Španjolska pokvarila škotski povratak

Josip Piršljin • utorak, 12.10.2010.

U kvalifikacijskim utakmicama za odlazak na EURO 2012., nogometaši Španjolske upisali su vrijedne bodove na gostovanju u Škotskoj, dok su Portugalci slavili na Islandu. Danska je bila bolja od Cipra, a Češka je svoju drugu pobjedu u skupini ostvarila protiv Lihtenštajna.

Skupina H

Portugal je poslije lošeg starta kvalifikacija tražio pobjedu na Islandu kojom bi se približio vodećoj Norveškoj. Samo remi protiv Cipra i poraz od Norvežana doveli su Portugalce u vrlo tešku situaciju, no slavljem protiv Danske i Islanda malo su si popravili poziciju na tablici. Dvoboj s Islandom sjajno je otvorio Cristiano Ronaldo pogotkom u trećoj minuti nakon slobodnog udarca, no islandski nogometaši vraćaju se u utakmicu u 17. minuti kada izjednačuje Heidar Helguson.

Prednost Portugalcima vraća Raul Meireles u 27. minuti i s rezultatom 1:2 se odlazi na predah. Drugo poluvrijeme prolazi u dominaciji gostujućih igrača koji svoju prednost povećavaju u 72. minuti. Strijelac za 1:3 bio je Helder Postiga koji se time pokazao kao odličan joker s klupe jer je samo nekoliko minuta prije zgoditka zamijenio Huga Almeidu. Taj rezultat se nije mijenjao do kraja i Portugal je upisao svoj sedmi bod u skupini, a Island svoj treći poraz.

U drugoj utakmici skupine H Danska je protiv Cipra upisala svoju drugu pobjedu. Na stadionu Parken domaća momčad apsolutno je dominirala susretom i njeni napadači bili su stalna opasnost za ciparskog vratara Antonisa Georgallidesa. U 90 minuta igre danski igrači uputili su 20 udaraca prema golu gostiju, dok su Ciprani samo dva puta zaprijetili Andersu Lindegaardu. U prvom poluvremenu nije bilo pogodaka, no početkom nastavka Morten Rasmussen dovodi Dance u vodstvo nakon što je prije par minuta ušao u igru kao zamjena. Danski reprezentativci i dalje su pritiskali, te su drugi gol zabili u 81. minuti. Strijelac je bio Kasper Lorentzen za konačnih 2:0. Danska je time skupila šest bodova u skupini, a Cipar je ostao na bodu zarađenom u Portugalu.

Skupina I

U vrlo zanimljivoj i uzbudljivoj utakmici svjetski prvaci Španjolci uzeli su sva tri boda na vrlo teškom gostovanju u Škotskoj. Na Hampden Parku u Glasgowu Škoti su pružili žestok otpor španjolskim reprezentativcima koji su pobijedili s 3:2 i time ostvarili i svoju treću pobjedu u skupini u isto toliko utakmica. Španjolska je bila bolja momčad na terenu, no svoj prvi pogodak zabijaju tek pred kraj prvog poluvremena. U 44. minuti David Villa postiže pogodak iz jedanaesterca i na odmor se odlazi s rezultatom 0:1.

Drugo poluvrijeme ponudilo je puno više uzbuđenja. Najprije je u 55. minuti vodstvo Španjolaca povećao Andres Iniesta, a već tri minute kasnije Steven Naismith postiže pogodak nade za Škote i pokazuje da se domaći neće tako lako predati. Škotska dolazi do izjednačenja u 66. minuti kada loptu u vlastitu mrežu šalje Gerard Pique. Trener gostiju, Vicente del Bosque, radi pravi potez u 76. minuti kada u igru ubacuje Fernanda Llorentea koji netom nakon ulaska zabija i donosi konačnu pobjedu Španjolskoj.

Nogometaši Češke uspješno su odradili gostovanje u Lihtenštajnu gdje su slavili rezultatom 2:0. Nakon uvodnog poraza od Litve na domaćem terenu, Česi su imali neugodnu situaciju na tablici, no pobjedom protiv Škotske u prošlom kolu i slavljem protiv Lihtenštajna popeli su se na drugu poziciju u skupini I sa šest bodova. Češka je od prve minute krenula napadački u potrazi za tri boda i već u 12. minuti imali su vodstvo od 1:0 nakon gola Tomaša Necida. Na 2:0 povisuje igrač praške Sparte Vaclav Kadlec u 29. minuti. Unatoč boljoj igri i brojnim prilikama, Česi nisu uspjeli postići još koji gol do kraja utakmice, a domaći igrači nisu bili previše opasni za vrata Petra Čecha. Lihtenštajn je ovim porazom ostao na nula bodova iz tri utakmice.