CSKA osigurao sebi, Realu i Efesu četvrtfinale slavljem u Malagi, Panathinaikos prema četvrtoj poziciji

Ante Zovko • četvrtak, 21.03.2013.

Miloš Teodosić prelomio je susret 12. kola skupine E Eurolige kojeg je CSKA Moskva dobio u Malagi sa 70:66 protiv Unicaje i doveo je u gotovo nemoguću situaciju što se plasmana u četvrtfinale tiče. Osigurao je to sebi, Anadolu Efesu i Real Madridu koji je izgubio od Panathinaikosa 73:74.

Teodosić je s dvije trice u zadnjoj četvrtini slomio otpor Unicaje nakon što je CSKA upao u stvaralačku krizu početkom posljednjeg perioda. Probudio se na vrijeme i preuzeo drugu poziciju u skupini, ali osiguravši četvrtfinale.

Domaća se momčad već u startu našla u zaostatku, no držala se na pristojnom minusu uglavnom preko kontri, pri čemu su sjajno funkcionirali Žorić i Dragič. Došlo je do preokreta do poluvremena i Unicaja je preko Callowaya došla do 34:30 poslije dvadesete minute.

Rusi su koristili slabosti u španjolskom reketu i vratili prednost. Kaun je bio sjajan s već 15 poena u trećoj četvrtini. Dragič sa sirenom na kraju treće četvrtine izjednačuje, a Williams donosi s dvije vezane trice prednost od šest poena sedam minuta prije kraja.

Stao je tada domaći vanjski šut, gosti rade 6:0. Repeša zove time-out, ali domaći su zakazali. Teodosić pogađa dvije trice za 62:66, Panko smanjuje na 66:68, a Weems postavlja konačni rezultat 17 sekundi prije kraja.

Williams je bio najbolji strijelac Malage s 12 poena. Simon je ubacio deset, a Žorić šest uz sedam skokova. Kaun je sa 16 poena predvodio CSKA, Teodosić je dodao 13, kao i Weems.

Sa šutom 2/17 za tricu malo je čudo kako je Real Madrid uopće izborio produžetak s Panathinaikosom koji mu je nanio treći uzastopni domaći poraz.

U prvom poluvremenu se vodstvo izmjenjivalo, nešto više u grčku korist. Poslije vodstva Reala 12:8, PAO radi seriju 9:0 za 14:17 na kraju prve četvrtine. Mirotić i Rodriguez vraćaju Real u plus u drugoj, ali gosti uzvraćaju tricama Tsartsarisa i Diamantidisa. Roko Ukić na isteku poluvremena pogađa za 33:38.

Real se konsolidirao u trećem periodu i poslije 52:46, tj. serije 7:0, gostujući je trener morao prekinuti ritam Madriđana. Fernandez i Reyes rade 6:0 na kraju treće četvrtine za 63:58. Grci se vraćaju tricama Mačiulisa i Diamantidisa te dvicom Ukića za 63:66. Mačiulis 25 sekundi prije kraja pogađa za 67:71, a Mirotić smanjuje na 69:72.

Ukić pogađa jedno od dva bacanja, Tsartsaris također (70:73), Llull pogađa za 71:74. Četiri sekunde prije kraja Mirotić postavlja 73:74, Diamantidis promašuje oba bacanja, a Rodriguez ne pogađa tricu za pobjedu.

Za Real su po 17 poena postigli Fernandez i Mirotić. Ukić je upisao 12 poena i šest skokova, a goste je predvodio Tsartsaris sa 16 poena, dok je Diamantidis dodao 14.