Ukrajina dohvatila Hrvatsku, šestica Engleza

Marin Vuković • srijeda, 10.06.2009.

Očekivanom, ali teškom pobjedom nad Kazahstanom Ukrajina se na ljestvici skupine 6 kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo bodovno izjednačila s Hrvatskom. Engleska je sa šest pogodaka u mreži s Wembleya ispratila Andoru i primakla se na samo jednu pobjedu od plasmana na Svjetsko prvenstvo.

Ukrajina je u Kijevu očekivano došla do tri boda kojima se bodovno izjednačila s Hrvatskom u skupini 6, ali za pobjedu nad slabom reprezentacijom Kazahstana ipak su se trebali dobro pomučiti i čak se vratiti iz rezultatskog zaostatka. Na trenutke je bilo teško vjerovati da je prije samo nekoliko dana ova reprezentacija iz Zagreba otišla sa zlata vrijednim bodom.

Nakon uvodne dominacije domaćina Kazahstan je u 18. minuti šokirao Ukrajince i preko Tanata Nuserbajeva došao do neočekivanog vodstva. Pogodak gostiju ipak nije obeshrabrio ukrajinske reprezentativce koji su još odlučnije krenuli u opsadu kazahstanskog gola.

Jednu od brojnih prilika u 33. je minuti iskoristio Serhiy Nazarenko i vratio utakmicu na početak. Do kraja poluvremena Ukrajinci su mogli posve preokrenuti rezultat, ali su potom u samoj završnici imali puno sreće jer je strijelac prvog kazahstanskog pogotka Nuserbajev promašio stopostotnu priliku.

Ukrajinci su odlučili sačuvati živce svojih navijača, pa su iz prvog napada u drugom poluvremenu postigli vodeći pogodak. Realizator je ponovno Nazarenko, nakon lijepe asistencije Artema Milevskog. Pobjeda Ukrajinaca mogla je biti i uvjerljivija da je Milevskiy iskoristio dvije sjajne prilike, no osam minuta prije kraja i Kazahstan je propustio novu veliku priliku za 2:2.

Engleska na korak od Svjetskog prvenstva

Usprkos štrajku podzemne željeznice koji je promet u Londonu doveo na rub kolapsa, na Wembleyu se pojavilo oko 58.000 gledatelja koji su ispratili rutinsku i uvjerljivu pobjedu Engleske nad Andorom. Gordi Albion i nakon sedam odigranih utakmica ima stopostotan učinak i samo ih jedna pobjeda iz preostale tri utakmice dijeli od plasmana na Svjetsko prvenstvo.

Obrana Andore izdržala je samo četiri minute, a tada je Wayne Rooney iskoristio ubačaj Glena Johnsona i doveo Englesku u vodstvo. Frank Lampard je u 29. minuti povisio na 2:0, a deset minuta kasnije nakon nove asistencije Johnsona svoj drugi pogodak na utakmici postigao je Rooney.

Uz ogromnu inicijativu domaćina drugo je poluvrijeme oskudijevalo pogocima sve do 73. minute, a tada je u dva uzastopna napada Jermain Defoe postigao dva pogotka i povisio na uvjerljivih 5:0. Deset minuta prije kraja šesti pogodak u mrežu je Andore smjestio Peter Crouch i zaključio rutinsku pobjedu.

Nakon neuspjeha u kvalifikacijama za Euro 2008, Engleska je kroz ove kvalifikacije prošla kao brzi vlak i već sada može pakirati kovčege za Južnu Afriku. Hrvatskoj pak predstoji nekoliko mjeseci strepnje.