Reprezentacija - prijateljske utakmice, 08.10.2009, 17:30 h, Rijeka, stadion Kantrida, gledatelja: 5.000
Suci: Pavel Christian Balaj, Nica, Onita (svi Rumunjska)
Katar

Bernard Jurišić, Branimir Korać • četvrtak, 08.10.2009.

U iščekivanju Kazahstana, hrvatska nogometna reprezentacija odradila je prijateljsku utakmicu s Katarom u Rijeci. Iako smo rano poveli s 2:0, Katar je u drugom poluvremenu izjednačio, a pobjedu smo ipak iščupali pogotkom debitanta Nikice Jelavića u sudačkoj nadoknadi...

16
90'+4'
Mohd Abdulraab
46'
16
Ahmed Faris
71'
7
Adel Lamy
78'
26
Yousef Ahmed
85'

Bruno Metsu

Puno muke i znoja uložila je hrvatska nogometna reprezentacija za pobjedu protiv ne previše kvalitetne, ali brze i organizirane reprezentacije Katara. Na početku je djelovalo da ćemo Katar uspratiti s nekoliko pogodka razlike, no pobjedu smo iščupali tek u sudačkoj nadoknadi.

Utakmicu je naša reprezentacija otvorila furiozno, a već u 11. minuti na semaforu je svijetlilo 2:0. Prvi pogodak pao je nakon kornera u 7. minuti, kad je Klasnić glavom s prve prebacio loptu na drugu vratnicu, gdje ju je dočekao Ćorluka i spremio u mrežu.

Kranjčaru nagrada za 50. nastup

Uoči početka utakmice Niko Kranjčar dobio je nagradu od HNS-a za ulazak u ugledni klub onih koji su odigrali 50 utakmica u dresu hrvatske reprezentacije. Nagradu je dobio i Ivan Klasnić i to za promicanje humanitarnog rada i pomoć bolesnoj djeci.

Povećanje vodstva stiglo je već četiri minute kasnije. Pranjić je s lijevog boka ubacio svoju klasičnu "paralelu" koja je prošla pored Rajaba, a Ivan Klasnić ju je dočekao u sredini i nakon asistencije ubilježio i pogodak.

Nastavili su naši reprezentativci napadati vrata Katarana, frcalo je oko vratara Burhana sa svih strana. Najprije Srnin pokušaj ljevicom, a zatim i "bombu" Vukojevića s ruba kaznenog prostora zaustavlja katarski vratar.

Nakon desetak minuta "kreativne pauze", u završnici opet naši napadači prijete Burhanu. U 34. minuti Klasnić nije dobro zahvatio loptu glavom nakon prodora Olića, a u 39. minuti Olić najprije pogađa gredu, a zatim i katarskog vratara nakon dviju lijepih asistencija raspoloženog Kranjčara.

No, umjesto da rezultatski "izmasakriramo" goste s Bliskog istoka već u prvom poluvremenu, najprije Afif prijeti s 20-ak metara u 41. minuti, a zatim Siddiq prisiljava Roberta Kovača na autogol. Ušao je katarski veznjak iza leđa naših igrača u kazneni prostor, pokušao vratiti loptu u sredinu, no presreo ju je naš kapetan, prevario Runju i Katar je na poluvrijeme otišao sa za njih vrlo ugodnih 2:1.

Tri debitanta

Trojica nogometaša debitirala su u dresu A reprezentacije danas u Rijeci. Najsretniji od njih svakako je strijelac pobjedničkog pogotka Nikica Jelavić, a svoje premijerne minute ubilježili su i Dejan Lovren i Anas Sharbini.

Na poluvremenu je Bilić u igru poslao Rakitića, Mandžukića i debitanta Lovrena, a 15-ak minuta je (neuspješno) testirao Ćorluku na lijevom boku.

Prve prigode stigle su preko Srne i Klasnića, a najbolju prigodu za rješenje utakmice propustio je Ćorluka u 63. minuti. Srna mu je ubacio "paralelu", "Čarli" je postavio nogu, ali ne dovoljno da ju skrene u mrežu s metar udaljenosti.

Promašeno - kažnjeno. Naša dva stopera pohitala su na skok u jednom našem napadu, a munjevita kontra Katara donijela im je izjednačnje u 69. minuti. Povukao je Alhydos po desnom boku, ubacio postpuno usamljenom Andresu Soriji koji zakucava loptu pod gredu nemoćnog Runje za 2:2.

Igra se polako razvodnjavala silnim izmjenama, a mi smo prijetili samo iz slobodnih udaraca. Jedan Kranjčarov u 80. minuti zatresao je mrežu s vanjske strane, a mnogi su na tribinama već proslavili treći gol, uključujući i službenog spikera i čovjeka koji mijenja rezultat na semaforu.

Uslijedilo je nekoliko minuta panike. Katarani su se osilili, krenuli u napad kao da su "namirisali krv" i u 88. minuti samo zahvaljujući sjajnoj reakciji nogom vratara Runje na udarac glavom Albloshija s nekoliko metara, ostali bez senzacionalnog potpunog preokreta.

Srećom, mreža se ipak zatresla na drugoj strani i to baš najjačim katarskim oružjem - kontrom. Otvorilo se 5-6 Katarana u još jednu munjevitu kontru u prvoj minuti sudačke nadoknade, no presjekli smo ih na centru i s dva dodavanja proslijedili loptu preko Vukojevića do debitanta Nikice Jelavića, koji je u padu sprema u mrežu za 3:2. Na kraju svega - ipak zasluženu pobjedu. Mogli smo i četvrti pogodak zabiti minutu kasnije, no Burhan je "noktima" zaustavio udarac Mandžukića.

Sve u svemu - ne može se reći da je proba s Katarom bila neuspješna. Katarani su nas dodatno uozbiljili, pokazali nam što nas čeka ako u Astani naredne srijede ne istrčimo maksimalno koncentrirani u svih 90 minuta. Još jedna "leteća"pobjeda je ubilježena, sad nas čeka ono pravo...