Lovro Štrbinić • utorak, 10.05.2011.

Miami Heat je noćas na krilima LeBrona Jamesa slavljenički prošao kroz Boston i napravio break u seriji sa Celticsima. Gostujuća pobjeda nakon produžetaka dovela ih je na korak do prolaza kojeg će pokušati izboriti na domaćem terenu. No, prednost domaćeg terena ovaj put nije uspio zadržati Memphis koji je u dramatičnoj utakmici s čak tri produžetka na kraju pokleknuo pred Oklahomom.

James i Wade srušili Celticse (Heat vodi 3-1)

U četvrtoj utakmici serije Miami i Boston otišli su u produžetke. Utakmicu su bolje otvorili domaćini koji su zahvaljujući raspoloženom Pierceu držali vodstvo sve do pred kraj prvog poluvremena. Tad se Heat na krilima Wadea i Jamesa (20 poena u prvom dijelu) vraća u rezultatski egal, no na odmor se odlazi s minimalnom prednošću Celticsa (53:50).

Erik Spoelstra, trener Heata: "U srijedu navečer ova momčad će se susresti s najvećim izazovom otkad je zajedno. Oni će zasigurno odigrati najbolje što mogu, a mi moramo biti bolji. Ukoliko zaista želimo ispuniti svoje ciljeve onda moramo pobijediti Boston Celticse u njihovom najboljem izdanju."

Treća četvrtina prošla je bez rezultatskih odvajanja, a u posljednjoj dionici prvo na +5 odlazi Boston (76:71), a potom serijom 10:2 gosti preokreću tijek događaja u svoju korist. U posljednje dvije minute zahvaljujući trici LeBrona ulazi se s 84:84, James potom pogađa i za minimalnu prednost Heata, a Pierce prodorom i polaganjem vraća potpuni egal. U sljedećem napadu James gubi loptu, a šut za dva poena i pobjedu s istekom regularnog vremena promašuje Paul Pierce.

Uslijedili su produžeci koje su sva tri člana "Velike trojke" otvorila s po jednim ubačajem za +6 Heata, a potom su tu prednost uspjeli zadržati do kraja ne dopustivši domaćinima da se približe na manje od tri poena. U konačnih 98:90 James je ugradio 35 poena i 14 skokova uz šut iz igre 12/28, Wade je dodao 28 poena (gotovo polovica s linije slobodnih bacanja) i devet asistencija, a nešto suzdržaniji s 20 poena i 12 skokova bio je Chris Bosh.

Domaćine, koji su ovim porazom došli u vrlo tešku poziciju, predvodio je Pierce s 27 poena (šut 10/20), ali zakazao je ostatak ekipe. Ray Allen je uzeo vrlo malo lopti i ostao na 17 poena uz šut 5/12, a s po deset poena još su samo Rondo ("samo" pet asistencija) i West bili dvoznamenkasti. Kevin Garnett je uz 1/10 iz igre ubacio svega sedam poena uz deset skokova. Zato i ne čudi izjava Paula Piercea: "Osjećamo se kao da smo večeras pobijedili sami sebe."

Thunder do slavlja nakon tri produžetka (2-2 u seriji)

I u drugoj utakmici ove večeri vidjeli smo više od planiranih 48 minuta igre. Oklahoma je nakon čak tri produžetka uspjela slomiti domaćine te su tako Durant i Westbrook uzvratili Grizzliesima za domaći poraz i vratili seriju u egal. Međutim, fantastični dvojac Thundera bio je nevidljiv na početku dvoboja kojeg je Memphis otvorio s 8:0. Prednost je do kraja prve četvrtine narasla na +12, a početkom druge imali su domaćini i +18 (37:19).

Kevin Durant: "Ova utakmica je nešto o čemu će se još neko vrijeme pričati i drago mi je da sam dio toga. Moramo se nastaviti boriti sad kad je omjer izjednačen i kad se vraćamo u svoju dvoranu. Vidjet ćemo kako ćemo u toj situaciji odreagirati."

Nakon toga na krilima ranije spomenutog dvojca Oklahoma konačno ulazi ozbiljnije u dvoboj i do kraja poluvremena smanjuje zaostatak na četiri poena. Početak drugog dijela ponovno pripada domaćinima, ali vrlo brzo se gosti vraćaju i sredinom treće dionice prvi put dolaze u minimalno vodstvo. U posljednjoj četvrtini serijom 15:4 Oklahoma dolazi i do deset poena prednosti pet minuta prije kraja.

Činilo se tad da će već u regularnom vremenu pobjeda pripasti Thunderu, ali na krilima Conleya, Randolpha i Marca Gasola i uz promašaje gostiju Memphis s 10:4 dolazi na tri poena zaostatka uoči posljednjeg napada. Loptu tada uzima Conley i tricom poravnava na 96:96. Na drugoj strani uslijedio je brzopotezni pokušaj Westbrooka, ali lopta nije odsjela tamo gdje su navijači Oklahome priželjkivali.

Prvi produžetak bolje su otvorili gosti, došli i do +7, ali kraj je ponovno pripao Grizzliesima koji devet sekundi prije kraja tricom Vasqueza dolaze na 109:109. Šut za pobjedu Oklahome ovaj put je uzeo Durant, ali ni njegova lopta nije pronašla cilj.

Drugi produžetak prošao je bez velikih odvajanja, a ovaj put su na 119:119 preko Westbrooka izjednačili gosti. Na drugoj strani je priliku za novo vodstvo propustio Randolph, a točan s istekom vremena ni ovaj put nije bio Westbrook. Međutim, u posljednjih pet minuta dvoboja Grizzliese nije ništa moglo spasiti jer su taj produžetak gosti dobili s 14:4 i tako prije ogleda u svojoj dvorani vratili stvari na početak.

U redovima poraženih istaknuli su se Randolph s 34 poena i 16 skokova (šut 9/25), Gasol s 26 poena i 21 skokom uz nešto bolji šut (11/20) te Mayo s 18 i Conley sa 16 poena. Za goste je 40 poena ubacio Russell Westbrook (šut 15/33), a sličan šut iz igre (9/20) doveo je Duranta do 35 poena, ali uz 13 skokova. Pripomogao je i James Harden ubacivši 19 poena.

• Obrisan korisnik10.05.2011. u 22:18
    Kolko god to meni teško bilo priznat (ko navijaču Bostona), ovo je kraj... Dao Bog da sam u krivu, ali mislim da je ova ekipa dala sve što može eventualno još jedna pobjeda, al to je to :( Oni su svoje ovoj ligi dali, vrijeme je za neke nove klince :) KG, Pierce, Rondo, Ray Ray i ekipa će uvijek... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik10.05.2011. u 21:00
    Boston mi j najdrazi klub u NBA ali ka sta ste rekli samo igraju pierce i allen a rondo je dobar a ovo je sve slabo
  • irilov10.05.2011. u 18:29
    no country for old men...
    irilov
  • Obrisan korisnik10.05.2011. u 17:56
    zbogon starcima cini mi se,iako ce se borit sutra u miamiju al nevidin onu energiju koja ih je krasila prije...bas steta,a kad bi chicago prosa atlantu onda opet poslastica protiv miamija,samo kako sad miami igra tesko ih neko more zaustavit i odigrat bez greske utakmicu...
  • aco07810.05.2011. u 15:46
    u bostonu je igro samo the truth i rondo sa jednom rukom...ovi ostali za kurac...i west je odigro dobro ajd da ga ne izostavim