EP 2012., Kvalifikacije, Skupina F, 07.10.2011, 20:45 h, Pirej, stadion Georgios Karaiskakis, gledatelja: 25.000
Suci: Howard Webb, Collin, Kirkup (svi Engleska)

Bernard Jurišić • petak, 07.10.2011.

Hrvatska nogometna reprezentacija poražena je s 2:0 od Grčke u Pireju u utakmici u kojoj je potpuno razočarala na svim razinama. U 90 minuta momčad Slavena Bilića praktično nije ugrozila vrata domaćina, koji je 70 minuta "životario", a onda s dva ugriza riješio susret...

Loukas Vyntra
44'
18
Giorgos Fotakis
62'
16
Grigoris Makos
88'
Slaven Bilić

"Sigurnosna mreža" koju su iza leđa imali i Grci i Hrvati u činjenici da ih poraz u današnjoj utakmici ne izbacuje iz mogućnosti da se plasiraju na Europsko prvenstvo, prvo poluvrijeme današnje utakmice obojala je u potpuno dosadne i negledljive boje. Ni Grčka, ni Hrvatska nisu ozbiljnije ugrozile vrata svojih protivnika u prvom dijelu, tek po jedan udarac u okvir vrata zabilježili smo zijevajući.

Utakmicu u otvorili navijački problemi unutar i oko sektora u kojemu su bili hrvatski navijači, a nakon šest minuta prekida nogometaši su se vratili na teren pomalo ohlađeni i "raštimani".

Hrvatska je uzela loptu u noge, vrtjela je po sredini terena, a tek je Kranjčar u 21. minuti dobacio loptu do Tzorvasovog naručja. Grci su uzvratili točno 20 minuta kasnije, kad je stoper Papadopoulos glavom dobacio jednu loptu do Pletikose.

Grci drugo poluvrijeme otvaraju najboljom prigodom dotad. Zaradoukas je s lijevog boka pronašao Gekasa na pet metara, ovaj puca glavom, no Pletikosa je na pravom mjestu. Nije to "zapalilo" Grke, Bilić je brzo reagirao kako bi zatvorio sve prodornijeg Zaradoukasa, a na drugoj strani je Perišić malo razdrmao naše napade.

Kako je utakmica išla prema završnoj fazi, tako je rasla grčka nervoza i oštrina. Frcali su laktovi, vratar Tzorvas je nasrnuo na Jelavića, Ćorluka je završio s povezom oko glave nakon starta Samarasa, Karagounis je nekoliko puta bio blizu drugog žutog kartona.

I onda iz ničega, u 71. minuti Grčka je povela. Prvi korner na utakmici donio je drugi, a nakon njega Giorgios Samaras ostao je sam kao duh na 11 metara i ljevicom zakucao loptu iza Pletikose. Grčka je po tko zna koji put napravila isto, iz ničega došla do pogotka.

I to ne samo do jednog, drugi je na identičan način stigao osam minuta kasnije. Treći korner, drugi pogodak Grka, ovog je puta Theofanis Gekas ostao sam na prvoj vratnici i glavom zakucao loptu u mrežu za 2:0. Grci su s dva bljeska riješili utakmicu i došli pred vrata Europskog prvenstva, a Hrvatsku najvjerojatnije gurnuli u muke dodatnih kvalifikacija.

Da sve bude do kraja tragi(komi)čno za Hrvatsku, u 78. minuti se ozlijedio Kalinić, pa smo do kraja igrali s igračem manje. Kao pravi majstori izležavanja i krađe vremena Grci su spretno "ukrali" većinu preostalog vremena, makar im to nije ni bilo potrebno. Užasna Hrvatska večeras im nije mogla nauditi ni slučajno.

Bez obzira što je Slaven Bilić govorio kako poraz u Pireju nije tragičan, nakon ovoga što smo večeras vidjeli poraz je ne samo tragičan, nego i tragikomičan. Hrvatska se u Pireju osramotila, ne zato što je izgubila utakmicu, nego zato što je odigrala - bezobrazno loše.

• Obrisan korisnik08.10.2011. u 13:56
    s ovkvim igračima i s vako bitnom utkmicom nema kalkulirnja već se igra na pobjedu, ako ništa pali bi hrabro, a ne vako ka pičke neke...!!! biliću odlazi !!!
  • Obrisan korisnik08.10.2011. u 13:18
    ma preplaćene budale. pogotovo onaj nosati modrić. tako se igra za domovina. pa hvala vam momci
  • Obrisan korisnik08.10.2011. u 13:06
    jajare se oni svi postali!
  • Obrisan korisnik08.10.2011. u 12:55
    Nisam imao prilike gledati jučerašnju utakmicu ali kako vidim i čitam, propustio sam grčku tragediju... Eto i ja sam naivac vjerovao da možemo barem ponoviti Maksimirsku nulu jer ruku na srce s Grčkim "ubojicama nogometne igre" se nekakva atraktivna utakmica s pregrštom golova ni ne da očekivati... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik08.10.2011. u 12:54
    Kao vjerni Sportnetov čitatelj inzistiram da g. Pacak komentira jučerašnju utakmicu. Baš me zanima da li može uspjeti napisati članak bez da pojede sve što je u zadnje vrijeme pisao o Biliću.