Reprezentacija - prijateljske utakmice, 02.06.2012, 19:00 h, Oslo, stadion Ullevaal, gledatelja: 15.000
Suci: Sergej Karasev, Averianov, Mosjakin (svi Rusija)

Bernard Jurišić • subota, 02.06.2012.

Generalna proba hrvatske nogometne reprezentacije u Oslu nije izgledala dobro. Momčad Slavena Bilića, bez Modrića i Ćorluke, odigrala je lošu utakmicu u kojoj je jedino vrijedno spomena pogodak Eduarda iz 79. minute. Nažalost, lošu igru ipak nismo uspjeli kamuflirati pobjedom...

Kim Andre Madsen
46'
12
Espen Bugge Pettersen
46'
16
Christian Grindheim
71'
22
Valon Berisha
74'
20
Alexander Söderlund
84'

Slaven Bilić

Prvi je put hrvatska nogometna reprezentacija gostovala u Oslu, dvaput su se dosad ove reprezentacije u prijateljskim ogledima sastajale na hrvatskom tlu. Bila je ovo posljednja prigoda da hrvatski izbornik Slaven Bilić "pregleda" što su njegovi igrači usvojili od onoga što im je govorio i što će željeti da sprovedu u Poljskoj, a nadamo se i Ukrajini.

Hrvatska je Oslu krenula bez Modrića i Ćorluke, nije Bilić želio riskirati s dvije važne karike u obrani i vezi. Prvih 45 minuta još je jednom pokazalo da bez njih dvojice te dvije linije hrvatske reprezentacije nisu onako uvjerljive kao s njima.

Olić izašao zbog ozljede

Samo 23 minute Ivica Olić sudjelovao je u današnjoj utakmici. Na poluvremenu je zamijenio Jelavića, ali u 68. minuti se uhvatio za mišić i došao do klupe, a Bilić ga je poslao u svlačionicu. Za nadati se da je sve bilo preventivne naravi.

Nije Hrvatska djelovala ni raspoloženo, ni rastrčano u prvih 45 minuta. Jedine dva pokušaja, iako ne previše opasna, proizveli su Perišić i Jelavić u 18. i 45. minuti, sve ostalo u prvom dijelu bilo je za zaborav.

S druge strane, Norvežani su u dva navrata bili "na milimetar" od pogotka. Prvi put u 19. minuti kad je Braaten ostao zaboravljen na prvoj vratnici, a Vida u padu spriječio put lopti prema mreži. Drugi put je hrvatski junak bio Stipe Pletikosa, obranivši "zicer" Henriksenu s tri metra udaljenosti u 34. minuti.

Nekoliko oštrijih norveških startova u prvom dijelu kao da je uplašilo naše, ukazivala se pomoć Srni, Mandžukiću i Rakitiću, no svi su nastavili susret. Ali norveška agresija kao da je otupjela hrvatsku, podsvjesno su vjerojatno Bilićevi igrači u glavi razmišljali kako prije svega sačuvati zdravlje, umjesto pokazivanja kvalitete.

Na poluvremenu je Bilić u igru poslao Olića, Vukojevića i Pranjića, no ništa se posebno nije promijenilo u našoj igri. Tek je Mandžukić snažno potegnuo s 18 metara odmah na otvaranju drugog dijela, a Pletikosi je zaprijetio Huseklepp, nakon što su mu Šimunić i Pranjić poklonili jednu loptu na 20 metara.

Norvežani su više imali loptu u drugim dijelu, konstantno su se motali oko našeg kaznenog prostora, ali nisu uspijevali opasnije zaprijetiti. Jedan trenutak genijalnosti u suradnji Darija Srne i Eduarda da Silve, Hrvatskoj je iznenadno u 79. minuti donio rezultatsku prednost.

Srna je snažno povukao po desnom krilu, gotovo s gol-aut linije zavrnuo na vrh peterca, gdje ju je na koljenima glavom dočekao Eduardo i skrenuo u dalji kut za 0:1. Dudu je najavio da na svoje prvo veliko natjecanje odlazi gladan pogodaka i pobjeda.

Činilo se da će se ostvariti upravo suprotno od onoga što je Bilić "poželio" uoči utakmice, da radije odigramo dobro i izgubimo, no čak i tu pobjedu uz lošu igru nismo uspjeli sačuvati. U drugoj i posljednjoj minuti sučeve nadoknade Tarik Elyounoussi je na drugoj vratnici skrenuo loptu u mrežu nakon kornera, za u konačnici ipak zasluženih 1:1.

Nadajmo se da su Bilić i njegovi igrači ovu utakmicu iskoristili za zavaravanje protivnika. Ako jesu - Irci, Talijani i Španjolci su nadrljali. U suprotnom smo mi.

• Obrisan korisnik03.06.2012. u 14:46
    Kad nosiš sveti dres nemaš pravo dati 50% ili biti na 50%.
  • Obrisan korisnik03.06.2012. u 13:28
    Zar je ovo Net.hr? Na Sportnetu sam očekivao ipak nešto drugačiji izvještaj s utakmice. Svijet je izgleda ili crn ili bijel čak i ovdje. Nema razloga za strah ljudi, ovo je samo pripremna, naši su bili na 50%.
  • Torca-Dubrava03.06.2012. u 12:00
    ...čemerno i jadno ...nadasve dosadno...kao i cijele kvalifikacije evropske a i one za svjetsko kad ispadešmo van......jalovo i bez srca ....UGAŠENI....već dugo