Hrvatski nogometni kup, 1/16 finala, 26.09.2012, 18:00 h, Park mladeži, gledatelja: 500
Suci: Lukša Klaić (Konavle), Damir Kraljević (Zadar), Branimir Nimac (L. Ostrovačke)

Vedran Babić • srijeda, 26.09.2012.

Nogometaši Splita opravdali su ulogu favorita u šesnaestini finala Hrvatskog kupa. Na svom travnjaku u Parku mladeži Crveni su s 5:1 porazili trećeligaša Zagoru uz dva pogotka Ercega te po jedan Vojnovića, Vitaića i Jelića...

Dražen Jelić
65'
24
Muris Pirić
72'
13
Damir Rašić
78'
Deni Đuras
62'
16
Frane Batinica
82'

Siniša Turković

Split nije doživio sudbinu Rijeke, koja je ranije tijekom dana završila svoj nastup u Kupu porazom od Nedelišća. Igrači Tonćija Bašića porazili su Zagoru rezultatom 5:1.

Gosti iz Unešića, koji na trećeligaškoj ljestvici (sekcija Jug) drže četvrto mjesto, izdržali su prvih pola sata bez primljenog pogotka, no do kraja utakmice "kapitulirali" su pet puta. Ipak, u završnici utakmice postigli su počasni pogodak.

U osmini finala Split se sastaje s gradskim rivalom Hajdukom (31. listopada).

Od prve minute na terenu je praktički igrala samo jedna momčad. Splitovci su dominirali i nizali šanse, a Zagora je nerijetko jedva izlazila iz svog kaznenog prostora.

No, u nešto više od prvih pola sata rezultat se nije mijenjao. Kvesić i Vojnović po dvaput su bili neprecizni, a nije išlo ni raspoloženom Ercegu i Vučemilović-Grgiću. Ponešto bi obranio Splitov vratar na posudbi u Unešiću, Duka, a ponešto bi domaći igrači promašili.

U 35. minuti Split je ipak pronašao put do Dukine mreže. Belle je pucao glavom, Duka obranio, no lopta se odbila do Vojnovića, koji se "naklonuo" i glavom zabio za 1:0. Četiri minute poslije isti igrač mogao je doći i do drugog pogotka, ali je s pet metara pogodio gredu.

S minimalnim vodstvom Splita otišlo se na odmor, a u nastavku odnos snaga na terenu nije se promijenio. Nastavila se inicijativa domaćih, koji su u 58. minuti ponovno bili blizu povećanja vodstva. Poslije Belleova kornera Erceg je pucao glavom, Duka je već izletio sa svojih vrata, no loptu je s gol-linije odbio Škomrlj.

Upravo je Škomrlj uputio jedan od rijetkih udaraca gostiju. Opalio je s 20-ak metara, no ravno u Zagorca. Pokušao je i Maleš, ali nije ugrozio domaća vrata.

Brojne propuštene prilike nisu koštale Splitove nogometaše. Dapače. U razmaku od 65. do 77. minute postigli su tri pogotka. U 65. na 2:0 povisio je Vitaić proslijedivši loptu u mrežu nakon što se ona odbila od vratnice poslije Belleova udarca.

U 74. minuti zasjao je Erceg. Solo prodorom Splitov razigravač probio je lijevu stranu gostujuće obrane i s pet metara, iz teškog kuta, zabio za 3:0. Tri minute poslije Kvesić je na sebe navukao Duku i nesebično asistirao Ercegu, koji je samo proslijedio loptu u praznu mrežu za 4:0.

U 85. minuti 5:0 postavio je Jelić, koji je u igru ušao umjesto Vojnovića, a gosti su u prvoj minuti sučeve nadoknade postigli počasni pogodak za 5:1. Strijelac je bio Đuras iz slobodnog udarca. Prethodno su domaćini mogli postići i šesti pogodak, no Rašić je glavom bio neprecizan.