Prijateljska utakmica, 06.02.2013, 15:00 h, London, stadion Craven Cottage, gledatelja: 4.000
Suci: Michael Oliver, Long, England (svi Engleska)

Bernard Jurišić • srijeda, 06.02.2013.

Hrvatska nogometna reprezentacija uspješno je otvorila 2013. godinu. U prijateljskom susretu u Londonu Hrvatska je s četiri pogotka u mreži ispratila jednu od najboljih azijskih reprezentacija Južnu Koreju. Četiri pogotka postigla su četiri različita strijelca...

In-Hwan Jung
46'
20
Dong-Gook Lee
46'
10
Chu-Young Park
46'
7
Bo-Kyung Kim
46'
15
Chul-Soon Choi
73'
8
Seung-Gi Lee
73'
Kang-Hee Choi

Očekivano tiha atmosfera dočekala je Hrvatsku i Južnu Koreju na londonskom Craven Cottage. Tek koja tisuća gledatelja, među kojima tek nekoliko desetina hrvatskih navijača, svjedočilo je prvim utakmicama ovih reprezentacija u 2013. godini.

Čak trojica od danas u "Klubu 100"

Pravi raritet u svijetu nogometa dogodio se u današnjoj utakmici. Čak trojica hrvatskih reprezentativaca utakmicu protiv Južne Koreje pamtit će kao stotu u svojoj karijeri. Kapetan Darijo Srna, vratar Stipe Pletikosa i zapovjednik obrane Josip Šimunić izjednačili su se s Dariom Šimićem na listi rekordera po broju nastupa za Hrvatsku, a već od naredne utakmice protiv Srbije rekordna brojka će nastaviti rasti.

Najbrže je do "stotke" stigao 31-godišnji Srna, koji je debitirao protiv Rumunjske u Temišvaru u studenom 2002. 34-godišnji Pletikosa debitirao je u Splitu protiv Danske u veljači 1999., a zanimljivo je da je Šimunić prvi i stoti nastup upisao protiv Juižne Koreje. Debi je ubilježio u studenom 2001. u Seoulu.

Južna Koreja nije jedan od onih protivnika koji će "odraditi" utakmicu, pa je bilo jasno da hrvatske igrače čeka puno trke i borbe. Tako je i bilo. Utakmica je otvorena aktivno i napadački na obje strane, a u prvih 10 minuta mreže su se mogle tresti na obje strane.

Najprije je Rakitić ciljao dalji kut, a zatim Heung-Min Son provukao glavom loptu protiv Pletikose, ali će Ćorluka odbio odbio loptu s gol-linije.

Oba protivnika nastavila su s iznenađujuće puno trke za prijateljsku utakmicu. Mandžukić i Olić radili su stalan pritisak na zadnju liniju Koreje i skoro iz takve jedne otete lopte donijeli pogodak u 14. minuti.

Ipak, na vodstvo Hrvatske čekalo se do 33. minute. Rakitić je ubacio izvrsnu loptu iz slobodnog udarca s desnog krila, a Mario Mandžukić silovito se zabio među korejsku obranu i glavom skrenuo loptu u mrežu. Već minutu kasnije mogao je i udvostručiti vodstvo, ali nije mu prošao zadnji dribling prije udarca.

Strinićeva neopreznost stvorila je neugodnost pred Pletikosom, koji u korner skreće udarac Dong-Won Jia, a u 41. minuti stiže drugo pogodak Hrvatske. Munjevitu kontru povukli su Kranjčar i Modrić, Darijo Srna dobio je loptu na 18 metara i finim udarcem naciljao dalji kut korejskih vrata za 2:0.

Dvojica debitanata, Andrijašević očevim stopama

Još dvojicu debitanata danas je na teren poslao izbornik Igor Štimac, čime je brojku novih reprezentativaca u svom polugodišnjem mandatu popeo na šest. Nakon Maloče, Vukušića, Radoševića i Sammira, danas su u A reprezentaciji debitirali Arijan Ademi i Franko Andrijašević.

Hajdukov veznjak tako je naslijedio oca Stipu, koji je u hrvatskom dresu odigrao pet utakmica između 1992. i 1994. godine. Andrijaševići su treći tandem otac-sin koji je nastupao za Hrvatsku, nakon Zlatka i Nike Kranjčara, te Tonča i Drage Gabrića.

Već u narednom napadu Modrić je ukrao jednu loptu na 30 metara i pucao iz kaznenog prostora, no vratar Sung-Ryong Jung krajnjim je naporom spriječio i treći pogodak.

Bila je to samo odgoda, jer je treći pogodak ipak stigao na otvaranju drugog dijela. Štimac je na poluvremenu u igru poslao Lovrena, Petrića i Nikicu Jelavića, koji na asistenciju Luke Modrića u 57. minuti šalje loptu u dalji kut za 3:0.

I nakon toga Hrvatska je mirno kontrolirala utakmicu, Korejci su pokušavali postići barem počasni pogodak, no svi putevi prema Pletikosi bili su dobro zatvoreni. Mogao je Jelavić u 63. minuti zabiti i drugi svoj pogodak, no nije uspio ubačaj Srne skrenuti glavom u mrežu iako je bio sam na prvoj vratnici.

Kad nije zabio, Jelavić je asistirao. U 84. minuti fino je u prostor ubacio loptu za Mladena Petrića koji izazi sam ispred korejskog vratara i mirno ga prebacuje za četvrti hrvatski pogodak danas.

Time je i završilo na kraju ipak ugodno londonsko poslijepodne u kojem je razigrana i efikasna Hrvatska poslala još jednu poruku moći svojim kvalifikacijskim suparnicima.

• Obrisan korisnik08.02.2013. u 14:58
    Dobra prezentacija sa malo slabijim, pomalo dizelaškim ulaskom veznog reda u tekmu. Valjda ne mogu svi ko Mandžo odmah sto na sat:). Sami smo si zakuhali par neugodnih kontri nonšalancijom u veznom redu i obrani (recimo ono "štopanje" Strinića), ali imao sam dojam da su naši izašli igrat "za gol... [više na forumu]
  • Mithrandir07.02.2013. u 11:38
    Iznenađujuče vrlo dobra partija Hrvatske. Obično su te prijateljske dosada do bola. Što se tiće srbije osobno sam optimist i bez ove utakmice jučer. Vrijeme je za pobjedu.