Spektakl u Londonu završen podjelom bodova

Marin Vuković • srijeda, 20.04.2011.

U spektakularnom londonskom derbiju na White Hart Laneu nogometaši Arsenala ispustili su dva pogotka prednosti i rezultatom 3:3 podijelili bodove s Tottenhamom. Nešto dalje, na Stamford Bridgeu, Chelsea je rutiniranom predstavom svladao Birmingham i nakon dugo vremena postao prvi pratitelj Manchester Uniteda.

Daleko od Valencije i španjolskog El Clásica, na londonskom White Hart Laneu, nogometaši Tottenhama i Arsenala nogometnim su fanovima priredili pravi nogometni spektakl. Londonski El Clásico ponudio je fantastičan, otvoren nogomet i napetu dramu sa šest pogodaka i preko 30 udaraca prema vratima.

Arsenal je dvaput vodio, imao i dva pogotka prednosti, no po tko zna koji put ove sezone dopustili su protivniku povratak u utakmicu i na kraju propustili u cijelosti iskoristiti jučerašnji remi Manchester Uniteda.

Vezane vijesti

Arsene Wenger: "Bila je to utakmica strašno visokog tempa i jasno je da na kraju žalimo za prednosti od 3:1. Nažalost, njihov drugi pogodak bio je sjajan, a onda smo skrivili i jedanaesterac. U prvom poluvremenu sjajno smo se držali, ali smo pali u nastavku jer smo u samo nekoliko dana igrali dvije jako bitne utakmice. To je prekratko razdoblje da bismo svih 90 minuta uspjeli držati jednak tempo. Što se tiče sumnje u našu mentalnu stabilnost, takvi komentari nisu fer. Imamo niz od 15 utakmica bez poraza i to nijedna momčad nije napravila. Ova momčad ima sjajan mentalitet. Borit ćemo se kao ludi u sljedećoj utakmici, naravno da još uvijek možemo osvojiti naslov."

Harry Redknapp: "Bili smo dio fenomenalne utakmice s dvije momčadi koje su igrale nevjerojatan nogomet. Ispočetka se nismo mogli nositi s njihovom fantastičnom pas igrom, ali nismo se predali i na kraju smo došli do izjednačenja. Kod 3:1 izgledalo je kao da je gotovo, Jens Lehmann mi je rekao da smo gotovi, ali bila je to čudesna predstava mojih igrača. Imamo napadački duh, napadamo s više igrača kao i Arsenal i to je ono što nogomet čini lijepim. Nitko ne voli gledati momčadi kako čuvaju 0:0. Ne idem kući razočaran, sretan sam što imam ovako sjajnu skupinu igrača i još uvijek smo u igri za četvrto mjesto. Ne možete uvijek dobiti rezultat koji priželjkujete."

Odličan nastup upisao je naš Luka Modrić, koji je na travnjaku ostao svih 90 minuta, a Vedran Ćorluka zbog ozljede je izašao iz igre nakon vrlo dobrih 45 minuta. Niko Kranjčar i Stipe Pletikosa nisu bili u konkurenciji za sastav.

I jedna i druga momčad bez kalkulacija su ušle u susret iz kojeg su tri boda i jednima i drugima predstavljala imperativ, no malo tko je mogao očekivati čak tri pogotka već u početnih 12 minuta.

Sjajno je utakmicu otvorio Arsenal i nakon bijega Thea Walcotta poveo s 1:0, no prednost je uspio održati tek dvije minute, do udarca Rafaela van der Vaarta u sedmoj minuti.

Oduševljenje domaćih navijača nije se ni stišalo, a Arsenal je ponovno bio u prednosti. Iznenadio je Samir Nasri udarcem s ruba kaznenog prostora obranu Tottenhama, Michael Dawson je zakasnio u bloku, a lopta je odsjela iza leđa Heurelha Gomesa.

Novi korak prema pobjedi gosti su napravili pet minuta prije odmora, nakon pogreške Williama Gallasa koju je iskoristio Robin van Persie i povisio na 3:1. Na žalost gostujućih navijača, Topnici nisu izdržali do poluvremena.

Minutu prije odmora Tom Huddlestone snažno je potegao s ruba kaznenog prostora, vrataru Arsenala zasmetao je Van der Vaart, a Tottenham je u pravo vrijeme smanjio prednost Arsenala.

Ništa manje uzbudljivo nije bilo ni u nastavku, premda smo vidjeli samo jedan gol. Njega je u 70. minuti s bijele točke postigao Van der Vaart, i to nakon što je Wojciech Szczesny u šesnaestercu srušio Aarona Lennona.

Odmah zatim Luka Modrić je imao meč loptu za Spurse, sa sedam-osam metara čistu mu je priliku skinuo Szczesny, a s druge strane nakon udarca Cesca Fabregasa vršcima prstiju bod domaćinu spasio je Gomes.

Preko Birminghama do drugog mjesta

Dugo su nogometaši Chelseaja gledali u leđa Manchester Unitedu i Arsenalu, a večerašnjom su pobjedom na Stamford Bridgeu preskočili Topnike i zahvaljujući boljem omjeru pogodaka zasjeli na drugo mjesto.

Sastav Carla Ancelottija rutinski je dobio prvu od tri uzastopne domaće utakmice i približio se vodećoj momčadi prvenstva na šest bodova zaostatka. Chelsea je ponovno u igri i za obranu naslova, posljednjih će pet kola biti posebno napeto.

Još svi gledatelji nisu ni zauzeli svoja mjesta, a domaćin je u trećoj minuti poveo preko Florenta Maloude, a u 26. minuti sjajnim je pogotkom Salomon Kalou povisio na 2:0.

Dva pogotka prednosti Chelsea je odnio na odmor, a nakon sat vremena igre Malouda je svojim drugim pogotkom na utakmici riješio pitanje pobjednika. Gostima je ostala tek utjeha, s bijele točke 15 minuta prije kraja pogodio je Sebastian Larsson.