Portugal izgubio, Litva iznenadila Češku

Josip Piršljin • utorak, 07.09.2010.

Bila je ovo večer puna zanimljivosti i neočekivanih raspleta u skupinama H i I za odlazak na Euro 2012. Portugal nije uspio doći do pobjede ni u svom drugom nastupu, Litva je odnijela bodove iz Češke, a Danci i Škoti su se provukli...

Skupina H

Nakon šokantnih i razočaravajućih 4:4 s Ciprom, Portugalci su u Oslu tražili pobjedu koja bi im vratila samopouzdanje. No, Norvežani su imali drukčije planove. U 20. minuti susreta domaćine je u vodstvo doveo Erik Huseklepp nakon velike pogreške portugalskog vratara Eduarda. Primljeni gol razbudio je gostujuću momčad koja je počela kontrolirati utakmicu i stvarati šanse.

Ipak, Norvežani su se uspjeli obraniti i do kraja susreta nije bilo pogodaka. Portugal se tako već nakon drugog kola nalazi u teškoj situaciji sa samo jednim bodom iz dvije utakmice. Norveška je, pak, ubilježila dvije pobjede i zasad drži čelnu poziciju u skupini H.

U drugoj utakmici ove skupine Danska je na prvi pogled imala lagan posao protiv Islanda koji je u prvom kolu izgubio od Norveške na domaćem terenu. No, Islanđani su se jako dobro držali i odolijevali napadima Danaca, ali nisu uspjeli sačuvati mrežu. Pogodak vrijedan tri boda Danskoj je donio Thomas Kahlenberg u sudačkoj nadoknadi.

Skupina I

Česi su svoju prvu utakmicu u kvalifikacijama za odlazak u Poljsku i Ukrajinu igrali protiv reprezentacije Litve. Naravno, očekivali su pobjedu i sigurna tri boda na startu, ali Litavci su ih iznenadili i nakon remija sa Škotskom, upisali svoju prvu pobjedu. U 26. minuti pogodak za goste postigao je Darvydas Sernas i tako prouzročio brojne probleme Česima.

Sjajnu priliku za povratak u utakmicu imali su domaćini u 40. minuti kada im je dodijeljen jedanaesterac, no Milan Baroš nije uspio zabiti. Litva nije primila pogodak do kraja dvoboja i time su upisali 4 boda na startu kvalifikacija.

Škoti su nakon mršavih 0:0 protiv Litve u prvom kolu očekivali ipak bolju igru protiv Lihtenštajna, no ponovno su navijačima pokidali živce. Lihtenštajn je poveo u 46. minuti zgoditkom Maria Fricka, a izjednačenje Škotskoj donosi Kenny Miller u 63. minuti. Domaća momčad ipak je iščupala pobjedu duboko u sudačkoj nadoknadi kada je zabio Stephen McManus.