Igor Šestak • subota, 25.05.2013.

U noći s petka na subotu po hrvatskom vremenu u Miamiju je odigrana druga utakmica finalne serije Istočne konferencije, a pobjedom su se ovoga puta osladili Indiana Pacersi i izjednačili seriju na 1-1. LeBron James bio je sjajan tijekom cijele utakmice i održavao Heat u igri protiv raspoloženih Pacersa, no u zadnjoj minuti je izgubio dvije lopte i Miami je ostao "kratkih rukava". Junaci Pacersa bili su sjajni Roy Hibbert i Paul George.

Iako je LeBron James odigrao još jednu fantastičnu utakmicu, Miami Heat u drugoj utakmici finala Istoka nije uspio pobijediti Indiana Pacerse. U American Airlines Areni na Floridi Pacersi su vodili tijekom najvećeg dijela susreta, no o pobjedniku se i ovoga puta odlučivalo u napetoj završnici. U posljednju minutu ušlo se s rezultatom 93:93, a onda se James pretvorio u tragičara utakmice. David West mu je dvaput oduzeo loptu, a George Hill realizirao četiri slobodna bacanja i donio Pacersima gostujuću pobjedu rezultatom 97:93.

Igrači Indiane ostvarili su veliku pobjedu i trenutno je prednost domaćeg terena u finalnoj seriji na njihovoj strani, ali poručuju da na tome misle stati. "Ništa još nismo učinili. Nismo dobili seriju, već samo jednu utakmicu. Mnogi od nas misle da smo trebali voditi 2-0", poručio je West. Dobra škola za Indianu može biti polufinalna serija Heata i Bullsa, u kojoj je Chicago dobio prvu utakmicu na Floridi pa nanizao četiri uzastopna poraza.

Otvaranje utakmice pripalo je Pacersima, a do prvog značajnijeg vodstva stigli su pet minuta prije kraja prve četvrtine. Serijom od deset uzastopnih poena stigli su na 24:12. U završnici prvog perioda Heat je prepolovio svoj zaostatak, na polovici druge četvrtine ubačajem Chrisa Bosha izjednačio rezultat na 37:37, no Pacersi su imali spreman odgovor.

"Imali smo svoje prilike. Imali smo ih mnogo, ali nismo znali dovršiti utakmicu onako kako ti inače radimo. Serija protiv Pacersa je vrlo izjednačena i svaka utakmica može otići na bilo čiju stranu", prokomentirao je nakon poraza trener Heata Eric Spoelstra.

U četiri minute Heatu su dozvolili tek jedan poen, a na drugoj strani zabijali iz svih oružja i odvojili se na svoju najveću prednost od 13 poena (51:38). U završnoj minuti prvog poluvremena Heat se oporavio i sa sedam uzastopnih poena došao na minus šest. U posljednjem napadu James je odlično pronašao Mikea Millera koji je iz kuta pogodio tricu za zvukom sirene za 47:53.

Priča treće četvrtine bili su spremni odgovori Pacersa na svako izjednačenje domačina. Serijom od sedam uzastopnih poena Heat je nakon četiri minute drugog poluvremena stigao na dva poena zaostatka, a rezultat je izjednačio na 60:60 samo minutu kasnije. Pacersi su odgovorili tricom Georgea Hilla i Alley Oop zakucavanjem Paula Georgea. Četiri minute prije kraja treće četvrtine James je izjednačio na 67:67, a George odgovorio polaganjem. U idućem napadu izjednačio je Dwyane Wade, a George opet odgovorio ubačajem za novo vodstvo Pacersa. Gosti su se tada odvojili na pet poena prednosti, no James je dalekometnom tricom sa zvukom sirene postavio 74:76 uoči ulaska u posljednjih 12 minuta.

Nakon jedne minute Heat je konačno poveo i to novom tricom Jamesa, ali Pacersi se nisu dali. Raspoloženi George zabio je pet poena u kratkom vremenu za vodstvo svog kluba 84:81. Tada je uslijedila serija domaćih igrača od sedam uzastopnih poena, a zaključio ju je Bosh tricom za 88:84, najveće vodstvo Heata. Pacersi su prevladali i te probleme pa se tricom Lancea Stephensona i polaganjem sjajnog Roya Hibberta vratili u minimalno vodstvo, a onda se vodila izjednačena bitka do ulaska u posljednju minutu.

49 sekundi prije kraja Hill je realizirao slobodna bacanja za vodstvo Indiane 95:93, a James je poveo napad Heata i pogriješio. West mu je presjekao dodavanje, no Pacersi nisu iskoristili napad pa je James 17 sekundi prije kraja dobio novu priliku za izjednačenje. Krenuo je u prodor po desnoj strani pa ponovno naletio na Westa. Krilni centar Pacersa ukrao je MVP-u NBA sezone još jednu loptu, a Hill je osam sekundi prije kraja realizirao još dva slobodna bacanja i odveo Indianu do goleme pobjede.

Trener Pacersa Frank Vogel nakon utakmice je izjavio: "Ovo je jedna od najboljih košarkaških utakmica u kojoj sam sudjelovao. LeBronove pogreške u završnici ne bi trebale obilježiti tu utakmicu jer je čovjek odigrao strašnu utakmicu. Bila je to jedna od najboljih predstava nekog igrača koju sam vidio u životu. Jednostavno, mi smo u završnici uspjeli uspjeli odraditi dvije odlične obrambene akcije."

LeBron je tako postao tragičar iako je zabio 36 poena uz fantastičan šut iz igre 14/20. Imao je i osam skokova, tri asistencije, tri ukradene, ali i pet izgubljenih lopti. Za pobjedu Miamija nedostajalo mu je raspoloženih suigrača. Bosh je zabio 17 poena (iz igre 6/14) i dodao pet skokova, a Wade je uz identičan šut iz igre stigao do 14 poena, šest skokova i pet asistencija. Nitko od preostalih igrača Miamija nije stigao do dvoznamenkastog broja poena.

Igrači Heata iz igre su ukupno šutirali 34/73 (46,6 posto), a imali su dosta problema sa slobodnim bacanjima (18/26). Izgubili su skakačku bitku s 39-32, a Pacersi su bili i precizniji u svakom segmentu. Ukupno su iz igre šutirali 33/66, a slobodna bacanja 26/32.

Odličnom partijom do pobjede ih je odvukao Roy Hibbert s 29 poena (iz igre 10/15, slobodna bacanja 9/10) i deset skokova, a odličnu je igru pružio i Paul George te stigao do učinka od 22 poena (iz igre 9/16) i šest asistencija. I preostali članovi startne petorke Pacersa upisali su dvoznamenkasti broj poena. George Hill je zabio 18, David West 13 uz sedam skokova, a Lance Stephenson ostvario deset poena, osam skokova i pet asistencija.

Finalna serija Istočne konferencija sada seli u Indianapolis, a treća utakmica na rasporedu je u nedjelju.

• Obrisan korisnik25.05.2013. u 14:25
    očekivano nakon prve utakmice u kojoj je heat jedva dobio sa jamesovim triple doublem i 20 izgubljenih lopti indiane i smješnim šutom za 3.. bit će to repriza prošlogodišnje serije, provuć će ih nekako james do finala, nego di su veliki wade i bosh? koja je funkcija spolestre? smješan trener..
  • Obrisan korisnik25.05.2013. u 13:50
    zasluzila je indiana. trebali su i proslu dobit.da ce bit zanimljivo to znamo svi,a da ce indiana proc,to znam samo ja:)
  • Obrisan korisnik25.05.2013. u 12:52
    Bayless mu je na kraju dao jednu od deset...
  • orangecrush25.05.2013. u 12:39
    slažem se, jordanova karijera je nešto čemu će se teško itko ikad približiti, u cijelom sportu. mislim da je ovo bila i izjava onog ludog novinara skipa baylessa, ali i magica, definitivno. magic je bio jedan od prvih koji su tvrdili da je jordan hodajuća legenda. a kad ti to kaže jedan od najvećih... [više na forumu]