Heinevetter i Lisice izbacili Hamburg

Ivan Dominik • nedjelja, 25.03.2012.

Osminu finala Lige prvaka zatvorili su u nedjelju navečer njemački predstavnici HSV i Füchse te Veszprem i Ademar Leon. Četvrtfinale će vidjeti Ademar kojem je to povijesni uspjeh te Füchse, koji je uz pomoć dvojice Hrvata porazio momčad Hamburga u kojoj Hrvati također igraju ključnu ulogu. Zanimljivim je i napetim susretima završena ova faza natjecanja, a suparnike u sljedećoj najboljih će osam europskih klubova saznati u utorak...

HSV Hamburg – Füchse Berlin

Nakon pobjede na domaćem parketu u prvoj utakmici osmine finala Lige prvaka igranoj u njemačkoj prijestolnici, berlinske su Lisice napravile veliki podvig te upisale pobjedu nad Hamburgom i u uzvratnom ogledu. Teška, čvrsta i tvrda utakmica otišla je na stranu gostiju premda je HSV vodio tijekom prvih 30 minuta i bio bolja momčad na parketu.

Međutim, nakon odmora na koji su domaći otišli rezultatom 11:10, u drugom je poluvremenu mnogo bolje zaigrala ekipa iz Berlina, naročito u obrani na čelu s fenomenalnim vratarom Silvijom Heinevetterom. Füchse je stoga uspio okrenuti rezultat u svoju korist te natjerati vrijeme da radi za njih, budući da igrači HSV-a nisu mogli izaći na kraj s odličnim mladim njemačkim golmanom na vratima gostujućeg kluba.

HSV je vodio većinom vremena na susretu, Füchse je samo nekoliko puta bio u vodstvu od jedan razlike, a najveću su prednost domaćini imali u 40. minuti pri rezultatu 17:12. No, u posljednjih je 20 minuta momčad Hamburga gotovo nestala, Heinevetter je radio čuda na golu pa su s gosti uspjeli vratiti u egal te u posljednjih desetak minuta dvoboja prijeći u vodstvo.

Infarkta je završnica donijela igru gol za gol, a u 59. minuti je gol za pobjedu gostiju zabio Islanđanin latvijskog porijekla, Alexander Petersson, inače četverostruki strijelac za svoj klub. Potom je Heinevetter obranio udarac Domagoja Duvnjaka, koji je ujedno bio i posljednji na susretu pa je utakmica završena pobjedom Berlinčana 24:23.

Prvi gol na utakmici zabio je Ivan Ninčević, a do kraja je dodao još jedan. Nije to bila večer hrvatskog reprezentativnog lijevog krila, koji je za dva gola potrošio sedam šuteva, dok je u prvoj utakmici zabio šest pogodaka te bio drugi najbolji strijelac svoje ekipe. Denis Špoljarić bio je jedan od glavnih igrača gostujuće obrane, ali pogodak nije uspio zabiti.

Apsolutni junak pobjede Füchsea bio je vratar Silvio Heinevetter s vrhunskom 21 obranom od 44 udarca domaćih. S druge je strane Dan Beutler obranio 14 lopti, dok Bitter za HSV nije branio. Pet je igrača gostiju dalo po četiri gola, a u momčadi HSV-a je najbolji strijelac s pet zgoditaka bio Hans Lindberg, dok su Duvnjak (10 udaraca) i Marcin Lijewski dodali po četiri. Igor Vori zabio je jedan gol iz tri pokušaja, a Blaženko Lacković zabio je trećinu svojih udaraca, odnosno njih dva.

Veszprem – Ademar Leon

Mađarski predstavnik Veszprem nije uspio nadoknaditi minus od tri gola iz prve utakmice protiv španjolskog Ademara iz Leona. Domaća je momčad pobijedila s 27:25 u utakmici u kojoj vodila tijekom cijelog susreta. Međutim, iako je Veszprem imao 16:12 na poluvremenu, gostujući su igrači odigrali boljih 30 minuta u nastavku te uspjeli smanjiti prednost domaćih, kako bi na kraju ipak oni prošli u četvrtfinale.

Tako je Ademar napravio povijesni uspjeh ušavši među posljednjih osam klubova u Ligi prvaka, dok Mađarima preostaje novi pokušaj iduće sezone. U redovima domaćina istaknuo se Marko Vujin s osam golova, a izvrstan je bio i Renato Sulić, koji je zabio pogodak manje. Na vratim domaćih bio je i Mirko Alilović, koji se istaknuo s nekoliko dobrih obrana, pogotovo u završnici.

Gostujuća ekipa prvenstveno je odigrala dobru kolektivnu utakmicu, međutim istaknula su se i dva pojedinca. Bili su to Martin Stranovsky i Antonio Garcia koji su zabili po šest golova. U redovima ukupnih pobjednika solidno je branio i Venio Losert.