Primera División, 19. kolo, 11.01.2013, 21:30 h
Athletic Bilbao
Athletic Bilbao 1:2 Rayo Vallecano
Rayo Vallecano

Maj Gašparac • petak, 11.01.2013.

U prvoj utakmici 19. kola španjolskog prvenstva nogometaši Rayo Vallecana slavili su rezultatom 2:1 na gostovanju kod Athletic Bilbaa. To je bila četvrta uzastopna pobjeda momčadi Paca Jémeza koja se trenutno nalazi na šestom mjestu prvenstvene ljestvice, s jednakim brojem bodova kao četvrta Malaga i peti Betis. Nakon što je prvo poluvrijeme završeno bez pogodaka, Rayo je tri boda izborio u nastavku pogocima Lassa i Pitija, a jedini pogodak za ekipu Marcela Bielse djelo je Mikela San Josea desetak minuta prije kraja susreta. Ovaj poraz bio je treći uzastopni za momčad Athletic Bilbaa, koja se trenutno nalazi na 14. mjestu prvenstvene tablice.

Prvi su na San Mamesu zaprijetili gostujući nogometaši, koji su mnogo bolje ušli u utakmicu. Nakon malo više od dvije minute igre zaprijetio je Lass, ali njegov udarac odlazi pored gola. Par minuta kasnije opasni gosti su pokušali i preko Pitija, no njegov pokušaj zaustavio je vratar Athletica Gorka Iraizoz.

U narednim minutama domaća momčad se oporavila od početnog pritiska gostiju i zaprijetila preko Markela Susaete, ali njegov udarac je otišao pored vratnice. Najbliže pogotku u prvom poluvremenu nogometaši Athletica su bili u 37. minuti kada je udarac glavom Ibaija Gomeza odsjeo na vratnici.

S rezultatom 0:0 momčadi su otišli na odmor, a na prvi pogodak se čekalo tek par minuta u drugom dijelu. Do vodstva su došli nogometaši Rayo Vallecana, a pogodak za 1:0 djelo je Lassa koji je iskoristio dubinsko proigravanje Roberta Trashorrasa i svladao Iraizoza.

Ubrzo nakon što su postigli vodeći pogodak nogometaši Raya mogli su i udvostručiti svoje vodstvo. Zaprijetio je Leo, ali Iraizoz je uspio sačuvati svoju mrežu. No, vratar Raya bio je nemoćan u 65. minuti.

Vodstvo gostiju udvostručio je Piti, koji je uspješno realizirao jedanaesterac. Sudac Pedro Perez je tada pokazao na bijelu točku nakon prekršaja Carlosa Gurpegija na Alejandru Domínguezu, a snimka je pokazala da je pogriješio jer se start dogodio izvan kaznenog prostora.

Desetak minuta prije kraja utakmice Athletic je uspio smanjiti svoj zaostatak, strijelac lijepog pogotka za 1:2 bio je Mikel San Jose, ali nogometaši Marcela Bielse nisu uspjeli stići do izjednačenja.

Do kraja utakmice Rayo je ostao s desetoricom na terenu, drugi žuti karton je dobio branič Alejandro Galvez, ali se rezultat više nije mijenjao.