SP 2010,kvalifikacije,skupina 6, 14.10.2009, 17:30 h
Andora 0:6 Ukrajina
Ukrajina

Ukrajinci lakoćom, Englezi pobjednički

Petar Plevnik • srijeda, 14.10.2009.

Uvjerljivom pobjedom u Andori reprezentacija Ukrajine izborila je drugo mjesto u skupini i potvrdila ono što smo znali i prije ovog susreta; Hrvatska neće putovati na Svjetsko prvenstvo u Južnu Afriku. Englezi su se pak protiv Bjelorusa vratili pobjedničkim navikama...

Iako je među hrvatskim navijačima tinjala nada kako je čudo u Andori uistinu moguće, nogometaši Ukrajine potpuno očekivano slavili su na gostovanju kod jedne od najslabijih europskih reprezentacija i tako zasluženo izborili priliku u dodatnim kvalifikacijama osigurati nastup na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi.

Od prve minute izabranici Aleksija Mihaljčenka krenuli su stezati obruč pred vratima Josepa Gomesa, no gusta formacija domaćina nije omogućila Ukrajincima stvaranje ozbiljnije prigode u početnih 15-ak minuta.

Zato su umalo do vodstva, gotovo iz ničega, stigli domaćini. Igrala se 20. minuta kada branič domaćina Martinez šalje bezopasan centaršut prema vratima Pjatova, no golmanu Ukrajine lopta prolazi kroz ruke i zaustavlja se malo ispred gol linije!

Individualna kvaliteta gostiju ipak je došla do izražaja u 22. minuti. Na ulasku u 16-erac Ševčenko i Kobin izmijenili su dupli pas, kojeg Ševa sjajnim volej udarcem posprema pod gredu nemoćnog Gomesa za 0:1.

Kako to već u susretima Andore biva, pogodak u vlastitoj mreži nije natjerao igrače Andore da pokušaju zaigrati nešto otvorenije. S druge strane, Ukrajinci su se zadovoljili minimalnim vodstvom pa usprkos znatno većem posjedu lopte gostiju, malobrojni gledatelji do kraja prvog dijela nisu vidjeli ozbilniju opasnost pred vratima Gomesa.

Kao i početak i nastavak susreta počeo je u dosta sporom tempu, da bi uzbuđenja koja slijede najavio Milevskij u 60. minuti, no pokušaj glavom napadača kijevskog Dynama brani Gomes. Samo dvije minute kasnije Ukrajinci su udvostručili prednost nakon što Nazarenko brzo izvedenim slobodnim udarcem pronalazi Huseva koji lakoćom pogađa za 0:2.

Da je s razlogom jedini profesionalac u redovima domaćina Ildefons Lima potvrdio je u 70. minuti, no na žalost braniča švicarske Belinzone lijep udarac glavom nakon ubačaja Nazarenka iz kuta odsjeo je u krivoj mreži i bilo je to 0:3.

Najljepši trenutak susreta malobrojni gledatelji vidjeli su u 80. minuti kada Rakitskij fantastičnim udarcem s 30 metara pogađa za 0:4. Tek što su krenuli s centra Andorci griješe, što koristi Seleznjov i pogađa za 0:5.

Mukama Andore kraj je stigao u 83. minuta kada Jermolenko pogađa za konačnih 0:6 i tako potvrđuje drugo mjesto Ukrajine te plasman u dodatne kvalifikacije.

Nakon već opjevanog poraza Engleske u Ukrajini, momčad Fabija Capella od kvalifikacija se oprostila u pobjedničkom stilu. Iako nisu briljirali, Englezi su protiv Bjelorusa na Wembleyu upisali rutinsku pobjedu. Već u trećoj minuti Crouch je doveo Engleze u vodstvo, no do odmora domaćini nisu više nijednom uspjeli probiti discipliniranu bjelorusku obranu.

Mreža Pjatova po drugi se put zatresla u 59. minuti kada Wright-Philips pogađa s ruba 16-erca. Pobjedu Engleza svojim drugim pogotkom u 76. minuti susreta potvrdio je Crouch, koji je tako sjajno iskoristio prigodu pruženu od strane Don Fabija.