Mario Majdić Natrlin • subota, 14.05.2011.

Dallas Mavericksi u finalu Zapadne konferencije još uvijek čekaju svog protivnika. Trebat će se još malo strpjeti jer su sinoć u Memphisu Grizzliesi u šestoj utakmici svladali Oklahomu City 95:83 i izborili odlučujuću, sedmu utakmicu serije...

Memphis Grizzliesi nisu odustali nakon uvjerljivog poraza u petoj utakmici serije. Nisu odustajali ni sinoć u poluvremenu šeste utakmice kada su nakon prvog dijela gubili s deset poena razlike (54:44) i gledali eliminaciji ravno u oči. Izbjegli su je.

"Mi smo momčad koja se cijelu sezonu uspjela vraćati nakon što bi gubili i to smo napravili i večeras", ponosan je bio njihov trener, Lionel Hollins.

Memphis je apsolutno dominirao drugim poluvremenom nadigravši Oklahomu City 51:29. Treću četvrtinu otvorili su serijom 18:5, veoma brzo vodstvo Thundera se otopilo, a košem i dodatnim slobodnim bacanjem O.J. Maya Grizzliesi su poveli 68:65 s dvije minute do kraja treće dionice. Trener Hollins je uoči šeste utakmice u startnu petorku odlučio uvesti Maya umjesto neefikasnog Sama Younga.

Zach Randolph: "Upravo ovdje i želimo biti. Želimo igrati sedmu utakmicu, tu jednu utakmicu koja nas može odvesti u finale Zapadne konferencije. To je važno. Osjećam se dobro, ali posao još uvijek nije gotov. Znamo da će biti teško u Oklahomi pobijediti tu utakmicu. Mi vjerujemo da možemo to napraviti i u potpunosti smo predani tome."

Kevin Durant: "Bit će to teška sedma utakmica. Veselim joj se. Nisam dobro otvorio utakmicu i nakon toga sve je krenulo nizbrdo. To je frustrirajuće, ali moram ostati pozitivan."

Mayo je završio sa 16 koševa, a vodstvo domaćina penjalo se i do 13 poena razlike nakon preokreta. Ponovno je fantastičan bio Zach Randolph koji je momčad predvodio s 30 poena (12/20) i 13 skokova. Mike Conley zabio je 11 poena i podijelio 12 asistencija, a deset koševa ubacio je Tony Allen.

"Pogađao je skok-šuteve i to skok-šuteve koje smo dobro branili. S razlogom je u trećoj najboljoj petorci lige. To je odličan igrač i kada ga krene, možete samo napraviti toliko toga, a to je da ga natjerate na teške šuteve kakve je on pogađao večeras", hvalio je Randolpha trener Thundera, Scott Brooks.

Gosti iz Oklahoma Cityja mogli su sinoć u Memphisu dovršiti posao nakon što su odradili odličan posao u petoj utakmici i poveli 3-2 u seriji. Ipak, sinoć su u drugom poluvremenu u potpunosti zablokirali. Kevin Durant proživio je najgoru utakmicu svoje kratke play-off karijere šutirajući 3/14 i završivši s 11 poena uz sedam skokova. Šutirao je 1/10 u drugom poluvremenu. Russell Westbrook ubacio je ukupno 27 poena, ali to nije bilo dovoljno.

U prilično nervoznom prvom dijelu, u kojem nije nedostajalo verbalnih i fizičkih prepucavanja (ukupno je u utakmici dosuđeno pet tehničkih pogrešaka), Thunder je nagomilao vodstvo od čak 13 poena razlike uoči poluvremena. Za Grizzliese je Shane Battier pogodio tricu s istekom druge četvrtine i smanjio vodstvo gostiju na 54:44 uoči drugog dijela.

Priča se u tom drugom dijelu drastično promijenila. Šut Memphisa je skočio s 38 % na 50 %, a šut Thundera se srozao s 55,6 % na 29 %.

James Harden je zabio 14 poena s klupe, Serge Ibaka je dodao osam, ali to je bilo daleko od dovoljnog za Thunder koji je šutirao 16 % za tri poena. Imali su 16 izgubljenih lopti naspram 11 Grizzliesa koji su im zabili 46 poena u reketu.

Serija je tako izjednačena na 3-3, a odlučujuća sedma utakmica igrat će se ove nedjelje u Oklahoma Cityju.