Ukić potvrdio odličnu formu i u pobjedi nad Efesom, Žalgiris do važne pobjede u Malagi

Branimir Korać • petak, 01.03.2013.

Deveto euroligaško kolo završeno je susretima skupine E u kojima je Panathinaikos svladao na svom parketu Anadolu Efes uz odličnu igru Ukića dok je Žalgiris slavio na gostovanju kod Unicaje...

Unicaja - Žalgiris 67:83

Košarkaši Žalgirisa zaputili su se na gostovanje u Malagu računajući isključivo na pobjedu kako bi ostali u igri za prolaz u sljedeću rundu Eurolige. Poraz ih je prilično udaljavao od takvih ambicija i na kraju mogu itekako biti zadovoljni učinjenim.

S druge strane i Unicaja je trebala pobjedu, ali ne toliko očajnički kao Žalgiris. Nakon ovog poraza obje momčadi su na omjeru 4-5, trećeplasirani CSKA i četvrtoplasirani Panathinaikos im bježe po dvije pobjede što u narednih pet kola nije nenadoknadivo.

Utakmica je počela dobro po Unicaju koja je predvođena dobrima Žorićem i Simonom stigla do prednosti 17:7, međutim Žalgiris je do kraja prve dionice uspio smanjiti na 19:16.

Početak druge četvrtine obilježila je bolja igra gostiju koji rade seriju 10:0 i preuzimaju vodstvo, a u završnici prvog dijela na krilima Tremmella Dardena odlaze do prednosti 38:31.

U drugom poluvremenu Unicaja se uspjela približiti na dva poena zaostatka, ali Mario Delaš i Oliver Lafayette držali su goste u prednosti i nisu dozvolili potpuni preokret da bi novom serijom 10:0 Žalgiris pobjegao na 69:58 i tu prelomio utakmicu.

Do kraja susreta prednost gostiju samo je rasla, domaćin je očajničkim pokušajima probao se vratiti u utakmicu, ali samo je pomagao gostima da mirnije dovrše posao.

U redovima Unicaje Kruno Simon je za 19 minuta ubacio 13 poena (2/3 za dva, 3/5 za tri), uhvatio četiri skoka i podijelio tri asistencije, a Luka Žorić je za 30 minuta ubacio 12 poena (5/9 za dva) uz sedam skokova i dvije blokade.

Kod Žalgirisa Mindaugas Kuzminskas je ubacio 15 poena (5/6) uz osam skokova, a Oliver Lafayette je dodao 14 poena (6/9). Marko Popović je za 26 minuta ubacio osam poena (0/2 za dva, 1/3 za tri) uz tri skoka i tri asistencije dok je Mario Delaš za 23 minute ubacio sedam poena (2/3 za dva, 1/2 za tri) uz četiri skoka.

Panathinaikos - Anadolu Efes 75:62

Efes je na gostovanje u Atenu doputovao bez Saše Vujačića koji liječi ozljedu, ali i bez njega je odigrao jako dobru utakmicu punih 30 minuta prije nego li je domaćin preokrenuo utakmicu u svoju korist.

Turci su prije gostovanja u Ateni bili u velikoj seriji od sedam uzastopnih pobjeda, međutim naišli su na protivnika koji je u sve boljoj formi te je ta njihova serija prekinuta.

Dobro su igrali do početka posljednje četvrtine kada su pali i domaćin je napravio ključnu seriju 16:0 kojom je završio priču u ovom susretu i tako zadržao korak s trećeplasiranim Moskovljanima.

Nakon što je Tunceri na startu posljednje četvrtine poravnao na 56:56, Panathinaikos je zatražio minutu odmora poslije koje je Roko Ukić započeo seriju koja je odvela domaćina na 72:56. Ukić je ujedno bio taj koji je i zaključio tu seriju domaćina u još jednoj svojoj odličnoj utakmici.

Na putu prema pobjedi Panathinaikosu je značajno pomogao dobar vanjski šut, šutirao je za tricu 11/26 dok je s druge strane Efes bio na slabih 3/16.

Ukić je još jednom bio predvodnik Panathinaikosa, odigrao je 36 minuta i ubacio 13 poena (4/5 za dva, 1/4 za tri), a tome je dodao i rekordnih devet skokova i pet asistencija. Osim njega vrlo dobar je bio i Dimitris Diamantidis s također 13 poena (4/12), pet asistencija i četiri skoka. Kod Efesa Duško Savanović je ubacio 21 poen (7/13) uz pet skokova, a Jordan Farmar je dodao deset poena (3/12) uz sedam asistencija i pet skokova. Stanko Barać je za 14 minuta ubacio pet poena (1/3) uz tri skoka.

• Obrisan korisnik05.03.2013. u 09:42
    vidi žonglera kako zadnje 2 tekme rastura! izgleda da mu je ovosezonski dolazak u Pao najbolji potez karijere! uz diamantidisa je očito naučio neke stvari.
  • Obrisan korisnik03.03.2013. u 17:49
    Ovo kako se Roko nadopunjuje sa Diamantidisom je odlično. Pomalo odmara Diamantidisa od prevođenja lopte i raznih poslova u obrani. Tako bi i u repki mogao igrati u paru sa Zokijem. To bi valjalo probati.
  • Kojot_5002.03.2013. u 09:36
    Tek kada ove igre iz Eurolige naši igrači prenesu u reprezentaciju ja ću početi vjerovati da su stvarno dobri i da im je važnija i reprezentacija nego novac koji zarađuju u klubovima!