SP 2014. kval. skupina A, 11.09.2012, 21:00 h
Škotska
Škotska 1:1(1:1) Sjeverna Makedonija
Sjeverna Makedonija

Josip Tolić • utorak, 11.09.2012.

U utakmici drugog kola skupine A kvalifikacija za Svjetsko nogometno prvenstvo 2014. u Brazilu Škotska i Makedonija podijelili su bodove na Hampden Parku odigravši 1:1. Gosti su poveli iz dvojbene situacije na samom startu utakmice, a domaćini poravnali pred sam kraj drugog poluvremena. Unatoč nekoliko dobrih prilika u nastavku, pobjednika u Glasgowu nije bilo.

Oba sastava u ogled na Hampden Parku ušla su u namjeri da isperu gorak okus nakon neosvajanja tri boda u prvom kolu i to se vidjelo od prve minute. Razdoblje "paljbe" prvo je urodilo plodom za Makedonce koji su pogotkom već u 11. minuti ostvarili savršen start utakmice. Nakon udarca iz kuta Tričkovskog, Nikolče Noveski našao se neometan u kaznenom prostoru u dvojbenoj situaciji i uklizao za 0:1.

Sve do isteka pola sata igre mirovalo se što se izglednih prilika tiče, a potom je u tri minute bilo živo na obje strane. U 30. minuti Goran Pandev dobio je dobru loptu u prostor i našao se sam ispred McGregora, no škotski čuvar mreže na vrijeme je izašao s vrata i blokirao prijetnju makedonskog kapetana. Odgovorio je Maloney udarcem izdaleka koji je išao ravno u Bogatinova, a gostujući vratar još se jednom našao na mukama krajem prvog poluvremena. Prvo su Miller i Mackie zakasnili na ubacivanje Morrisona, no već u sljedećoj minuti pritisak domaćina urodio je izjednačenjem.

Webster i Mackie odigrali su kombinaciju za Millera koji je iz blizine lakoćom poentirao za miran odlazak na odmor plavih.

Makedoncima je 15 minuta predaha, slično kao i Hrvatskoj protiv Belgije, došlo u pravom trenutku jer je razbijen ritam izabranika Craiga Leveina. S inicijativom su Škoti nastavili po povratku na travnjak pokušajem Dixona iz velike daljine koji nije bio dovoljno precizan da iznenadi Bogatinova.

Pribrali su se gosti i bili opasni netom prije isteka sat vremena igre preko Georgievskog i Hasanija, no oba puta istaknuo se Alain McGregor sačuvavši svoju mrežu. U prilikama bogatoj završnici dvoboja "tukli" su i jedni i drugi, najbliže je pogotku bio Ivanovski u 72. minuti te Rhodes pet minuta poslije, no promjene rezultata nije bilo.

Oba sastava nakon drugog kola tako ostaju bez pobjede, no više će za propuštenim žaliti Škoti koji na domaćem terenu nisu uspjeli svladati Srbiju i sada Makedoniju.