Newcastle
Newcastle 1:1 Manchester City
Manchester City

Marjan Kreševac • utorak, 19.04.2016.

Na St. James Parku Newcastle United i Manchester City odigrali su zaostalu utakmicu 27. kola prvenstva Engleske. U dinamičnoj i zanimljivoj utakmici domaći su uspjeli doći do vrijednog boda u borbi za ostanak.

Građani su ovaj susret dočekali s treće pozicije sa osvojenih 60 bodova i ugaslim nadama u osvajanje naslova prvaka i s mislima na polufinalni ogled Lige prvaka protiv Real Madrida. S druge strane Newcastle se grčevito bori za opstanak u elitnom razredu, trenutno se nalaze na pretposljednjoj poziciji na tablici s tri boda manje od Norwicha koji se nalazi iznad zone ispadanja.

"Mislim da jednim okom gledaju na dvoboj Lige prvaka i nadam se da to možemo iskoristiti. Oni su profesionalci i dati će sve od sebe da dođu do pobjede, ali negdje duboko u glavi razmišljati će i o tome da ne žele propustiti polufinale zbog eventualne ozljede", rekao je trener Newcastlea, Rafael Benitez, a njegov kolega s druge strane Manuel Pellegrini je izjavio: "Nadam se da možemo nastaviti igrati kao što je to bilo u subotu, biti agresivni i pokušati pobijediti od samog početka. Ako ćemo biti takvi svejedno je protiv koga igramo, ali smo svjesni da imamo težak zadatak ispred sebe".

Prije početka susreta Pellegrini je imao puno razloga za zadovoljstvo u činjenici da se nakon dugotrajnog izostanka zbog ozljede na travnjak vratio Vincent Kompany. Prva prilika na utakmici pripala je domaćima, u četvrtoj minuti Papiss Demba Cissé pokušao je glavom, ali udarac je malo previsok i odlazi preko grede. Domaći su bili bolji takmac na terenu u otvaranju susreta, ali za to nisu nagrađeni.

Igrala se 14. minuta utakmice, Aleksandar Kolarov izveo je slobodan udarac s lijeve strane i centaršutom pronašao glavu Sergioa Agüera koji pogađa za vodstvo Građana. Na ponovljenoj snimci bilo je očigledno da se Argentinac nalazio u nedozvoljenoj poziciji, ali suci su ostali nijemi i na taj način oštetili domaće. Bio je to 100. pogodak za Agüeroa iz 147 nastupa u Premiershipu.

Newcastle nakon primljenog pogotka nije klonuo duhom već je nastojao što prije doći do izjednačenja. Lijepu priliku za to imao je Moussa Sissoko u 29. minuti susreta, ali iz lijepe prilike loše je pucao i Joe Hart je uspio ukrotiti njegov udarac. Malo pravde za domaće došlo je u 31. minuti. Sissoko je pronašao Vurnona Anitu na desnoj strani kaznenog prostora koji prekrasnim udarcem lijevom nogom uz pomoć vratnice vara Harta i poravnava rezultat. Do kraja poluvremena nije bilo izglednijih prilika ni na jednoj strani tako da se na odmor odlazi s rezultatom 1:1.

Drugo poluvrijeme počelo je žustro s obje strane, lijepu priliku za pogodak ponovno je propustio Sissoko u 50. minuti kada je Hart bio brži i nogom odnio loptu ispred natrčalog napadača Newcastlea. Uzvratili su gosti preko Jesúsa Navasa u 56. minuti, ali Karl Darlow brani njegov pokušaj. Vratar domaćih se istaknuo i u 62. minuti kada je uspio obraniti udarac Agüera.

Bili su gosti puno bolji u drugom poluvremenu, ali tu svoju bolju igru nisu uspjeli materijalizirati kroz još jedan pogodak, a samo Hartu mogu zahvaliti što na samom kraju susreta nisu ostali i bez boda. Hart je refleksno skinuo Georginiju Wijnaldumu "mrtvaca" s nekoliko metara. City je s ovim bodom zadržao na trećem mjestu s jednim bodom više od arsenala, a Newcastle je nakon pobjede nad Swanseajem ostao neporažen i u ovom susretu i približio se na dva boda do sigurne zone.