1. Hrvatska nogometna liga, 5. kolo, 22.08.2010, 20:00 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 10.000
Suci: Marijo Strahonja, Ambrinac, Jureša (svi Zagreb)

Bernard Jurišić • nedjelja, 22.08.2010.

U utakmici koja je nevjerojatno sličila onoj odigranoj u četvrtak protiv Uniree, Hajduk je pobijedio Zadar 4:1 i vratio se na čelo prvenstvene ljestvice...

Niko Peraić
52'
11
Marko Gospić
67'
23
Filip Anić
82'
Dalibor Zebić

Uvijek su utakmice nakon europskih uspjeha teške i neugodne, a uvjerili su se u to i nogometaši Hajduka večeras.

Hajdukov trener Poklepović nije previše promijenio momčad za Zadar u odnosu na onu koja je u četvrtak pomela Unireu. Odmorio je tek ozlijeđenog Strinića, dok je sve ostale snage od četvrtka poslao na travnjak i večeras.

Eriksson u loži

U loži Hajdukovog stadiona pojavilo se jedno poznato lice sa svjetske nogometne scene. Švedski trener Sven Göran Eriksson izazvao je pažnju medija i gledatelja, no nije u pitanju nikakav senzacionalni transfer ili skauting poznatog Šveđanina. On se u Splitu pojavio kako bi dao podršku Sportskim igrama mladih i usput svratio pogledati utakmicu između Hajduka i Zadra.

Vidjelo se u prvim minutama da su noge Hajdukovih igrača trome i da lopta ne putuje onako kako su splitski igrači navikli svoje navijače od početka sezone. Devet minuta trajalo je "zagrijavanje", a onda je Tomasov prvi dvaput zaprijetio zadarskim vratima. U 13. je minuti Ježina skinuo "zicer" Trebotiću s pet metara, a pet minuta kasnije Oremuš je napravio dribling previše u dobroj poziciji unutar kaznenog prostora.

Desetak minuta trajao je Hajdukov pritisak, a onda su Zadrani opet dobro zatvorili prilaze svojim vratima. Štoviše, u jednom od svojih prvih izleta na polovicu domaćina - došli su u vodstvo. Posuđeni Hajdukov igrač Toni Pezo potegnuo je s 25 metara, nije to bio posebno neugodan udarac, išao je ravno prema Subašiću na sredini vrata. No, Hajdukov vratar loše je reagirao, ispustio je loptu kroz ruke, poklonio svojoj bivšoj momčadi vodstvo i ublježio još jedan kiks ove sezone.

No, kao i protiv Uniree, samo pet minuta trajalo je vodstvo gostiju. Štoviše - pogoci su se dogodili u istim minutama kao i u četvrtak. Nakon promašaja Anasa Sharbinija glavom s pet metara, u 39. minuti Buljat je dubokom loptom sa svoje polovice pronašao Marina Tomasova, ovaj je prihvatio loptu i u okretu je poslao u gostujuću mrežu za izjednačenje.

Samo tri minute nakon povratka s odmora, Hajduk je zabio za potpun preokret. Anas Sharbini je ubacio loptu s lijevog krila, Ante Vukušić opet bio na pravom mjestu na prvoj vratnici i glavom poslao loptu u mrežu. Vukušić je počeo izrastati u pravog golgetera koji koristi svaku prigodu koja mu se ukaže.

U minutama nakon pogotka igra se preselila pred Hajdukova vrata, a Zadar je triput opasno zaprijetio nesigurnom Subašiću. Najbliže pogotku gosti su bili u 51. minuti, kad je Jerbić sjajno potegao iz slobodnog udarca s gotovo 30 metara, lopta je dugo letjela i odsjela na gredi Hajdukovog gola.

Gredom na drugoj strani uzvraća Ibričić u 65. minuti, kad je ciljao prazna vrata nakon izlaska Ježine sa svojih vrata. Hajduk je bio bolji, dominirao je terenom, ali nije pronalazio put do zadarske mreže i trećeg pogotka kojim bi zaključio susret sve do 80. minute.

Tada je najprije Andrić napravio krasan slalom kroz zadarsku vezni red i izašao sam pred Ježinu, no slabo pucao, a u nastavku akcije Čop presjeca jednu loptu i poslužuje Antu Vukušića u petercu, koji postiže još jedan "mali gol" i rezultatski rješava susret.

No, nije najbolji igrač Hajduka želio dopustiti da večerašnji susret prođe bez njegovog "priloga". U 90. minuti Senijad Ibričić je uzeo loptu daleko od vrata, sjurio se prema kaznenom prostoru i onda sa 16 metara zakucao loptu neobranjivo iza leđa zadarskog vratara. 4:1, utakmica kao preslika one od četvrtka.

Hajduk je tako ubilježio nova tri boda i vratio se na čelo prvenstvene ljestvice i istovremeno zadržao dobru atmosferu uoči puta u Bukurešt. Sad se treba dobro odmoriti i pripremiti za novi ogled s Unireom.

• Obrisan korisnik23.08.2010. u 09:24
    Hm, da trenutno im jako dobro ide, ali nekako su (mene) navikli na to da jednostvano pucaju po šavovima. To se dogodi jednom godišnje, a onda izbije kaos u klubu. N avijač sam Hajduka već dosta dugo, i želim im svu sreću, ali nakon toliko godina svega i svačega samo čekam tren kad će kola krenut... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik23.08.2010. u 02:01
    al Hajduk počeo rasturat,sve mi se čini da nema Dinamu naslova narednih godina,ajde baš mi je drago da su se makli iz crne rupe
  • Obrisan korisnik22.08.2010. u 22:27
    točno...možda bi trebalo radoševića staviti na gol protiv unireje? Postavljm pitanje: Zašto je Subašić onda toliko siguran u repki?
  • kraljetina22.08.2010. u 22:19
    uh, tesko prvo poluvrijeme, nisam pratio utakmicu pa ne znam kakvi su to bili vratarski kiksevi, mozda bi trebalo radosevica staviti na gol protiv rumunja