Ivor Krapac • četvrtak, 01.11.2012.

Los Angeles Lakersi, glavna priča NBA ljeta, pretrpjeli su i drugi poraz na početku sezone. Bez pomoći Stevea Nasha u najvećem dijelu utakmice, Lakersi su izgubili u Portlandu, bez obzira na izvrstan učinak Dwighta Howarda. Za razliku od Lakersa, San Antonio Spursi i gradski rivali Clippersi krenuli su dobro, a među pobjednicima su bili i Houston Rocketsi, za koje je na impresivan način debitirao James Harden...

Lakersi praznih ruku u Portlandu

Niti drugi nastup u dvije večeri nije donio bolje vijesti za Mikea Browna i njegovu momčad. Poslije neuvjerljivog domaćeg otvaranja protiv oslabljenih Dallas Mavericksa, LA Lakersi zapeli su i u Portlandu, sa 116:106 u korist domaćih Trail Blazersa, koji su sve prelomili u drugom poluvremenu. Nakon prve 24 minute vodili su sa 62:57, da bi u posljednjoj četvrtini u jednom trenutku to povećali na 102:83, što Lakersi više nisu mogli dostići.

S obzirom na primljeni broj poena, jasno je što će biti glavna briga Mikea Browna poslije ovakve utakmice, pogotovo zbog toga što mu je obrana ionako jača trenerska strana. No, nakon susreta nije bilo panike niti na klupi ni među igračima Lakersa - iako će, ne poprave li se ubrzo, paniku uskoro sve glasnije slušati gdjegod da se okrenu.

"Moramo naučiti igrati zajedno", opisao je Dwight Howard, koji se ovog puta istaknuo s 33 poena, 14 skokova i pet asistencija, s dobrim učinkom iz slobodnih bacanja (15/19). "Moraš postati dobar prije nego možeš biti sjajan", dodao je centar Lakersa, podsjećajući da je ionako bitnije kako će izgledati u završnici sezone.

U Portlandu je među problemima za Lakerse bilo i to što se Steve Nash ozlijedio u prvom poluvremenu i zbog problema s lijevom nogom odigrao tek 16 minuta, s dva poena, po četiri skoka i asistencije u tom razdoblju. No, dobra vijest za Mikea Browna i momčad iz Los Angelesa je što taj problem, kako se čini, nije ozbiljniji. Kobe Bryant bio je prvi do Howarda, s 30 poena (šut 10/20) i šest skokova, a Pau Gasol imao je 16 poena i devet skokova.

Domaće su do pobjede vodili Nicolas Batum (26 poena, šest skokova) i 22-godišnji razigravač Damian Lillard, koji je u prvoj utakmici na NBA parketima ubilježio 23 poena i 11 asistencija. Wesley Matthews pridružio se s 22 poena.

Davis dobar, Spursi bolji

Bez pomoći Manua Ginobilija, na poštedi zbog grčeva u leđima, San Antonio Spursi pokvarili su domaćim navijačima predstavljanje Anthonyja Davisa u New Orleansu, proslavivši 99:95 protiv redizajniranih Hornetsa, koji puno očekuju od svojeg novog aduta pod obručima. Kako nisu mogli računati na Erica Gordona, Hornetsima je u prvoj utakmici sezone posao bio teži, a iako je Davis za početak karijere upisao 21 poen i sedam skokova, nisu uspjeli do pobjede.

Spursi su sve riješili u posljednjoj minuti. U završnih 60 sekundi ušlo se s 95:94 za domaće, da bi Tony Parker potom zabio tricu za vodstvo, a nakon neiskorištenog narednog napada Hornetsa, Tim Duncan dvaput je bio precizan iz slobodnih bacanja, za završnih +4 za goste.

Unatoč porazu, Davis je u prvi plan gurnuo pozitivne stvari. "Bila je ovo odlična večer", osvrnuo se prvi izbor ovoljetnog drafta i zlatni olimpijac iz Londona: "Dobro smo se zabavili na parketu, a iako nije završilo kako smo željeli, dogodilo se protiv sjajne momčadi Spursa. Vidjet ćemo ih opet, očekujem da će i to biti izvrsna utakmica."

Duncan je bio najbolji u pobjedničkoj momčadi, s 24 poena i 11 skokova, Parker je dodao 23 poena i šest asistencija, a Kawhi Leonard 19 poena i sedam skokova. Među domaćima, prvi do Davisa bio je Al-Farouq Aminu (17 poena i sedam skokova), dok je Austin Rivers, još jedan NBA debitant, krenuo u petorci umjesto Gordona, ali nije bio raspoložen. Sin Doca Riversa završio je sa sedam poena uz 1/9 iz igre.

Crawford vukao do pobjede

Los Angeles Clippersi otvorili su sezonu sa 101:92 protiv Memphis Grizzliesa, koje su prošle sezone izbacili u prvom krugu doigravanja. No, ovog puta je glavni junak bio čovjek kojeg tada nisu imali, tijekom ljeta pristigli Jamal Crawford, koji je, po običaju, krenuo na klupi, a 30 minuta na parketu iskoristio je za 29 poena sa samo četiri promašaja iz igre (10/14). Pored glavnog aduta, Clippersi su imali i širinu, s još petoricom dvoznamenkastih strijelaca, među kojima su bili i Chris Paul (po 12 poena i asistencija) i Blake Griffin (11 poena, sedam skokova).

Gosti iz Memphisa su u posljednju četvrtinu ušli s vodstvom od 77:73, da bi Clippersi otvorili završnih 12 minuta serijom od 10:0 za preokret na 83:77. U nastavku utakmice Grizzliesi su držali priključak sve do završnice, kada je domaća momčad odmaknula do konačnih +9.

Među adutima na koje računa Lionel Hollins, bolji od ostalih bili su Rudy Gay (25 poena, sedam skokova), Marc Gasol (20 poena, sedam skokova, pet asistencija) i Zach Randolph (15 poena, 16 skokova).

To se zove brza prilagodba

Koji dan nakon što se upoznao s novim suigračima, James Harden pobjednički je proslavio prvi nastup u dresu Houston Rocketsa, s kojima je već dogovorio i produžetak ugovora za pet sezona, vrijedan 80 milijuna dolara. Nastavi li kako je počeo, Harden će opravdati sav taj novac. Na putu do 105:96 u Detroitu predvodio je Rocketse s 37 poena, 12 asistencija, šest skokova i četiri osvojene lopte, uz četiri izgubljene, daleko odskačući od učinka koji su imali suigrači i suparnici.

"Samo sam htio izaći na parket i igrati", opisao je Harden poslije utakmice: "Sva priča i cijelo ludilo koji su se događali prošlog tjedna - jednostavno sam htio poslije svega ponovno zaigrati košarku."

Na nesreću Pistonsa, sjeli su ravno "na volej".

Momčad iz Detroita je, doduše, imala svoju priliku. Rano u posljednjoj četvrtini vodili su s 83:72, no završnih 12 minuta donijelo je potpuni preokret, s 33:15 za Rocketse u tom razdoblju utakmice.

Prvi do Hardena bio je Argentinac Carlos Delfino, jedan od gostujućih junaka završne četvrtine, koji je završio s 15 poena (5/6 za tricu) i sedam skokova. Jeremy Lin i Omer Asik dodali su po 12 poena, Asik uz devet skokova, a Lin s osam asistencija i četiri osvojene lopte, uz četiri izgubljene, šutirajući 5/12 iz igre.

Brandon Knight ubilježio je 15 poena, a Greg Monroe 14 poena i osam skokova za Pistonse, dok Andre Drummond u svojoj prvoj NBA utakmici nije igrao puno. Za 13 minuta na parketu završio je s po dva poena i skoka.

Indiana uspješna u Torontu, Bullsi i Sixersi kod kuće

Indiana Pacersi "otvorili su račun" s 90:88 u Torontu, okrenuvši zaostatak od 84:74 sredinom posljednje četvrtine. Odlučujuće poene zabio je George Hill (osam poena, sedam asistencija), dok su najefikasniji bili David West (25 poena), Paul George (14 poena, 15 skokova) i Roy Hibbert (14 poena, devet skokova). Raptorse je s 21 poenom, osam asistencija, sedam skokova i pet osvojenih lopti vodio Kyle Lowry.

Chicago Bullsi su svoj put u očekivanju povratka Derricka Rosea započeli s domaćih 93:87 protiv Sacramento Kingsa, a osim pobjede, dobra vijest za njih bio je i produžetak ugovora s Tajem Gibsonom, dogovoren prije utakmice. Joakim Noah (23 poena, 10 skokova), Richard Hamilton (19 poena) i Carlos Boozer (18 poena, osam skokova) bili su najbolji među domaćima, a Tyreke Evans (21 poen, osam skokova) u gostujućoj momčadi.

Na povratku Andrea Iguodale u Philadelphiju, gdje je novi igrač Denver Nuggetsa dočekan sa zvižducima s tribina, 76ersi su došli do 84:75 protiv Nuggetsa, ne mareći za izostanak ozlijeđenog Andrewa Bynuma. Spencer Hawes imao je 16 poena, 12 skokova i pet blokada, a Jrue Holiday 14 poena i 11 asistencija za Sixerse, dok je Ty Lawson sa 16 poena, sedam asistencija i pet skokova vodio Nuggetse.

• Obrisan korisnik02.11.2012. u 11:29
    Još malo da se nadovežem. Durant, Westbrook i Ibaka su svi produžili ugovore relativno nedavno. Oklahoma je trebala tad sjesti istovremeno za stol sa njima i sa Hardenom i reći im da ne mogu (ne žele) dati max svima njima i probati ih nagovoriti da svi uzmu npr 2 mil manje od maxa (slično kao... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik02.11.2012. u 11:14
    Svjestan sam ja te činjenice jako dobro. I smatram da je to pohvalno. Ali vidiš, opet sam sebi proturiječiš. Tu su 3 najbolja igrača prihvatila manje ugovore a ovdje bi to trebao samo Harden jer su Durant, Westbrook i Ibaka dobili max. Misliš da je to pošteno? Svi za jednog? Ne bih rekao. I opet ti... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik01.11.2012. u 21:15
    Hardenu je imao opciju 4 godine 54 miljuna u okcu ili houston 5 godina 80 miljuna. U cemu je problem sta je odabrao Houston? Sta cemo glumit da 26 miljuna dolara nije dovoljno dobar razlog!? Pa nije on otisao u houston na 4 godine za 60 miljuna sta je trazia u oklahomi nego na 5 godina za 80... [više na forumu]
  • django 901.11.2012. u 18:00
    Je, najbolje bi bilo da sve ide preko Hardenovih leđa i da sad pored minutaže i brojki još žrtvuje i novac. Durant i Wess su se također mogli žrtvovati, prihvatiti manje ugovore i na taj način osigurati ostanak Hardena. U NBA-u svatko prvenstveno gleda sebe. Vlasnici da imaju što veći profit i da... [više na forumu]