no neprecizno. Četiri minute kasnije, Pletikosa krivo procjenjuje Freierevu loptu iz slobodnog udarca, no ona srećom ipak odlazi preko vratiju.

Slika 2 od 2.

A onda je stigla - kazna. U pravom njemačkom stilu, kažnjena je prva pogreška naše obrane. Arne je ubacio u peterac na Klosea, koji proslijeđuje lijevo prema Lahmu. Ovaj izbjegava zaleđe i vraća pred Pletikosu, gdje loptu dočekuje Klose i lako ubacuje za 0:1.

Dvije minute kasnije, u 36. minuti, Lahm je gotovo iskoristio šok u našoj obrani, kojeg je prouzročio prvi pogodak. Minutu kasnije, Niko Kovač slabo zahvaća asistenciju Klasnića, pa lopta odlazi preko gola.

Nakon poluvremena, prvu šansu ima Hrvatska i to iz prekida. Pršo je srušen u idealnoj poziciji, na 18 metara. Srna izvodi slobodan udarac, Kahn odbija, Niko Kovač natrčava na loptu, no Wörns još jednom odbija s gol-linije.

Slika 1 od 1.

U 57. minuti Kuranyi je stigao do lopte prije Pletikose na 16 metara, uputio ju prema lijevom kutu, no ona je odskakutala nekoliko centimetara od vratnice.

Tragičar utakmice praktički je postao Ivica Olić, promašajem u 69. minuti. Dobio je sjajnu loptu od Babića i sjurio se prema Kahnu gotovo s centra. No, dok je došao do njega, kao da ga se preplašio, njemački vratar sjajno reagira, a Bule ne uspjeva ubaciti loptu u praznu mrežu.

Uspavalu publiku probudio je ulazak domaćeg ljubimca Mate Neretljaka. Ovaj im je uzvratio na najbolji mogući način - pogotkom za izjednačenje. Igrala se 86. minuta, Bule je ubacio iz kornera, a Neretljak se vinuo u nebesa na drugoj vratnici i zakucao loptu preko čitave njemačke obrane u mrežu za 1:1.

Činilo se da će tako i završiti, da će s 1:1 svi biti zadovoljni, kada je stigla 90. minuta. Bernd Schneider je "provozao" Darija Šimića na desnom boku, ubacio na nekih desetak metara za Ramelowa. Ovaj puca, lopta udara u Leku i mijenja smjer, te od vratnice odsjeda u mreži za 1:2. Nesretan i nepotreban poraz, koji se svakako mogao izbjeći. No, bolje da je došao sad...