Branimir Korać • petak, 12.10.2012.

U skupinama H i I za iznenađenje se pobrinula Moldavija koja je zaustavila Ukrajinu i uzela joj bod. Veliki favoriti ove dvije skupine, Englezi i Španjolci, imali su lagan posao protiv San Marina i Bjelorusije...

Skupina H

Engleska je uspješno odradila dvoboj protiv jedne od najslabijih europskih momčadi reprezentacije San Marina. Konačnih i visokih 5:0 je očekivan rasplet u susretu u kojem je igra bila posve jednosmjerna. Igralo se "viktorije" pred golom San Marina, a Wayne Rooney je s kapetanskom vrpcom oko ruke bio dvostruki strijelac.

San Marino je 35 minuta izdržao bez primljenog pogotka, do tada su se Englezi pošteno ispromašivali, a onda je u kaznenom prostoru srušen Danny Welbeck, a Wayne Rooney je s bijele točke pogodio za vodstvo domaćina. Dvije minute kasnije Simoncini je morao ponovno po loptu u mrežu, a ovaj put je strijelac bio Welbeck nakon dodavanja Lennona.

U drugom poluvremenu ponovno je trebalo Englezima malo vremena da probiju obranu San Marina i dođu do pogotka. Učinili su to nakon 25 minuta igre u drugom dijelu kada Rooney svojim drugim golom podiže vodstvo Engleske na 3:0. Kao i u prvom dijelu, dvije minute kasnije Welbeck slijedi Rooneyev primjer i ponovno zabija, a u 77. minuti konačnih 5:0 postavio je Alex Oxlade-Chamberlain.

Nakon remija na Wembleyu, Ukrajinci su razočarali na gostovanju u Moldaviji. Tamo su otputovali bez još uvijek aktualnog izbornika Olega Blohina i to se osjetilo na njihovoj igri. Nisu izgledali tako dobro kao u Engleskoj i morali su se zadovoljiti tek remijem bez pogodaka.

Gosti su bili dominantni, stvorili su dosta dobrih prilika, ali su i pokazali veliku dozu nepreciznosti.

U prvom dijelu je dvije dobre prilike propustio Roman Zozulya, jednom je loptu poslao pokraj gola, a drugi put je pogodio vratnicu. U drugom dijelu prvi je prijetio Denis Garmaš, zatim je blizu pogotka bio i Jarmolenko, no mreža domaćina ostala je nedirnuta.

U samoj završnici susreta umalo je stigla kazna za promašaje Ukrajinaca, vrlo dobro je gađao Alexandru Gatcan, ali Pjatov je uspio obraniti njegov pokušaj.

Nakon dvije odigrane utakmice, Ukrajina ima na kontu dva boda s gostovanja dok je Moldavija odigrala utakmicu više, međutim ovo joj je prvi bod. Na ljestvici vode Englezi sa sedam bodova, tri više od Crne Gore i Poljske koji imaju po utakmicu manje.

Skupina I

Španjolci su u prošlom kolu kvalifikacija gostovali u Gruziji i uz dosta muke stigli do tri boda. Međutim, gostovanje u Bjelorusiji je bilo daleko bezbolnije, slavili su uvjerljivo s 4:0 i tako ostali stopostotni na vrhu ljestvice u društvu Francuza.

Španjolski junak u Minsku bio je Pedro Rodriguez koji je postigao tri pogotka i tako osigurao svjetskim prvacima i 24. uzastopnu pobjedu u službenim susretima.

Pedro je odradio sjajnih 90 minuta, a dobar dan je najavio već u ranoj fazi susreta. U 11. minuti je krasno petom asistirao suigraču iz Barcelone Jordiju Albi koji je doveo Španjolsku u vodstvo, a nakon toga je sam dotukao Bjeloruse pogodivši mrežu Veremka tri puta do kraja susreta.

Španjolska je još jednom igrala bez klasične špice sa Cescom Fabregasom, Davidom Silvom i Pedrom u napadačkom dijelu, međutim još jednom su pokazali da im uopće nije važno tko igra u vrhu napada jer u završnicu dolaze s dovoljno igrača da mogu probiti protivnika.

U drugom susretu skupine I Finci su s igračem manje u Helsinkiju uspjeli izvući bod protiv Gruzije. Susret je završen 1:1, a gosti mogu žaliti jer su imali vodstvo i pola sata igrača više, no nisu to uspjeli sačuvati.

Sve najvažnije se dogodilo u razmaku od pet minuta u ranoj fazi drugog poluvremena. Prvo je Gruzija u 57. minuti pogotkom Kašije povela da bi dvije minute kasnije Finska ostala s igračem manje nakon što je Alexei Eremenko zaradio drugi žuti karton. Unatoč igraču manje, domaćin je stigao do poravnanja i to u 62. minuti pogotkom Kaspera Hamalainena za konačnih 1:1.

U nastavku susreta niti jedna momčad nije uspjela uspostaviti dominaciju i činilo se kako su i jedni i drugi bili zadovoljni s osvojenim bodom.

Fincima je ovo prvi bod u ovim kvalifikacijama nakon poraza od Francuske u jedinom ranije odigranom dvoboju dok je Gruzija u tri utakmice skupila četiri boda.