Tri Hrvata bez Lige prvaka

Vedran Babić • srijeda, 25.08.2010.

Tko je ušao u Ligu prvaka, ušao je! Odigrane su i preostale četiri uzvratne utakmice četvrtog pretkola u kojima su domaćini bili nemilosrdni, prepustivši gostima samo jedan pogodak i to onaj kijevskog Dynama, koji se porazom u Amsterdamu 2:1 oprostio od najelitnijeg natjecanja. U Ligu prvaka prošli su još Auxerre, Kopenhagen te debitant Žilina.

Pogodak Jana Vertonghena u Kijevu pokazao se kao ključan u dvoboju između Ajaxa i Dynama. Prva utakmica završena je bez pobjednika (1:1), ali sa značajnom prednošću gostujućeg pogotka za Nizozemce.

U gruboj utakmici s dosta prekršaja (44) i čak osam žutih kartona utakmicu je prelomio najubojitiji napadački dvojac u Nizozemskoj, Luis Suarez i Mounir El Hamdaoui. Urugvajac je u 43. minuti zabio za 1:0 Ajaxa, a Marokanac u 75. za 2:0. Tračak nade gostima donio je veteran Andrij Ševčenko, koji je preciznim udarcem s bijele točke u 84. minuti samo ublažio poraz. Hrvatski reprezentativac Ognjen Vukojević na terenu je proveo 88 minuta za Dynamo.

Vukojević će se tako morati zadovoljiti igranjem u Europskoj ligi, baš kao i njegov sunarodnjak Ivica Križanac u dresu Zenita. Križanac je, doduše, još uvijek ozlijeđen i nije konkurirao za sastav, a Rusi su u Auxerre stigli s minimalnom prednošću 1:0, no nju je već u devetoj minuti poništio Hengbart.

Zenit je nakon toga stvorio nekoliko dobrih prigoda za vrijedan gostujući pogodak, ali ih nije iskoristio i kazna je stigla u 53. minuti kada je Jelen povisio na 2:0. Da stvari po Zenit budu gore, u 65. minuti vratar Malafejev je zaradio izravni crveni karton zbog igranja rukom izvan kaznenog prostora, a u 80. minuti "pocrvenio" je i Hubočan i Zenit je tako neslavno skončao u Ligi prvaka.

Otvorenu i uzbudljivu utakmicu odigrali su Žilina i Sparta. Slovaci su iz prve utakmice u Pragu donijeli veliku zalihu (2:0), a poslije novih 90 minuta upisali su još jednu pobjedu. Usprkos brojnim prilikama i s jedne i s druge strane, pao je samo jedan pogodak. Ceesay je bio precizan u 18., a početkom nastavka vratar Žiline Dubravka obranio je najstrožu kaznu Kladrubskyju. U dresu Sparte do 86. minute igrao je Manuel Pamić.

Ako je pogodak Vertonghena u prvoj utakmici pomogao Ajaxu protiv Dynama, što onda tek reći za Jespera Gronkjaera, strijelca u 84. minuti prve utakmice između njegovog Kopenhagena i Rosenborga. Norvežani su tu utakmicu dobili 2:1, no u uzvratu Ottesen je u 33. minuti postigao odlučujući pogodak za konačnih 1:0. Danci su bili puno bolja momčad i zapravo je čudo što će gosti kući otići sa samo jednom loptom u mreži.

• Obrisan korisnik26.08.2010. u 01:18
    Al kaj su sve fulali igrači Dynama u prvom puluvremenu, to je upravo nevjerojatno, i to ne šanse, nego 100%tne šanse.Gusev je u ovoj tekmi bil gori od Sivonjića.