Alkaru novi bodovi

Iz ŠSD Sinj:Mišo Gulić • subota, 03.03.2012.

Alkar je u 19. kolu protiv Sonik Puntamike došao do sedme prvenstvene pobjede, a uz to je uspio nadoknaditi i minus od četiri koša iz utakmice odigrane u jesenskom dijelu prvenstva. Sinjani su veći dio susreta bili u prednosti, Zadrani su im se nekoliko puta "nudili", međutim, nisu to domaći znali iskoristiti pa je pitanje pobjednika riješeno tek u drugom dijelu posljednje četvrtine.

Alkar - Sonik Puntamika 76:66 (17:17, 24:15, 15:20, 20:14)

Sinj, ŠSD Sinj, gledatelja: 500
Suci: Perlić N. (Velika Gorica), Stojić D. (Šibenik), Kruljac B. (Zagreb)

Alkar: Modrić S. (3), Anzulović, Modrić M.(7), Rogić (10), Bubalo (16), Tešija , Gaurina (18), Lozančić (10), Boban, Ćurković, Župić (12), Kanaet.
Trener: Damir Domazet

Sonik Puntamika: Jurlina (13), Marić (6), Šegarić, Klarić, Pešut (5), Drezga (13), Dražović (4), Vraneš (4), Jurjević (5), Grabovac, Zagorac, Šarlija (16).
Trener: Neven Plantak

Poslije izuzetno borbenih, ali ne i odveć kvalitetnih 40 minuta Alkar je došao do vrlo vrijedne pobjede protiv Sonik Puntamike, momčadi koja još ne zna za pobjedu u gostima. Sinjani su nekoliko puta bježali i do 15 koševa razlike, no uporni gosti su se vraćali i konstantno puhali za vratom domaćima. Ključan period utakmice zbio se sredinom posljednje četvrtine kada su Župić i Gaurina serijom koševa svoju momčad odveli u mirne vode i, pokazalo se, definitivno slomili otpor gostiju.

Nakon nekoliko uvodnih izjednačenih minuta Alkar je preuzeo inicijativu te serijom 8-0, nakon nepune četiri minute igre, došao do vodstva od 10:4, no nekoliko jeftino prodanih lopti u napadu omogućilo je Zadranima da na krilima raspoloženog Šarlije dođu do preokreta i vodstva od 13:15 u sedmoj minuti susreta. Prvih deset minuta zaključeno je s po 17 koševa na svakoj strani.

Sinjani su sjajno otvorili drugu četvrtinu, na četiri uvodna koša Lozančića, tricama su se nadovezali Bubalo i Mirko Modrić, stoga je u 14. minuti Alkar imao deset koševa viška (27:17). Tek u petoj minuti drugog perioda Drezga prekida post svoje momčadi, kao i seriju Alkara od 12-0, započetu krajem prve četvrtine. Alkar je do odlaska na odmor imao priliku riješiti pitanje pobjednika, napad je odlično funkcionirao, no "zahvaljujući" izuzetno lošim reakcijama u obrani, prije svega obranom reketa, Sinjani su gostima i dalje omogućili priključak, a nakon 20 minuta igre semafor je pokazivao 41:32.

Damir Domazet, trener Alkara: "Bila je ovo vrlo teška utakmica protiv protivnika koji je nama vrlo nezgodan, a susret je odlučila naša obrana koja je zaustavila njihov šut za tri poena i prvenstveno napadački skok. Iako su se Zadrani približili u jednom trenutku, mislim da nikada nisu bili pravoj šansi okrenuti utakmicu u svoju korist."

Franjo Bubalo, Alkar: "Nadoknadili smo i minus četiri iz prve utakmice, a to nam je osim bodova također bilo jako važno. Mi smo se dogovorili dosta lopti spuštati ispod koša i to nam je na kraju donijelo nove bodove. S ovom pobjedom će nam biti kudikamo lakše u Ligi za ostanak i sada rasterećeno putujemo u Križevce."

Neven Plantak, trener Sonik Puntamike: "Zaslužena pobjeda Alkara. Oni su bili kompletni, nama su falila dva centra i to se na kraju pokazalo ključnim. Dok smo držali skok u egalu bili smo u priključku, no poslije nas je Alkar nadskakao i to je bio kraj naših nadanja. Došli smo u jednom trenutku i na minus četiri, ali tada smo promašili neke šuteve, Alkar je to iskoristio i ponavljam zasluženo pobijedio."

Kao statističku zanimljivost iz prvog dijela vrijedi izdvojiti čak 38 postignutih koševa prve petorke Alkara i tek tri ubačaja igrača koji su ušli s klupe, dok je na drugoj strani kod gostiju taj omjer bio 17 prema 15 u korist startera.

Gosti su se na početku drugog dijela pokušali zonom vratiti u igru, međutim tek tada su upali u probleme jer su Sinjani lakoćom rješavali situacije jedan na jedan te u 24. minuti došli do velikih 15 koševa viška (50:35).

Silne rotacije trenera Sonika Nevena Plantaka urodile su plodom u drugom dijelu treće četvrtine, profunkcionirala je zona i Zadrani su vrlo lako došli na svega minus četiri (56:52), koliko je bilo pred odlučujućih deset minuta.

Prve minute u posljednjoj četvrtini ponudile su igru koš za koš, da bi u rasponu od 34. do 36. minute Župić s četiri te Gaurina s pet koševa Alkar odveli na ugodnih plus 12 (72:58). Trica Rogića minutu i pol prije kraja za 76:61 Alkara definitivno je riješila pitanje pobjednika, no jednako važno za Sinjane bila je konačna razlika, jer su Zadrani u prvoj utakmici pobijedili s četiri koša viška pa će Sinjani u slučaju jednakog broja bodova na kraju biti u prednosti.

Konačan rezultat glasio je 76:66 u korist Alkara kojemu je to bila sedma prvenstvena pobjeda, a jednako toliko imaju i gosti uz odigranu utakmicu više, odnosno njima tek predstoji kolo pauze.