Nijemci oduševili, Slovaci razočarali

Mario Plavčić • petak, 08.10.2010.

Odigrani su susreti 3. kola kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2012. u Skupinama A i B. Nijemci su lakše od očekivanog svladali Tursku, Rusi ugrabili bodove u Dublinu, a Slovaci doživjeli debakl u Armeniji.

Skupina A: Ogunjimi junak Belgije, Klose Njemačke

Susret visokog rizika u "turskom" Berlinu odigrali su Njemačka i Turska. Od samog početka susreta Nijemci su preuzeli sve konce u igri dokazavši da su ipak oni domaćini u ovom susretu. Khedira, Podolski i Müller su nekoliko puta zaprijetili, no priseban je bio vratar gostiju Demirel. Ipak, u 42. minuti Nijemci dolaze u vodstvo, a strijelac je bio Klose. Brončani iz JAR-a dominirali su i u nastavku, a bolju igru okrunili su u 79. minuti pogotkom Özila za povećanje vodstva. Konačnih 3:0 postavio je Klose u 87. minuti svojim drugim pogotkom nakon katastrofalne pogreške Demirela. Bila je to visoka i zaslužena pobjeda Nijemaca.

Reprezentacija Belgije uspješno je prošla gostovanje u nepredvidivom Kazahstanu svladavši domaćine rezultatom 0:2. Iako nisu briljirali, Belgijci su potpuno zasluženo osvojili sva tri boda, a junak gostiju bio je Marvin Ogunjimi koji je u nastavku susreta zamijenio neprimjetnog Lukakua. Ogunjimi je postigao oba pogotka, prvi u 52. minuti, a drugi dvadeset minuta prije kraja susreta. Domaćini su od 68. minute igrali s igračem manje nakon isključenja Kislitsina.

Austrija je u Beču slavila protiv Azerbajdžana rezultatom 3:0, a glavni sudac ovog susreta bio je naš Marijo Strahonja. Domaćini su poveli u samom otvaranju utakmice, točnije u 3. minuti nakon prvog prekida, a strijelac je bio Prödl. I nakon postignutog pogotka Austrijanci su dominirali te u više navrata opasno zaprijetili vrataru Agajevu, no na odmor se otišlo rezultatom 1:0. Drugi pogodak Austrijanaca pao je u 53. minuti, a strijelac je bio igrač Werdera Marko Arnautović. Isti igrač postigao je i treći pogodak u posljednjim trenucima susreta.

Skupina B: Slovaci pali u Erevanu, Rusi šokirali Irce

Slovačka reprezentacija podbacila je u Armeniji gdje je iznenađujuće poražena rezultatom 3:1. Slovaci su bili slabiji u svim segmentima igre što pokazuje i konačni rezultat. Armenci su poveli u 23. minuti preko Movsisjana, no Slovaci se vraćaju u igru desetak minuta kasnije pogotkom Weissa. Gosti su izjednačili i - stali. Kada se očekivao veći pritisak Slovaka, u višu brzinu ubacili su domaćini. Početkom nastavka Gazarjan ponovno dovodi Armeniju do prednosti, a završni udarac gostima zadao je Mhitarjan pogotkom u 89. minuti susreta.

Rusi su stigli do vrijednih bodova u Dublinu porazivši Irsku rezultatom 2:3. Irci su pali već u prvih pola sata igre primivši dva pogotka. Prvi je djelo Keržakova u 11. minuti, a na 0:2 povisio je mladi Džagoev 29. minuti. Rusi su i u nastavku djelovali opasnije od domaćina koji se nisu uspijevali oporaviti od šoka. Potvrda toga uslijedila je u 50. minuti kada je Širokov postigao i treći pogodak za goste. Keane je smanjio iz kaznenog udarca u 72. minuti, a samo šest minuta kasnije Long je postigao pogodak i probudio nade domaćina u posljednjih desetak minuta. Ipak, Rusi su izdržali i zasluženo odnose bodove iz Dublina.

Makedonci su gostovali u Andori gdje su ostvarili pobjedu od 0:2. Domaćini su odolijevali napadima Makedonaca sve do 42. minute kada goste u vodstvo dovodi Ilčo Naumoski, član austrijskog Mattersburga. Gosti su dominirali i u nastavku, a do drugog pogotka čekalo se do 60. minute kada je Vanče Šikov postavio konačnih 0:2 i na taj način potvrdio već ranije upisana tri boda. Makedonce u idućem kolu očekuje pravi ispit zrelosti jer u Skopje stižu opasni Rusi.