1. Hrvatska nogometna liga, 5. kolo, 21.08.2010, 20:00 h, Stadion HNK Cibalia, gledatelja: 1000
Suci: Krečak (Šibenik), Perica (Šibenik), Storić (Vodice)

Ante Jukić • subota, 21.08.2010.

Nogometaši Cibalije i Splita odigrali su večeras prvi međusobni dvoboj u povijesti HNL-a. Suprotno očekivanjima, gosti su u potpunosti nadigrali nebesko-plave, te se kući vraćaju s velika tri boda. Jedini pogodak na utakmici, za konačnih 1:0 Splita, postigao je Serdarušić, već u prvoj minuti utakmice.

Ivan Baraban
36'
20
Ivan Grgić
61'

Tomislav Čuljak
83'
Juraj Grizelj
64'
15
Petar Šimić
80'
11
Zvonimir Deranja
84'
Ivan Katalinić

Kakav je to početak utakmice bio za Splićane. Već u prvoj minuti gosti su "kao po špagi" iznijeli loptu iz svoje polovice, nakon čega je uslijedila akcija koju je domaća obrana mogla samo pogledom ispratiti. Bučan je lucidnim proigravanjem s desne strane u odličnu priliku lansirao Serdarušića, da bi ovaj potom smireno primio loptu i poslao je pokraj nemoćnog Matkovića. Bio je to prvi pogodak koji je Cibalia primila u ovoj sezoni, iako se po reakciji domaće obrane u ovoj situaciji to nipošto ne bi moglo zaključiti.

Na žalost Vinkovčana, gosti su u nastavku prvog poluvremena pokazali da taj vodeći pogodak nije došao slučajno. Brzim proigravanjima i okomitim loptama Splićani su u prvih 45 minuta doslovce isterorizirali domaću obranu, a samo brzopletost i manjak koncentracije u završnici koštali su goste i opipljivije prednosti nakon prvog dijela. U momčadi Splita posebno su se dopali hitronogi Serdarušić i Bučan, čiji prodori su bili nerješiva zagonetka za Tomića i Parmakovića.

Primitivizam na zapadu

Nažalost, sada je već postalo tradicionalno da dio maloumnika sa zapadne tribine svojim primitivnim ponašanjem sramoti grad Vinkovce i klub . Dio kritika za ovakvo ponašanje svakako zaslužuje i uprava Cibalije, koja ih iz godine u godinu nagrađuje godišnjim ulaznicama i slobodnim pristupom klupskim prostorijama, no to je već jedna druga priča.

Suočeni s neočekivanom situacijom, s obzirom da većina momčadi na stadionu uz Bosut praktički i ne opuca na njihov gol, nebesko-plavi su većim dijelom prvog poluvremena pokazivali veliku dozu nervoze, a kad je tako, normalno je da neke velike igre niti ne može biti. Praktički jedinu spomena vrijednu priliku domaćini su imali u 45. minuti, kada je Rugašević neprecizno pokušao volejem s 15-ak metara.

Koliko su Vinkovčani bili bespomoćni u prvom dijelu najbolje govori činjenica da je Stanko Mršić već u 36. minuti posegnuo za prvom izmjenom. Umjesto Šimunca, koji nije bio ništa lošiji od većine svojih suigrača, vinkovački strateg je uveo Barabana, što je mladi Šimunac popratio potezom koji mu nikako ne služi na čast. Napucavanje bočice s vodom i gestikulacija prema treneru bila je vrhunac očajnog prvog poluvremena domaćina, pred kojima je uoči povratka na teren bila vrlo teška misija.

Sve dvojbe oko pobjednika Splićani su mogli otkloniti u 60. minuti, kada je Serdarušić nakon odličnog ubačaja Radnića uzdrmao gredu Matkovićevih vrata. Iako je u tom trenutku do kraja bilo pola sata, bila je to praktički meč-lopta za goste, jer je Cibalia i u nastavak utakmice ušla loše, bez nekih smišljenih akcija i s puno nervoze. S druge strane, gosti su koristili prokušani recept - okomite lopte na Bučana i Serdarušića, čija je brzina bila jednostavno preveliki zalogaj za vinkovačku obranu.

Baš na račun te brzine Serdarušić je i u 65. minuti izborio izglednu priliku, ali Matković je njegov prizemni udarac uspio obraniti. Isti igrač mogao je poentirati i u 73. minuti, kada je loše reagirao na prizemno dodavanje Golubovića. Bila je to ujedno i posljednja prava prilika gostiju na utakmici, dok su domaćini svoju šansu za izjednačenje prokockali u sudačkoj nadoknadi.

Na kraju, možemo reći da je Split posve zasluženo svladao Cibaliju, koja je tako upisala prvi domaći poraz ove sezone. Splićanima je, pak, ovo bila premijerna gostujuća pobjeda u prvoligaškom društvu i pokazatelj da imaju vrlo zanimljivu momčad, koja ima što reći u HNL-u.

• Obrisan korisnik24.08.2010. u 07:42
    ma je al imaju neka dvojica... stalno viču nešto, stalno kukaju... te im ne valja ovaj, te im ne valja onaj... pa su im jadni žužuli krivi... ne moš gledat utakmicu od njih.. vrijeđaju igrače.. pa kako da ovi onda lijepo igraju...? ne znam.. nije lijepo... a zna se da u vinkovcima nema vrijeđanja... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik23.08.2010. u 16:27
    Jebavalo se Žužulima svepo spisku u VIP loži.
  • Obrisan korisnik23.08.2010. u 15:25
    ma tko je malouman? i tko tu koga nagrađuje sa godišnjim kartama? pa ja sam platio 50 kn kartu---al bi volio da mi neko pojasni šta sam vidio za te novce!!!! Maloumni su oni koji misle da je ova ekipa odlična i da ovo što igra tko mora super, i da to treba platit 50 kn da gledaš, i taj tko je tebi... [više na forumu]
  • Bogomdani22.08.2010. u 14:07