Mario Majdić Natrlin • četvrtak, 28.04.2011.

San Antonio Spursi ugostili su Memphis Grizzliese koji su u seriji vodili 3-1 i na pragu su eliminiranja prvih nositelja na Zapadu. Dramatična utakmica otišla je u produžetak u kojem su domaćini ipak izborili pobjedu i šestu utakmicu. Miami Heat pobijedio je 76erse i prošao u drugi krug doigravanja, kao i Oklahoma City svladavši Denver Nuggetse.

Spursima proletio život pred očima (Memphis vodi 3-2)

San Antonio Spursi su se nevjerojatnim reakcijama u posljednjim sekundama utakmice spasili od ispadanja i izborili produžetak nakon kojeg su slavili 110:103 i smanjili prednost Memphis Grizzliesa na 3-2.

"Ne razmišljaš o posljedicama pogotka ili promašaja, jednostavno razmišljaš o tome da uzmeš najbolji šut koji možeš. Danas je ušao i mislim kako je to najbolji šut koji sam mogao uzeti u toj situaciji."

Gary Neal

Prvi nositelji Zapadne konferencije gledali su eliminaciji ravno u oči prije nego što su se izvukli fantastičnim potezima. Prvo je pri vodstvu Memphisa 95:92 Manu Ginobili u padu zabio tešku, dugačku dvicu iz kuta za smanjenje vodstva gostiju na 95:94, dvije sekunde prije kraja. Zatim su odmah napravili prekršaj nad Zachom Randolphom koji pogađa oba slobodna bacanja 1,7 prije kraja i podiže vodstvo na 97:94.

Sezonu Spursa tada je spasio Gary Neal tricom s istekom vremena kojom je izborio produžetak. U njemu su iskusni domaćini nadigrali Grizzliese 13:6 i izborili ovu nevjerojatnu pobjedu. Ginobili je završio s 33 poena, šest skokova i šest asistencija, Tony Parker ubilježio je 24 poena i devet asistencija, a Tim Duncan završio je s 13 koševa i 12 skokova.

Vodstvo San Antonija penjalo se i do 16 poena razlike prije nego što je Memphis odigrao odlično u završnici treće četvrtine i preuzeo vodstvo 68:65 na ulasku u zadnju dionicu. Gosti su svoju prednost održavali tijekom četvrte četvrtine, ali su Spursi cijelo vrijeme držali priključak i u raspletu uspjeli izboriti produžetak u kojem su nadigrali svoje izazivače.

Grizzliesi su tako došli toliko blizu prolasku da su ga zasigurno već mogli osjetiti. Imat će priliku iznenađenje dovršiti u svom Memphisu. Sinoć ih je s 26 poena, 11 skokova i šest asistencija predvodio fantastični Randolph, 20 koševa je ubacio Mike Conley, a 18 Sam Young.

Čeka nas obračun Heata i Celticsa (Miami prošao s 4-1)

Miami Heat u petoj je utakmici kod kuće dovršio posao protiv Philadelphia 76ersa pobijedivši 97:91. Zaključili su tako seriju prvog kruga i spremni su za obračun s Boston Celticsima koji su "metlom" New Yorka već osigurali svoje mjesto u drugoj rundi.

Erik Spoelstra: "Znamo gdje je naše mjesto u ovoj ligi, a gdje je mjesto Celticsa. Oni su se već dokazali. Bili su prvaci Istoka prošle godine. Ukoliko želimo ispuniti ciljeve koje smo sebi zadali uoči ove sezone, moramo ići preko njih. Ne bi bilo u redu kada bi ih izbjegli."

Elton Brand: "Ponosni smo što smo mogli igrati s ovakvim suigračima. Slušaju, rade marljivo i bit će još puno bolji. Kao veteran, nekada vam je teško igrati s mladim igračima, ali to s njima nije bio slučaj."

Dwyane Wade zabio je 26 poena, imao 11 skokova i sedam asistencija, Chris Bosh dodao je 22 koša i 11 skokova, a 16 ubačaja, deset uhvaćenih lopti i osam asistencija upisao je LeBron James. 20 poena je zabio Mario Chalmers.

Philadelphia je ponovno otvorila utakmicu s pristojnim vodstvom, ali ponovno ga nisu uspjeli održati. Vodstvo Heata popelo se i do deset poena razlike, osam minuta prije kraja, ali su se gosti vratili i približili na pola koša zaostatka nakon ubačaja Andrea Iguodale s 36 sekundi do kraja. Iguodala je pri rezultatu 94:91 promašio šut koji bi ostavio Sixerse na životu.

Iguodala je ubacio 22 poena i uhvatio deset skokova. Elton Brand dodao je 22 koša, a 13 je upisao Thaddeus Young. Bila je ovo, sveukupno, iznimno uspješna sezona za Philadelphiju koja ima velik potencijal u ovoj mladoj momčadi.

Durant predvodio Oklahomu City (Thunder prošao s 4-1)

Briljantni Kevin Durant ponovno je bio ključan čovjek Oklahoma City Thundera koji su slavili nad Denver Nuggetsima 100:97 i odnijeli seriju rezultatom 4-1. Igrat će protiv pobjednika dvoboja Spursa i Grizzliesa.

Durant je zabio 41 poen i odigrao odlično u završnici u kojoj se Thunder ispred svojih navijača vratio u utakmicu i preokretom izborio pobjedu. Denver Nuggetsi su imali priliku produžiti svoju sezonu, ali trica Arrona Afflala sa zvukom sirene - nije prošla. Russell Westbrook dodao je 14 poena, a James Harden 12. Serge Ibaka zabio je tek jedan poen, ali je zato imao osam skokova i nevjerojatnih devet blokada!

Neizvjesno prvo poluvrijeme završilo je rezultatom 50:50. U istom ritmu se nastavilo i u trećoj četvrtini da bi se Denver osjetnije odvojio u drugoj polovini zadnje dionice kada su pobjegli i do devet poena razlike prije preokreta Oklahoma Cityja. Thunder je serijom 9:0 izjednačio na 91:91 nakon trice Hardena s nešto manje od dvije minute do kraja.

Kevin Durant nakon toga je zabio svih devet poena domaćina za pobjedu 100:97, završio s 41 poenom i izjednačio svoj najbolji učinak u doigravanju.

Nuggetsi, koji su sve ugodno iznenadili svojim nastupima nakon odlaska Anthonyja i Billupsa, ipak nisu imali dovoljno oružja da se suprotstave talentiranom Thunderu. Sinoć ih je s 15 poena predvodio Afflalo, 14 koševa i deset skokova je dodao Kenyon Martin, a po 13 ubačaja upisali su Ty Lawson i Raymond Felton.

• Obrisan korisnik28.04.2011. u 16:34
    Ma da i sve sudačke odluke idu na ruku oklahomi ,smiješno!
  • Obrisan korisnik28.04.2011. u 15:25
    Kosarkaski Larry Bird je desnjak, a to s cin drzi noz i perun me zivo nije briga. Ovo je sportski portal. I da, moze se govorit o Ginobiliju ka najboljeme livaku,covik je postiga toliko puno.
  • Obrisan korisnik28.04.2011. u 15:19
    lijevak je, u svemu osim u košarci, piše, jede i sve sl lijevom rukom...
  • Obrisan korisnik28.04.2011. u 15:17
    to mi se nije dalo ni komentirati, kao ni ono možebitno diranje lopte od strane K-Marta 2 napada ranije...dvije jako dvojbene odluke... a i ona blokada Ibake nad Neneom nije mi skroz čista, no to je sve sudačko uvjerenje...
  • manu28.04.2011. u 15:00
    Manu Ginobili jedini igrač koji je osvojio zlato sa olimpijade,euroligu i NBA(3 naslova).