Kvalifikacije za EP 2012., skupina I, 25.03.2011, 22:00 h
Španjolska
Španjolska 2:1 Češka
Češka

Maj Gašparac • subota, 26.03.2011.

Reprezentacija Španjolske na domaćem terenu svladala je Češku rezultatom 2:0 te učvrstila prvo mjesto na ljestvici skupine I. Povela je Češka pogotkom Plašila u 30. minuti, a Španjolska je rezultat preokrenula dvama pogocima Davida Ville u drugom poluvremenu. Ovom pobjedom Španjolci su pobjegli drugoplasiranim Česima na šest bodova razlike.

Španjolski nogometaši od početka susreta su igrali svoju prepoznatljivu igru i imali veliki posjed lopte, no nisu bili pretjerano konkretni u svojim pokušajima, a kad su i uspjeli nadmudriti češku obranu, svoj je gol izvanrednim reakcijama čuvao Petr Cech.

Prvu priliku španjolski reprezentativci imali su u četvrtoj minuti kada je, nakon Navasovog ubačaja, udarcem glavom pokušao Capdevilla, no taj je pokušaj zaustavio Peter Cech. Sljedeću veliku prigodu domaći nogometaši imali su u 27. minuti kada je Alvaro Arbeloa prošao po lijevoj strani i ubacio u sredinu kaznenog prostora otkuda je Villa pokušao volejem, ali gađao je ravno u Cecha.

U tim trenucima činilo se da je samo pitanje vremena kada će obrana gostujuće momčadi konačno popustiti, no dogodilo se upravo suprotno, a domaću publiku šokirao je Jaroslav Plašil u 30. minuti. Češki reprezentativac primio je loptu na 25 metara od španjolskog gola i preciznim udarcem svladao Ikera Casillasa.

Nakon primljenog pogotka Španjolci su pokušali odmah izjednačiti, dva puta je pokušao Villa, no oba njegova pokušaja bez većih poteškoća zaustavio je Cech.

U drugom poluvremenu Španjolska je krenula u još veću ofenzivu. Prvu priliku domaćini su stvorili 59. minuti kada je pokušao je Santi Cazorla udarcem s 20 metara, ali je udarac lagano zaustavio Cech. Dalekometnim udarcem pokušao je i Andrés Iniesta u 64. minuti, no nije bio precizan.

VILLA OBORIO RAULOV REKORD

S dva postignuta pogotka u susretu protiv Češke, Villa je dosegnuo broj od 46 zgoditaka u reprezentativnom dresu te postao najbolji strijelac Furije u povijesti. Prije njega taj je rekord držao Raul koji je postigao 44 pogotka za španjolsku reprezentaciju.

Španjolska je uspjela izjednačiti u 69 minuti susreta. Villa je prihvatio loptu na rubu kaznenog prostora i prizemnim udarcem svladao Cecha. Bio je to pogodak vrlo sličan onome kojega je postigao Plašil u prvom poluvremenu.

Samo tri minute nakon što su izjednačili, španjolski reprezentativci su i poveli. U 72. minuti u kaznenom prostoru srušen je Iniesta, a precizan s bijele točke bio je Villa koji je postigao svoj drugi pogodak i doveo Španjolsku u vodstvo. Iako je Cech pogodio stranu u koju će španjolski napadač uputiti udarac, on je bio ipak presnažan i lopta je odsjela u mreži.

Do kraja susreta pokušali su Španjolci još dodatno povećati vodstvo. U nekoliko se navrata u dobrim prigodama za postizanje pogotka našao Fernando Torres, no novi Chelseajev napadač nije uspio svladati svojeg klupskog kolegu na vratima gostujuće momčadi te je susret završen rezultatom 2:1 u korist domaćina.

Večeras su prijateljsku utakmicu odigrale reprezentacije Litve i Poljske, a uspješniji su bili litavski nogometaši koji su na domaćem terenu slavili rezultatom 2:0. Oba zgoditka postignuta su u prvom poluvremenu, a strijelci su bili Saulius Mikoliunas u 19. te Edgaras Cesnauskis u 29. minuti susreta.

• Obrisan korisnik26.03.2011. u 14:49
    spanjolci na katalonski pogon.. jedino izuzetak ramos..ostali nevidljivi skroz! po meni iniesta uz villu igrac utakmice;)
  • Obrisan korisnik26.03.2011. u 08:33
    A glede spomenutog Torresa, meni uopće nije jasno zašto je taj igrač toliko razvikan. Pritom ne mislim na sadašnju formu, nikad mi se nije činio nešto naročito posebnim. Villa je za njega space shuttle.
  • Obrisan korisnik26.03.2011. u 08:31
    Dugo, dugo nisam više uživao u nogometu nego gledajući ovu tekmu. Španjolska je igrala odlično, kao Barcelona, puno kratkih pasova i ''ubadanja'' kroz zonu, raznovrsno, ali Česi su igrali fantastičnu, na trenutke i fanatičnu obranu, stalno udvajavši igrača koji prima loptu ili izlazeći pravovremeno... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik26.03.2011. u 05:23
    torresa su sjebale ozljede. steta. nadam se da ce se vratiti u formu.