Dinamo kiksao, Domžale uspješne

Petar Plevnik • utorak, 15.07.2008.

Susretima prvog pretkola kvalifikacija za Ligu prvaka započeo je trnovit pokušaj klubova s nogometne periferije da se probiju prema društvu bogatih i slavnih. U deset odigranih susreta favoriti su mahom bili uvjerljivi, a za iznenađenje dana pobrinuo se prvak BiH-a Modriča koja je s 2:0 slavila u Tirani...

U iščekivanju sutrašnjeg nastupa zagrebačkog Dinama u Sjevernoj Irskoj, hrvatskim ljubiteljima nogometa od večerašnjih susreta najviše je pažnje privukao dvoboj Dinamovih potencijalnih protivnika u drugom pretkolu, Dudelangea i Domžala. Slovenci su u Luksemburgu potvrdili ulogu favorita i minimalnom pobjedom došli na korak od plasmana u drugo pretkolo. Strijelac jedinog pogotka za momčad Roberta Pevnika bio je Jože Benko u 47. minuti susreta.

Ulogu favorita opravdao je i bjeloruski BATE, koji je u Borisovu s 2:0 bio bolji od isladnskog Valura, a dvostruki strijelac za bjeloruskog prvaka bio je Bliznyuk, u 73. i 78. minuti.

Od vrlo teške situacije pred uzvrat u Podgorici spasila se Budućnost, koja je tek pogotkom Beciraja tri minute prije kraja susreta uspjeli ublažiti prednost Finaca od 2:0. Strijelci za Tampere bili su Niemi u 25. te James iz 11-erca u 52. minuti.

Prema očekivanjima najuvjerljivi je bio nekadašnji pobjednik Kupa Uefe IFK Göteborg koji je s 5:0 slavio u San Marinu, a tek nešto manje uvjerljiv bio je litavski Kaunas koji je u Andori s 4:1 bio bolji od tamošnjeg prvaka Santa Colome.

Iako su slovili za favorita, nogometaši Dinama iz Tirane na domaćem su terenu doživjeli velik udarac od prvaka BiH-a Modriče. Velike promjene u redovima albanskog prvaka i dolazak prave argentinske kolonije predvođene trenerom Marcelom Javierom Zuletom očito se nisu pokazale najboljim potezom čelnika albanskog prvaka. Iako su Albanci bili dominantna momčad tijekom svih 90 minuta, propustivši mnoštvo izglednih prigoda, gosti su iskoristil dvije pogreške domaće obrane te pogocima Miljkovića u 65. te Stokića u 80. minuti došli do neočekivane pobjede.

Iznenađenjem bi se mogla nazvati i pobjeda velškog prvaka Llanellija nad latvijskim Ventspilsom. Dobre izglede pred uzvrat u istoimenom latvijskom gradu Velšanima je dao pogodak Jonesa iz 12. minute, dovoljan za minimalno slavlje Llanellija.