Ivor Krapac • srijeda, 29.05.2013.

Indiana Pacersi bili su uspješni u četvrtom susretu serije protiv Miami Heata u finalu Istočne konferencije u NBA ligi. Pacersi su pred svojim navijačima slavili sa sedam poena prednosti i time osigurali povratak na jug Floride s dvije pobjede na svakoj strani...

S puno kvalitetnijim izdanjem nego u prošloj utakmici, u kojoj je Miami Heat bio vrlo dominantan, Indiana Pacersi pobrinuli su se za povratak u egal u finalu Istočne konferencije. Pacersi su sinoć pred svojim navijačima proslavili pobjedu s 99:92 i poravnali na 2-2 prije povratka serije u Miami.

Bila je to utakmica u kojoj je momčad Franka Vogela već na početku pokazala da će ovog puta to izgledati drugačije nego u prošlom susretu, u kojem je Heat u prvom poluvremenu zabio 70 poena i držao stvari pod svojom kontrolom. Gosti iz Miamija su u četvrtoj utakmici do 70 poena došli tek u završnici treće četvrtine, a s takvom, puno kvalitetnijom obranom, Pacersi su najvećim dijelom susreta bili u vodstvu, koje su i zadržali potkraj četvrte dionice.

Roy Hibbert: "Svi dečki u našoj svlačionici vjeruju da možemo pobijediti. Bez obzira što košarkaški analitičari ili bilo tko drugi govorio, čak i ako nam ne daju šanse, dečki u svlačionici bili su spremni igrati, izašli smo na teren i ostavili srce na njemu."

Domaći su otvorili utakmicu čvrstom obranom i trčanjem u tranziciju, čime su u prve tri minute došli do 11:0. U nastavku prve četvrtine, nije ih poremetio niti povratak gostiju iz Miamija, koji su okrenuli na 17:16. Završni dio tog perioda susreta ponovno je pripao Pacersima, koji su poslije prvih 12 minuta vodili s 26:22.

Heat je u trećoj utakmici vrlo lako ulazio u reket, sve je polazilo od LeBrona Jamesa, ali već od početka četvrte vidjelo se da Vogelova momčad neće dati da se takvo što ponovi. Pacersi su u utorak i obrambeno i napadački imali prednost u području pod košem, ne dopuštajući svojim suparnicima da se potpuno razmašu.

Tijekom druge četvrtine, domaći su održavali prednost, no s naletom u završnici prvog poluvremena, Heat se poslije 24 minute približio na samo 48:47. U trećoj dionici gosti su izveli preokret i vodili sa 60:56, ali Pacersi su uzvratili predvođeni napadačkim učinkom Davida Westa, a potom i odmaknuli do 77:70 na kraju četvrtine, tricom Lancea Stephensona iz kuta preko ruke Dwyanea Wadea za tih +7 na ulasku u posljednjih 12 minuta.

Osim što su pali na sedam poena zaostatka, goste s Floride su u drugoj polovici treće četvrtine zabrinule i dvije situacije s dva od njihova tri glavna aduta. Chris Bosh je pet minuta prije kraja te dionice krivo stao pod košem, iskrenuo desni gležanj i pauzirao do rane faze četvrte četvrtine, dok je LeBron James nagazio na nogu Lancea Stephensona i zbog toga imao manje probleme s lijevim gležnjem, ali bez izlaska iz igre.

Sa svim svojim najjačim snagama, Heat se u posljednjoj četvrtini vratio u vodstvo, ali nije izdržao do kraja. Poslije zaostatka od 81:72, momčad Erika Spoelstre je serijom od 14:2 okrenula na 86:83, međutim, u preostalih pet i pol minuta do posljednje sirene stvari su se odvijale po željama domaćina.

Erik Spoelstra, trener Miami Heata: "U ovoj seriji se sve svodi na to tko će preuzeti inicijativu i držati je što duže. Ovog puta su nas izgurali iz reketa. Jednostavno ćemo morati biti bolji."

Ubačajem Roya Hibberta, Pacersi su nešto manje od tri minute prije kraja poveli s 91:89, a Hibbert je minutu i pol prije završne sirene zabio i za 93:89, dodajući i ubačeno dodatno slobodno bacanje poslije prekršaja LeBrona Jamesa. Startni centar domaćina je taj koš-faul zabio u akciji u kojoj su Pacersi imali čak dva skoka u napadu, potvrđujući dominaciju u tom segmentu tijekom cijele utakmice. Skakački, Vogelova momčad bila je u prednosti od 49-30.

Poslije pet poena zaostatka 90 sekundi do kraja, Heat se više nije vratio u egal, a kraj utakmice dočekali su bez Jamesa na parketu. LeBron je malo manje od minutu prije završne sirene u bloku napravio prekršaj u napadu, završivši na klupi sa šest osobnih pogrešaka, što je dodatno umanjilo šanse gostiju za preokret. Ubačajima Georgea Hilla i Paula Georgea s crte slobodnih, Pacersi su samo zapečatili pobjedu.

U dolasku do poravnanja u seriji, domaću momčad vodio je Roy Hibbert, koji je ubilježio 23 poena (10/16 iz igre) i 12 skokova. Lance Stephenson imao je 20 poena i pet skokova, George Hill 19 poena, šest asistencija i pet skokova, a David West 14 poena i 12 skokova. Opterećen prekršajima zbog kojih je nekoliko puta završio na klupi, Paul George dodao je 12 poena, osam skokova, tri asistencije i dvije blokade, uz pet izgubljenih lopti.

LeBron James ubilježio je 24 poena, šest skokova, pet asistencija i tri blokade za Heat, a šut iz igre bio mu je ispod 50 posto, 8/18. Mario Chalmers pridružio se s 20 poena, a Dwyane Wade sa 16 poena i šest asistencija, uz 5/15 iz igre. Dvoznamenkasti broj poena imao je još jedino Ray Allen, koji je zabio 11 (šut 4/13), dodajući i sedam skokova.

Peta utakmica igra se u noći s četvrtka na petak po našem vremenu u AmericanAirlines Areni u Miamiju.

• Obrisan korisnik31.05.2013. u 06:28
    Smiješno da se spominje neki granger, ako znamo da wade nije ni sjena onog wadea od prošlog doigravanja, a kamoli onog starog wadea. S wadeom bi heat rutinski riješia pacerse. Pa wade je hall of fame igrač! I vidim iz jednog komentara lik nije znao da je wade ozljeđen? Pa wade je sam priznao da su... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik30.05.2013. u 16:42
    Nisam znao ali ispostavilo se da sam dobro "osjetio" da D. Wade nije na 100% i da vuče nekakvu ozljedu, a onda sam vidio da mu pri svakom izlasku iz igre nešto obrađuju oko koljena. Osim toga krivo su tempirali formu jer su na vrhuncu bili prije oko mjesec dana. A za Boshovu ozljedu znam... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik29.05.2013. u 23:58
    frank vogel je nesto najblize poppovichu u NBA, timska kosarka bez razvikanih zvijezda s jednolikom distribucijom lopti, vrlo inteligentno vođenje momcadi, odlicna obrana...nadam se da ce dobiti i 5. utakmicu i staviti pred heat ''nemogucu misiju''
  • Obrisan korisnik29.05.2013. u 18:55
    mislim da Danny Granger više nije prva violina
  • irilov29.05.2013. u 18:49
    da je još pinku upristojit povremeno divljanje onoga stephensona u napadu- pjesma od košarke, svaka čast frank vogel. i ne zaboravite, cilo vrime bez prve violine- dannya grangera! aj uzmite miamiju lbj-a...