Mario Majdić Natrlin • nedjelja, 17.04.2011.

Nakon što su na otvaranju doigravanja Chicago Bullsi u neizvjesnoj utakmici svladali Indianu, a Miami Heat izdržao kasni nalet Philadelphije, kasno navečer odigrane su i preostale dvije utakmice prvog dana. U Orlandu je, usprkos nadljudskim naporima Dwighta Howarda, Atlanta stigla do vodstva, a Dallas Mavericksi obranili su domaći teren od gostiju iz Portlanda.

Rick Carlisle: "Spektakularno. Neki naši igrači nisu odigrali najbolju utakmicu, ali Jason Kidd je odigrao utakmicu godine. Svaki šut koji je pogodio, u svakoj akciji je bio apsolutno neprocjenjiv za nas. Njegova uloga vođe je nešto što se ne može kvantificirati."

Jason Kidd: "Od mene žele da budem agresivan. Svim znamo da su Dirk i Jet (Terry) naši glavni igrači u napadu. Ali, u doigravanju morate imati još igrača koji će se nametnuti i zabijati. Znao sam da će mi moji protivnici ostaviti taj skok-šut otvoren i morao sam ga pogađati."

LaMarcus Aldridge: "Trebali smo ostati čvrsti do samo kraja, ali nismo. Ali, uvijek kada imaš priliku za pobijediti osjećaš se dobro."

Iako su postavljeni kao treći nositelji, u očima javnosti i stručnjaka Dallas Mavericksi nisu veliki favoriti u seriji sa šestoplasiranim Portland Trail Blazersima. Morali su tako sinoć pobjedom poslati poruku svima da ih se treba uzeti ozbiljno, a upravo to su i napravili.

Ugostili su i svladali Portland 89-81 i poveli 1-0 u prvom krugu doigravanja. Preokrenuli su vodstvo Blazersa od šest poena u posljednjoj četvrtini i, predvođeni Dirkom Nowitzkim i Jasonom Kiddom, stigli do pobjede na otvaranju doigravanja. Iako se Nowitzki mučio sa šutom, u zadnjoj dionici je ubacio 18 poena, uključujući 12 uzastopnih, i bio ključan u preokretu i pobjedi Dallasa.

Nowitzki je na kraju imao 28 poena (šut 7/20) i deset skokova. Odlično je odigrao i Kidd koji je zabio šest trica (šut 6/10) i završio s 24 poena uz četiri asistencije i pet skokova, a deset poena s klupe je dodao Jason Terry.

LaMarcus Aldridge je u svom rodnom gradu bio prvi čovjek gostiju s 27 poena i šest skokova, Marcus Camby uhvatio je 18 lopti, Andre Miller je zabio 18 koševa i podijelio šest asistencija, a Nicolas Batum je završio sa 14 poena. Zakazali su Brandon Roy (26 minuta, dva poena, šut 1/7) i Gerald Wallace (39 minuta, osam koševa, šut 4-13).

Dwight Howard nije mogao sam

Joe Johnson: "Mislim da moramo biti uzbuđeni zbog toga gdje se trenutno nalazimo. Znamo da smo igrali već četiri puta protiv ove momčadi i triput ih pobijedili. Imamo mnogo samopouzdanja. U zadnjih šest utakmica ljudi su nas malo podcjenjivali jer smo izgubili svih šest, ali sada imamo plan. Osjećaju se njegovi plodovi i jednostavno moramo izaći na parket i igrati zajedno."

Dwigth Howard: "Frustrirajuće je to što smo izgubili, ali ovo je tek prva utakmica. Vratit ćemo se u drugoj i pružiti bolji otpor."

Stan Van Gundy: "Moj fokus je trenutno na meni i mojoj strategiji. Moram napraviti bolji posao u mojim procjenama. Moram pronaći način kako da ih efikasnije čuvamo i moramo pronaći neke odgovore na probleme u napadačkoj fazi igre kako bi se i neki od ovih drugih igrača pokrenuli."

46 poena i 19 skokova centra Orlando Magica, Dwighta Howarda, nije bilo dovoljno za pobjedu nad gostujućom Atlantom. Hawksi su slavili 103:93 i Magicu odmah u startu oduzeli prednost domaćeg terena.

25 poena zabio je Joe Johnson, a 23 Jamal Crawford za Atlantu koja je, unatoč 31 poenom Howarda u prvom dijelu, na poluvrijeme otišla s prednošću 55:48. Jameer Nelson je odlučio pripomoći Howardu pa je u trećoj četvrtini zabio 20 od svojih ukupno 27 poena, ali bio je to prekasno jer se Atlanta, koja je šutirala 51% iz igre, već počela udaljavati.

Vodstvo Hawksa penjalo se do 18 poena razlike, zahvaljujući odličnom šutu i čak 18 izgubljenih lopti Orlanda. Johnsonu i Crawfordu se sa 16 poena pridružio Al Horford, a 15 koševa i osam skokova ubilježio je Josh Smith. U obrani su Hawksi tijekom cijele utakmice mijenjali niz čuvara na Howardu (osam izgubljenih lopti). On im se uspješno odupirao, ali sinoć nije dobio pravu potporu suigrača.

• Obrisan korisnik17.04.2011. u 16:27
    portland nema sanse...ne da je dallas puno bolja ekipa, ali ovi previse osciliraju. Mislim da ce se raspasti nakon druge trece tekme.
  • Obrisan korisnik17.04.2011. u 13:49
    Već sad je tijesno,kako li će tek biti kasnije
  • Obrisan korisnik17.04.2011. u 13:42
    fasciniran sam kiddom.nije neki šuter,al moraš respektirat igrača koji je 3. u povijesti po ubačenim tricama i koji ima 35% trice u karijeri.ubit če te iskustvom...serija če između por i dall bit zanimljiva vidim..a drago mi je za atlantu jer orlando nije niš bolji,ni po igri,ni po igračima(iznimka... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik17.04.2011. u 12:42
    Proradit će B-Roy u 2. tekmi..you texas hillbillys!!!
  • Obrisan korisnik17.04.2011. u 10:45
    Portland igra puno ljepšu košarku i volio bi da prođu. Dallas se izvukao na iskustvo, bez previše akcija, samo su izolacije igrali pred kraj, dosta iznuđenih bacanja u zadnjoj četvrtini, i izvukli su Game 1. Ali Blazersi su pokazali da se mogu nositi s njima, jedino ne znam zašto igra Roy u... [više na forumu]