Ivan Dominik • subota, 12.01.2013.

Primera je tradicionalno nastavila svoje natjecanje kroz vikend sa svim utakmicama u različitim terminima, a nove dvije utakmice odigrale su momčadi Valladolida i Mallorce, odnosno Espanyola i Celte iz Viga. U oba dvoboja slavili su domaćini...

Nakon što je u Bilbau započelo, 19. je kolo španjolske La Lige nastavljeno u Valladolidu utakmicom domaće i istoimene momčadi protiv Mallorce. Ekipe iz donje polovice ligaške tablice "ukrstile su koplja", a favorit je, dakako, u susretu bio Valladolid, kako zbog domaćeg terena, tako i zbog nešto bolje pozicije na ljestvici Primere.

Igrač utakmice

Neprikosnoveni igrač utakmice između Valladolida i Mallorce bio je Nijemac Patrick Ebert, ponajbolji igrač cijele ekipe, koji je u klub stigao iz Herthe prošloga ljeta. Sjajni Ebert zabio je dva pogotka te je ubilježio jednu asistenciju za svoju ekipu te je time sudjelovao kod postizanja sva tri njena pogotka, pa stoga nije bilo teško odlučiti koji igrač najviše zaslužuje titulu igrača utakmice.

Prva subotnja popodnevna utakmica španjolskog nogometnog prvenstva, između Valladolida i Mallorce, počela je boljom igrom i inicijativom domaćih, a posebno je raspoložen bio Nijemac u domaćem sastavu i ponajbolji igrač Valladolida, Patrick Ebert. On je, nakon nekoliko promašaja, prvi i zatresao mrežu na utakmici, a gol za 1:0 zabio je u 21. minuti fenomenalnim dalekometnim udarcem pod prečku gostujućeg vratara Dudua Aouatea.

No, vodstvo Valladolida potrajalo je kratko jer je već u 38. za Otočane poravnao Victor Casadesus na asistenciju sjajnog Javiera Arizmendija, koji je odlično s boka ubačajem pogodio glavu svog suigrača. Poravnanim se rezultatom otišlo i na odmor, a u nastavku je, nakon ipak prilično izjednačene igre oba sastava, bolje zaigrao Valladolid. Tada se razigrala cijela momčad domaćih, izuzev samog Eberta, a to je rezultiralo dominacijom na terenu i novim pogotkom za klub iz Kastilje.

Valladolid je bio osjetno bolji tijekom gotovo cijelog drugog dijela, no, sve do 88. minute nije uspio zabiti. Tek tada je fantastični i raspoloženi Ebert ponovno uzeo stvari u svoje ruke te odličnom i preciznom dugom dubinskom loptom uposlio svog napadača Oscara, koji je loptu samo preusmjerio u mrežu za 2:1 vodstvo Valladolida. Mallorca je tada jurnula po izjednačenje i novi gol, a najviše su prijetili, kao i tijekom cijelog drugog dijela, Michael Pereira i još više Meksikanac Giovani dos Santos. No, bezuspješno, a za Valladolid je samo utakmicu dovršio Patrick Ebert svojim drugim golom susreta u 90. minuti, kojim je postavio konačnih 3:1 za svoju momčad.

Valladolid je pobjedom protiv Mallorce prekinuo svoju negativnu seriju koja je trajala čak četiri utakmice u kojoj Kastiljanci nisu slavili, a u čak tri su doživjeli poraz. Dok je Mallorca porazom potonula na 17. poziciju, samo jedno mjesto iznad "crvene zone", a sve se to dogodilo ponajviše zaslugom Patricka Eberta.

Drugi dvoboj istog popodneva istoga dana odigrale su momčadi Espanyola i Celte iz Viga. Također dvije ekipe s dna ljestvice lige susrele su se na travnjaku Katalonaca, kojima je ova utakmica, kao i bodovi iz nje, bila mnogo važnija s obzirom da su se prije samog starta utakmice nalazili u zoni ispadanja, točnije na 18. mjestu, ali uz tendenciju ka višim pozicijama na ljestvici. I sve to dok je Celta tavorila u prosječnosti, ali barem onoj relativno sigurnoj na 15. mjestu prvenstva.

Strijelac jedinog i pobjedničkog pogotka u susretu Espanyola i Celte, Sergio Garcia, ipak nije ponio titulu igrača ovog dvoboja. Ona je pripala odličnom Christianu Stuaniju, koji je tijekom cijele utakmice bio najopasniji i najbolji igrač svoje, odnosno pobjedničke momčadi, a uz to je i pripremio situaciju Garciji za postizanje pogotka za trijumf, čime se upisao i u listu asistenata.

Ušla je, stoga, momčad Espanyola mnogo jače u dvoboj, počela dominirati, a to joj se isplatilo već u 23. minuti kada je postignut i vodeći zgoditak za domaćine. Iako je do tada najaktivniji igrač na terenu bio Celtin Iago Aspas, ponajbolji pojedinci Espanyola, asistent Christian Stuani i strijelac Sergio Garcia, doveli su svoje suigrače i Javiera Aguirrea na klupi u rezultatski povoljniju poziciju i rezultatsku prednost.

Stuani, prije svih, ali i Garcia nastavili su biti najopasniji i najbolji nogometaši na terenu, međutim, do isteka 45. minute više golova nije bilo. U nastavak su obje momčadi ušle jednako, a Espanyol je kao i u prvom dijelu ipak bio za nijansu bolji. I dalje su isti igrači prednjačili kod Katalonaca, dok je kod Nebeskoplavih čitavo vrijeme najbolji bio sjajni napadač Aspas.

No, kako se susret bližio kraju, tako su prilike sve više jenjavale s obje strane, pa se tako i u samu završnicu ušlo bez novih pogodaka, dakle s vodstvom Espanyola od 1:0. Budući da nije bilo nikakvih novih uzbuđenja ni šokova ni u posljednjim minutama i trenucima utakmice, Papige su dočekale posljednji sučev zvižduk s rezultatskom prednošću te su trijumfirali minimalnim rezultatom. Međutim, to im je pomoglo da pobjegnu iz zone ispadanja i čak dostignu Celtu na 15. mjestu po bodovima, zbog čega je utakmica bila izuzetno uspješna za Plavo-bijele.