Uvjerljiva pobjeda Barcelone, Tomić raspoložen i raznovrstan

Ivor Krapac • petak, 28.12.2012.

Prvo kolo skupine F Topa 16 košarkaške Eurolige u petak je zaključeno domaćom pobjedom Barcelone. Momčad Xavija Pascuala nije imala većih problema protiv Fenerbahče Ülkera, koji je cijelo vrijeme bio u podređenom položaju...

Sudar momčadi koje su ostavile različit dojam u prvom krugu Eurolige prošao je sukladno prikazanom u dosadašnjem tijeku natjecanja. Barcelona je bila vrlo uvjerljiva, dok je Fenerbahče Ülker jedva prošao u Top 16, a takav odnos snaga vidjeli smo i u petak navečer u Palau Blaugrani. Momčad Xavija Pascuala slavila je sa 100:78, prekinuvši niz od četiri poraza tijekom posljednjih 15 dana.

Prije ove utakmice, Barcelona je bila praznih ruku u susretu s CSKA-om na kraju euroligaškog prvog kruga i tri utakmice španjolske ACB lige (Gran Canaria, Blusens Monbus, Unicaja). No, kako se pokazalo, gosti iz Istanbula bili su pravi lijek za muke Pascualove momčadi. Fenerbahče Ülker ni u jednom trenutku nije bio ozbiljna prijetnja.

Na putu do +22 na kraju utakmice, Ante Tomić bio je među raspoloženijim Barceloninim igračima, najbolji po valorizaciji (27), s 12 poena, 11 skokova, pet asistencija i tri blokade za 20 i pol minuta na parketu. Bojan Bogdanović zabio je 19 poena na drugoj strani, 14 u prvom poluvremenu, uz 4/9 za dvicu, 2/3 za tricu i 5/5 iz slobodnih bacanja za 30 i pol minuta u igri.

Sve najvažnije o ovom ogledu saznali smo već u prve četiri minute, s domaćim odlaskom do 10:2 u tom razdoblju. Poslije druge četvrtine, Barcelona je već bila blizu +20 (54:35), a u trećoj četvrtini bilo je i najvećih 24 razlike. Gosti iz Istanbula su u posljednjih 10 minuta nekoliko puta smanjivali na -14, da bi im se u završnici dogodio novi pad, na koncu i s primljenom "stotkom".

Gledajući kako Fenerbahče Ülker igra u Euroligi, pitanje je koliko će vodstvo kluba imati strpljenja za Simonea Pianigianija, koji u rukama ima dosta skupu "igračku".

Barcelonu su s po 14 poena vodili Juan Carlos Navarro i Marcelinho Huertas, a Brazilac je dodao i šest asistencija. Uz Tomića, po 12 poena imali su i Erazem Lorbek i Pete Mickeal, slovenski krilni centar sa šest skokova. Nate Jawai ubilježio je 10 poena i četiri skoka.

Bogdanović je vodio goste, a prvi u pratnji bili su Romain Sato (15 poena, pet asistencija, četiri skoka) i Mike Batiste (13 poena). Bo McCalebb imao je jako slabu večer, sa samo dva poena i jednom asistencijom, bez ubačaja iz igre, uz 0/4 za dvicu i 0/3 za tricu.