Reprezentacija - prijateljske utakmice, 03.06.2018, 16:00 h, Anfield, Liverpool
Roberto Firmino 90'+3'
2:0(0:0) Hrvatska
Hrvatska

Dario Dodić • nedjelja, 03.06.2018.

U prvoj pripremnoj utakmici za predstojeće Svjetsko prvenstvo u Rusiji Hrvatska je na Anfieldu u Liverpoolu doživjela poraz protiv Brazila. Dobro su izgledali igrači Zlatka Dalića, presudila je klasa povratnika Neymara koji je krasnim golom donio pobjedu Brazilcima. Konačnih 2:0 lijepim je golom na svom Anfieldu u sudačkoj nadoknadi postavio Roberto Firmino...

Neymar
46'
6
Filipe Luis
60'
20
Roberto Firmino
60'
13
Marquinhos
65'
18
Fred Rodrigues
81'
21
Taison
81'

Zlatko Dalić

Iako rezultatom ne možemo biti zadovoljni, ne treba niti previše paničariti poslije poraza Hrvatske protiv Brazila. Izabranici Zlatka Dalića dobro su odigrali u prvih 45 minuta, no u nastavku je Brazil ipak pokazao više, izbornik Tite može odahnuti jer je Neymar izgledao sjajno u drugom dijelu.

Nikada Hrvatska nije igrala dobro u prijateljskim utakmicama, iako, kad se igra protiv Brazila naboj ti ne dozvoljava opuštanje. I nije ovo bila tipična prijateljska utakmica, barem ne Hrvatima, koji su pokazali više želje u prvom poluvremenu.

Slika 3 od 3.

Dalić je na travnjak poslao Andreja Kramarića i Antu Rebića od prve minute, na poziciju lijevog beka postavio je Domagoja Vidu, kao test za Messija jer Strinić i Pivarić defenzivno ne ulijevaju previše sigurnosti. Koliko se eksperiment isplatio procijenit će Dalić jer Vida je imao problema s iznimno raspoloženim Willianom, koji je po desnoj strani prolazio kako je htio, dok smo izgubili dobar dio ofenzivne moći po lijevoj strani.

Rebić je bio uvjerljivo najbolji pojedinac Hrvatske na terenu, trčao je, trudio se, kreirao opasne situacije, nastavi li ovako mogao bi se izboriti za mjesto u početnom sastavu protiv Nigerije. Kramarić je bio prilično nevidljiv, a posebno je razočarao Ivan Perišić, kojeg se ne može baš ni po čemu istaknuti.

Slika 4 od 4.

Prvu priliku na susretu kreirali su Brazilci - dobro je po desnoj strani prošao Danilo, zatim zavrnuo u sredinu, ali Willian ne uspijeva petom zahvatiti loptu. Uzvratila je Hrvatska puno konkretnije, s desne je strane Modrić izveo korner, odlično je glavom tukao danas vrlo dobri Lovren, lopta odlazi malo kraj lijeve vratnice.

Rebić je nakon pola sata igre kreirao dvije dobre prilike za Hrvatsku u razmaku od minute, prvu za Perišića koji promašuje loptu, zatim za Kramarića koji je ne prima dobro, čime pomaže Marcelu da otkloni opasnost.

Slika 1 od 1.

Nije Brazil impresionirao, Hrvatska je izgledala nešto bolje, ali to nije znala iskoristiti.

Tite odmah na startu drugog dijela daje priliku Neymaru koji već od prvog poteza daje svima do znanja da je ozljeda stvar prošlosti. Bio je uvjerljivo najbolji igrač na terenu, što je okrunio krasnim golom za vodstvo Brazila.

Prije toga je jedinu dobru priliku Hrvatske u drugom dijelu propustio realizirati Rebić. Odlično je s lijeve strane ubacio Kramarić, dobro je Rebić pucao glavom, ali odličan je vratar Alisson, uspio je sačuvati mrežu netaknutom.

Slika 2 od 2.

69. je bila kritična minuta za Hrvatsku. Coutinho je na lijevoj strani proigrao Neymara, koji se kao od šale rješava Vrsaljka, mlako su reagirali i Kovačić i debitant Duje Ćaleta-Car, Brazilac krasno od grede pogađa za vodstvo Južnoamerikanaca.

Nije Hrvatska izdržala sa samo jednim primljenim pogotkom, u posljednjim sekundama utakmice Casemiro krasnom dugom loptom pronalazi Roberta Firmina, napadač Liverpoola na svom Anfieldu lijepo prima loptu, Jedvaj je nije uspio dohvatiti, Firmino prebacuje Subašića za konačnih 2:0.

Ukoliko se fokusiramo na prvih 45 minuta u kojima je Dalić isprobavao postavu za Argentinu možemo biti zadovoljni, no u drugom dijelu Hrvatska nije pokazala gotovo ništa. Izbornik može biti zadovoljan Rebićem i Lovrenom, Badelj je također bio solidan, Modrić i Rakitić će svoje odraditi i za njih nema brige, ali ostatak je upitan, nadajmo se da će Dalić pronaći dobitnu kombinaciju za Messija i društvo, ali i Nigeriju i Island.