Zadar teško do finala

Edvard Burić • utorak, 25.05.2010.

Zadar i Cedevita u Višnjiku su odigrali izuzetno zanimljivu utakmicu punu dinamike i borbe. Na kraju je pobjedu iščupao Zadar (81:79) i tako se pridružio Ciboni koja je na taj način dobila protivnika u finalu.

Košarkaši Zadra drugi su finalisti hrvatskog prvenstva nakon što su u svojoj dvorani došli do druge pobjede nad Cedevitom. Gosti su odigrali sasvim dobru utakmicu i prijetili Zadru koji je katastrofalno ušao u utakmicu. Zadar je izborio finale u kojem će snage odmjeriti s Cibonom.

Cedevita je odigrala odličnu prvu četvrtinu. Iako je Zadar poveo košem Tomislava Ružića, Cedevita je brzo preuzela kontrolu nad utakmicom. Nekoliko kontri i zakucavanja za Cedevitu, odlična igra Baždarića i Marsha za 10:18.

Trener Zadra Danijel Jusup tada uzima minutu odmora, ali ni to ne smeta gostima iz Zagreba koji nastavljaju igrati u visokom ritmu. Baždarić zabija tricu za 25:10, košem mu odgovara Morović, a odličnu četvrtinu za Cedevitu zatvara Anderson tricom u posljednjoj sekundi (12:28).

Druga četvrtina bila je potpuna suprotnost prvoj. Zadar je igrao vrlo kvalitetno i na poluvrijeme otišao s prednošću. Nakon 20 minuta na semaforu je pisalo 41:39 za Zadar.

Zadar je od samog početka druge četvrtine počeo igrati borbenije i za tri minute koševima Plaisteda i Perića napravio 11:0 seriju i priključio se Cedeviti (23:28). Marsh i Opačak prekidaju nalet Zadrana za 23:32, a onda tricu ubacuje Car, kontru istrčava Perić i samo je četiri koša razlike (28:32).

Cedevita je održavala prednost do 33:36 da bi Plaisted postigao koš i izborio dodatno slobodno bacanje koje je realizirao za izjednačenje na 36. Anderson i Car su zabili po jednu tricu (39:39), a Zadar je na poluvrijeme otišao s 41:39 nakon što su Car i Perić zabili po jedno slobodno bacanje.

Domaći sastav je bolje otvorio treću četvrtinu i tricom Cara došao do plus osam (49:41). Hrvoje Perić upisuje "dva plus jedan" za 54:46. Marsh drži Cedevitu u priključku i svojim 15. košem smanjuje na 54:48.

Nakon Perićevog koša (56:48) Cedevita radi 5:0 za 56:53 i ne dozvoljava Zadru da prelomi utakmicu. Četvrtina završava 63:58 za Zadar.

Posljednju četvrtinu otvara Stipčević svojim prvim košem, Baždarić mu odgovara, a onda Rudež zabija tricu za 65:63. Nakon još jednog promašenog napada klupa Zadra uzima minutu odmora.

Stipčević zabija tricu za 70:65, ali već u idućem napadu mu istom mjerom odgovara Opačak. Nastavlja se borba u zabijenim tricama kada Tomislav Ružić postavlja 73:68. Stipčević se definitivno "probudio" i zabio za 75:68.

Košem Marsha Cedevita je na minus tri (75:72), ali Stipčević opet vreća na pet - 77:72. Rudež tricom postavlja 77:75, Stipčević zabija, ali promašuje dodatno bacanje. Anderson ponovno vraća na minus dva, a nakon minute odmora smanjuje na samo jedan koš zaostatka za Zadar (79:78).

Zadar gubi loptu, ali Cedevita ne uspijeva zabiti. Perić ubacuje za 81:78. Baždarić potom zabija jedno slobodno bacanje, drugo promašuje i Zadar počinje slaviti - 81:79.

Za domaći sastav najbolje je odigrao Hrvoje Perić s 24 koša i šest skokova, a 17 je dodao Marko Car. Kod Cedevite Baždarić 25 uz šest skokova, a pratio ga je Ricardo Marsh s 19 koševa.

• Obrisan korisnik26.05.2010. u 00:08
    Čovječe što su suci učinili cedeviti!? Ono se rijetko viđa! Kužim, bilo bi to stvarno bezze finale cibona-cedevita, ali onakvo kriminalno suđenje nisam vidio od Beograda 2005.
  • Obrisan korisnik25.05.2010. u 22:58
    Suci su lose sudili? To je samo ''objektivna'' zadarska publika vidila...
  • Obrisan korisnik25.05.2010. u 22:27
    Ako zadar slucajno ne bude prvak, suci ce biti krivi.