Crvena zvezda u završnici jača od Cibone, presudila Simonovićeva trica

Ivor Krapac • subota, 02.03.2013.

Crvena zvezda je s puno problema pred svojim navijačima opravdala ulogu favorita protiv Cibone u 23. kolu ABA lige. Beograđani su osigurali pobjedu tricom Marka Simonovića u njihovom posljednjem napadu na utakmici, dok je u preostalih šest sekundi priliku za dolazak do slavlja imala i gostujuća momčad. No, DJ Strawberry, koji je u završnici zabio gotovo sve šuteve iz igre, nije ubacio onaj posljednji, s promašajem za dva poena nakon kojega su domaći mogli odahnuti...

Utakmice koje se lome u završnici ove sezone nisu donijele puno radosti za Cibonu, a u subotu poslijepodne dogodio se još jedan rezultatski napeti susret koji spada u tu kategoriju. Iako su u Beograd otišli bez Andrije Žižića, svojeg glavnog aduta pod košem, Cibosi su se u Pioniru vrlo dobro nosili s Crvenom zvezdom, koja se s Igokeom bori za prvo mjesto na ljestvici uoči Final Foura, ali momčad Danijela Lutza na koncu je ostala bez opipljive nagrade. Domaći su slavili s 97:95 i time popravili vlastiti omjer pobjeda i poraza na 17-6, dok je Cibona sada na 8-15.

Ni Crvena zvezda nije bila u kompletnom sastavu, njima je nedostajao Amerikanac Michael Scott, ali bez obzira na taj izostanak, očekivalo se da bi put do pobjede nad Vukovima bez Andrije Žižića morao biti lakši. No, odluka je pala tek u posljednjih 10 sekundi, točnije, tricom Marka Simonovića za 97:95 5,8 sekundi do kraja, nakon što ga je Igor Rakočević pronašao na vanjskom šutu.

Fantastičan šut Vukova u prvom poluvremenu

Cibona je u prvih 20 minuta bila napadački izrazito raspoložena. Na putu do 51:50 na poluvremenu, gostujuća momčad imala je 74 posto šuta iz igre, 14/17 za dvicu i 6/10 za tricu, ali problemi su postojali na drugom kraju parketa, s obranom s kakvom nisu uspjeli stići do veće prednosti od +1 na velikom odmoru.

U drugom poluvremenu su Vukovi u obrani radili solidan posao zonom, ali tada su ih jako koštali problemi u skoku, što nije prvi put ove sezone - bez obzira kakva obrana u tom trenutku bila, zona ili čovjek.

Iza time-outa, Cibona je imala priliku za ulazak u produžetak ili odlazak do pobjede mogućom tricom. Kako se moglo i očekivati, zadnja lopta bila je u rukama DJ-a Strawberryja, koji je u završnici mučio Beograđane serijom ubačenih šuteva iz igre, no posljednji Amerikančev šut, za dvicu, nije bio ni blizu obruča.

Posljednja minuta sa sretnim krajem za domaću momčad zaokružila je sliku susreta koji je praktički od početka do kraja bio sasvim izjednačen, bez većeg odvajanja bilo koje momčadi. Crvena zvezda je svoje najveće vodstvo imala rano u drugoj četvrtini, kada su stigli do 32:25, no Cibona je to brzo nadoknadila.

Vukovi će moći žaliti zbog propuštenog početkom posljednje četvrtine, kada su vodili sa 77:70. Nakon što ih je domaća momčad sustigla, u završnici je sve u svojim rukama imao Strawberry, koji je s pet poena u nizu, a sedam u kratkom razdoblju doveo Cibonu do poena prednosti (93:92) 54 sekunde do kraja.

No, nakon što je Raško Katić uzvratio polaganjem na drugoj strani, Strawberry je bio nešto manje precizan s crte slobodnih nakon što ga je DeMarcus Nelson faulirao na trici. Cibonin Amerikanac je 24,6 sekundi do kraja zabio dva od tri bacanja i time otvorio mogućnost da Crvena zvezda Simonovićevom tricom stigne do +2, s koliko je i završilo.

U obostrano napadački efikasnoj utakmici, Crvena zvezda imala je petoricu dvoznamenkastih strijelaca. Igor Rakočević završio je s 21 poenom, devet asistencija i dvije osvojene lopte, DeMarcus Nelson sa 17 poena, pet asistencija i dvije osvojene lopte, Raško Katić sa 16, a Marko Simonović s 15 poena. Boris Savović imao je 13 poena i sedam skokova.

Cibonu je s 31 poenom i tri osvojene lopte vodio DJ Strawberry, s 12/15 iz igre, 11/13 za dvicu i 1/2 za tricu, a 6/9 iz slobodnih bacanja. Jerel Blassingame upisao je 13 poena, devet asistencija i četiri izgubljene lopte, ali nije dočekao kraj susreta na parketu, sa zarađenom petom osobnom pogreškom nešto manje od dvije minute prije posljednje sirene. Davor Kus dodao je 10 poena i tri asistencije, a Dario Šarić devet poena i sedam skokova.

• Obrisan korisnik03.03.2013. u 17:22
    E bravo Miloše ! Bio si iskren. 20 razlike za svakog ko prati i razumije odnose u ligi ove godine. Ali moj tekst nije tebe išao več ove kuknjatore koji kad je pet dobrih stvari i jedna loša vide samo onu lošu. Kukala im majka. A ovo za motiv ti ja nemogu progutati. Možda su bili presamouvjereni da... [više na forumu]
  • irilov03.03.2013. u 14:24
    miloše, koje si godište?
    irilov
  • Obrisan korisnik03.03.2013. u 13:48
    Istina, ocekivao sam pobedu od 20 razlike. Ali videlo se da je Zvezda podecenila Cibonu, nisu igrali u odbrani nista, nedostajao je motiv. I fantasticna Cibona gubi od lose Zvezde :) To je odlika velikih ekipa.
  • Obrisan korisnik03.03.2013. u 09:30
    Prje utakmice se očekivalo razbijanje od bar 20 razlike. I čuo sam da Strawberry nije nikakav igrač. I sad kad bez Žižića izgube posljednjim šutom to je kao katastrofa. Bezveze. Zvezda je prvi favorit ove godine i jedva je dobila ovu prosječnu Cibonu. Ajde neka Miloš SRB prizna kakvu je pobjedu... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik03.03.2013. u 09:22
    zbunjola na klupi je genijalac. sada ga je i split preskočio na tablici.