SP 2014. kval. skupina A, 12.10.2012, 20:30 h
Srbija
Srbija 0:3(0:1) Belgija
Belgija

Damir Žbulj • petak, 12.10.2012.

Iako je Srbija većinu vremena dominirala na travnjaku, stvarala prilike i opasne situacije, Belgija je odličnom realizacijom stigla do pogodaka i ostvarila važnu, veliku i vrijednu pobjedu usred Beograda od tri gola razlike, u trećem kolu kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo...

Srbija na čelu sa Sinišom Mihajlovićem dobro otvorila kvalifikacije u 'hrvatskoj' skupini A za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Brazilu. Iako uvodna predstava na gostovanju u Škotskoj, uz osvojen bod, nije bila idealna, razbijanje Walesa 6:1 na domaćem terenu podigla je samopouzdanje njihovoj ekipi te su u atmosferi punoj optimizma na Marakani dočekala suparnika u trećem kolu.

Belgija je također s četiri osvojena boda ušla u ovaj okršaj. Pobjeda nad Walesom i remi s Hrvatskom zadovoljili su tamošnje ambicije, ali prema najavama izbornika Wilmotsa u Beograd su stigli po pobjedu. Sastav bez ozlijeđenih Fellainija i Lukakua i dalje je bio i više nego respektabilan, jer su se u početnom sastavu našli upitni Witsel, ali i Kompany, uz Hazarda, Vermaelena, Vertonghena, Dembelea...

Mihajlović je morao zaigrati bez prvog vratara Stojkovića te još nekolicine inače standardnih igrača, popt Baste i Tomića, no, Ivanović, Kolarov i Zoran Tošić bili su okosnica srpske reprezentacije ovog petka u Beogradu.

I Srbija je najavila pohod na sva tri boda, a u vodstvo su mogli već u drugoj minuti kada je upravo Tošić na desnoj strani bio u odličnoj prilici, ali je lopta završila u vratnici.

Nastavio se početni uragan domaćina, redale su se opasne situacije pred vratima Courtoisa, a Srbija je u potpunosti dominirala igrom na travnjaku.

Međutim, umjesto vodstva domaćina, gotovo iz prve prave prilike do prednosti je stigla reprezentacija Belgije. Jedan ubačaj s desne strane De Bruynea nisu uspjeli u kaznenom prostoru otkloniti srpski stoperi, najbolje se snalazi Benteke, koji glavom iz blizine posprema loptu u mrežu vratara Brkića.

Srbija je mogla do ekspresnog izjednačenja, fantastičan prodor Tadića i odlična lopta u kazneni prostor za Tošića, ali udarac iskosa s desne strane je neprecizan i odlazi malo pored desne protivničke vratnice.

Minimalnim vodstvom odlazi se na predah, a u nastavku dvoboja nije se puno toga promijenilo na travnjaku.

Srbija je kombinirala, napadala, ali evidentan je bio nedostatak nekog klasnog napadača, koji bi znao realizirati stvorene šanse srpskih reprezentativaca.

Pokušavao je Kolarov iz slobodnog udarca, ponovno je pokušavao Tošić, ali bez promjene rezultata. Nije ipak niti Belgija bila potpuno bezopasna. Na ulazu u posljednjih pola sata iznenada se u odličnoj situaciji sam pred vratarom našao Mertens, koji je samo nekoliko trenutaka ranije ušao na teren umjesto Hazarda, no njegov pokušaj prebacivanja vratara završio je samo u vanjskom dijelu mreže.

Upravo ta akcija bila je veliko upozorenje za ono što se dogodilo u 68. minuti. Gotovo svi Srbi bili su na protivničkoj polovici, a jedna izgubljena lopta izbacila je u kontru De Bruynea, koji se sjurio prema protivničkim vratima i sigurno poentirao, za ogromnih 0:2.

U završnih 15-ak minuta - otvorena utakmica, Srbija je bezuspješno pritisnula protivnika, no, gosti su posao dovršili iz još jednog protunapada. Igrala se prva minuta sudačke nadoknade, a dodavanje Vertonghena, na granici zaleđa, u pogodak je pretvorio Mirallas, za potvrdu belgijskog statusa favorita skupine, kojeg izabranici Marca Wilmotsa drže uz Hrvatsku.

U utorak Srbija gostuje u Makedoniji, dok će Belgija veliku pobjedu u Beogradu pokušati potvrditi na domaćem terenu protiv Škotske.

• Obrisan korisnik13.10.2012. u 07:44
    Tko visoko leti, nisko pada. Postulat koji drži vodu već stoljećima. Zato vi svi koji nam prognozirate sa Belgijom borbu za prvo mjesto u međusobnom ogledu trebaju spustit loptu na zemlju. Igra se još 7 utakmica ako se ne varao. Heeeeloooouuu, 21 bod je u igri, lako se nadoknadi 3, 4, 6 bodova u... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik13.10.2012. u 00:50
    ako ćemo biti na razini, uvjeren sam da završavamo grupu kao prvine bojim se ni Belgije ni Srbije kolko se bojim nas samih (naših famoznih kikseva)
  • Obrisan korisnik13.10.2012. u 00:16
    Mi cemo u Osijeku dobiti Wales, Srbi neka izgube u Makedoniji i to je to prolazimo mi i Belgijci
  • Obrisan korisnik13.10.2012. u 00:10
    Nama ovo ide na ruku,jer odma nakon 3 utakmice jedan od kandidata kaska 3 boda za prvim dvojcem...samo imamo pametno igrat male utakmice,po mogućnosti dobit Srbiju doma i to je to...doma s Belgijom odlučivat tko će kao prvi a tko kao drugi
  • Obrisan korisnik12.10.2012. u 23:50
    Brine belgijska lakoća egzekucije, sve lopte iz prve, pogotovo 3. gol, iako je iz zaleđa. Sve su bolji iz utakmice u utakmicu, bit će "čupavo" kad nam dođu pod noge, gdje god to bilo. Nadam se, u Split.