Pobjeda Cice Kranjčara i hat-trick Defoea

Damir Žbulj • petak, 03.09.2010.

Novi kvalifikacijski ciklus za Euro 2012. godine u skupini E započeo je utakmicama Moldavije i Finske, Švedske i Mađarske te San Marina i Nizozemske. Skupinu G otvorili su Engleska i Bugarska te Crna Gora i Wales, dok je Švicarska ovo kolo bila slobodna.

Skupina E

Moldavija je kvalifikacijski ciklus otvorila pobjedom protiv Finske. Međutim, veliku pomoć imala je od iskusnog kapetana finske reprezentacije. Sami Hyypia je u 36. minuti utakmice zaradio izravni crveni karton te tako olakšao put prema pobjedi domaćim reprezentativcima. Finci su početni rezultat utakmice uspjeli sačuvati sve do 69. minute susreta kada Suvurov pogađa za 1:0. Pet minuta kasnije zgoditak postiže Dorosh i rezultat postavlja na konačnih 2:0.

Viceprvaci svijeta, Nizozemci, imali su lagan posao protiv San Marina. Bez većih napora svladali su domaće amatere. Dirk Kuyt realizirao je kazneni udarac u 15. minuti susreta. Na asistenciju Sneijdera, u 38. minuti utakmice, Huntelaar povisuje na 2:0. U nastavku, trening utakmica za Nizozemce. Uz pregršt prilika, još dva pogotka Huntelaara, a na konačnih 0:5 postavlja Van Nistelrooy u sudačkoj nadoknadi susreta.

Utakmicu Švedske i Mađarske obilježio je povratak Zlatana Ibrahimovića u reprezentaciju. Nakon što se Švedska nije uspjela kvalificirati na ovogodišnje Svjetsko prvenstvo, Ibro je najavio završetak reprezentativne karijere. Međutim, ipak se predomislio te je odlučio prihvatiti poziv izbornika Hamréna i preuzeti kapetansku vrpcu u novom ciklusu kvalifikacija.

Veliku priliku propustio je upravo Ibrahimović u 39. minuti prvog poluvremena, kada njegov udarac prolazi pored gola Kiralya. Na odmor se odlazi s 0:0, a u nastavku bolja igra domaćih i dva pogotka u mreži Mađara. U 51. minuti susreta na ubačaj s desne strane odlično glavom reagira Wernbloom i zabija za 1:0. U 73. minuti utakmice odluka o pobjedniku. Korner ubacuje Källström, udarac glavom odbija se od grede, a u gužvi se najbolje snalazi strijelac prvog pogotka Wernbloom te postiže svoj drugi pogodak na utakmici i donosi pobjedu Šveđanima u neizvjesnom susretu.

Skupina G

Velika očekivanja od ovih kvalifikacija imaju i reprezentativci Crne Gore, koje vodi naš bivši izbornik Cico Kranjčar. Zbog teške ozljede i dugotrajnog izostanka jedne od glavnih zvijezda reprezentacije Jovetića, ipak su opreznije krenuli u susret protiv Walesa. U sastavu domaćih od prve minute zaigrao je Đalović, a goste su u Podgorici predvodili Bellamy i Bale. Pogodak odluke u 30. minuti utakmice postigao je kapetan crnogorske reprezentacije Mirko Vučinić. U odličnom startu crnogorske reprezentacije sudjelovao je i novopridošli napadač Dinama Fatos Beqiraj, koji je ušao u 86. minuti susreta.

Engleska reprezentacija krenula je u novi ciklus kvalifikacija s gorkim okusom debakla i ranog ispadanja sa Svjetskog prvenstva od Njemačke. Fabio Capello za susret protiv Bugarske nije mogao računati na Terrya, Lamparda, Ferdinanda, Croucha... Ipak, engleski navijači očekivali su laganu pobjedu i suvereno otvaranje novog kvalifikacijskog ciklusa.

Do nje su Englezi i stigli, pogotcima A. Johnsona i Defoea, u posljednjih desetak minuta susreta, međutim igra engleske reprezentacije niti ovaj put nije mogla oduševiti mnogobrojne navijače na Wembleyu. Englezi su odlično otvorili susret ranim pogotkom Defoea, već u 2. minuti susreta. A. Cole pronalazi glavu engleskog napadača, kojemu nije bilo teško svladati gostujućeg vratara.

Do poluvremena se rezultat nije mijenjao, a u nastavku otvorena utakmica s prilikama na obje strane. Defoe zabija svoj drugi pogodak u 61. minuti susreta, a za Bugare prilike promašuju Popov, Jankov i Rangelov. Na asistenciju Rooneya Adam Johnson u 81. minuti susreta pogađa za 3:0, a za konačnih 4:0, svoj treći pogodak na susretu, postiže Defoe. Rezultatski uvjerljiva pobjeda Capellovih izabranika, ali Bugarska, bez Berbatova, koji se oprostio od reprezentativne karijere, nije pravo mjerilo snage pomlađene engleske reprezentacije.

• Obrisan korisnik04.09.2010. u 03:22
    2004. to im je bija i zadnji nastup na nekom velikom natjecanju.Mi smo protiv njih igrali u skupinama i za Euro 2004. i SP 2006. i oba puta se namučili,i to čak izgubili 2002. u Sofiji 2-0 od njih,nakon čega san reka "ako se mi plasiramo na ovo sa ovakvom igrom,to će bit čudo."I uspija... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik04.09.2010. u 02:28
    ova bugarska se raspala od kad 2004,2005,2006? mislim da smo mi igrali zadnji put kvalifikacijski ciklus kad su bili konkurentni i samo ih znao ko opasnu zamku, sjećam se gola kranjčara za pobjedu, ali od tada kao da su u zemlju propali