Igor Šestak • ponedjeljak, 27.05.2013.

U noći s nedjelje na ponedjeljak odigrana je treća utakmica finala Istočne konferencije NBA lige. Neizvjesnosti nije bilo jer je Miami Heat odigrao briljantnu utakmicu i slavio s golemih 114:96. Momčad s Floride na ovoj utakmici nije imala "slabu kariku", dok su Pacersi bili daleko od razine igre koju su prikazali u prvim utakmicama.

Prve dvije utakmice finalne serije Istočne konferencije bile su tijesne, a vodeću riječ u njima je vodio LeBron James. U prvoj je bio junak, u drugoj tragičar, a Miami Heat i Indiana Pacers preselili su u Indianapolis s 1-1 u seriji. Treća utakmica nije bila ni nalik onima u Miamiju. Momčad Erica Spoelstre "promarširala" je Indianapolisom i rezultatom 114:96 povela 2-1.

Miami je imao prvo poluvrijeme iz snova. Šut iz igre njegovih igrača bio je briljantnih 27/43 (62,8 posto) pa su u prve dvije četvrtine postigli čak 70 poena (rekord organizacije). Izgubili su samo jednu loptu, dok su njihovi domaćini izgubili šest, a ponovno je LeBron bio vođa i za 20 minuta na parketu postigao 18 poena.

Pacersi su bili na 50 posto šuta iz igre i zbog toga su bili na "pristojnom" zaostatku s nadom u preokret. U trećoj su četvrtini zaigrali bolje i nakon šest i pol minuta igre stigli na sedam poena zaostatka (71:78). U idućem napadu Indiane Dwyane Wade je blokirao polaganje Lancea Stephensona, a Mario Chalmers na drugoj strani položio i zaradio dodatno bacanje. Vratio je Miami na plus deset, a Pacersi su se raspali.

Od te blokade Wadea Miami je u završnici treće i početnoj fazi četvrte četvrtine napravio seriju 21:7 i stigao do goleme prednosti 99:78. U nešto više od devet minuta, Pacersi su pogodili tek jedan šut iz igre i za njih povratka u utakmicu više nije bilo. Poraženi su s velikih 114:96 i četvrtu će utakmicu dočekati s mnogo briga, a pobjeda će im biti imperativ žele li zadržati šanse za plasman u veliko NBA finale.

"Očito je kako je aktualna Miamijeva momčad jedna od najboljih koju je ova liga vidjela. Oni su aktualni prvaci i u odličnoj su formi. Ukoliko ne igrate savršenu obranu protiv njih, oni će vam učiniti ono što su danas učinili nama. Iako, oni put do koševa znaju pronaći čak i ako igrate savršenu obranu", izjavio je trener Pacersa Frank Vogel.

LeBron James je u drugom poluvremenu mogao "odmarati". Odigrao je još 20 minuta, ali je postigao samo četiri poena i utakmicu završio s učinkom od 22 poena (iz igre 8/17), četiri skoka i tri asistencije. Nije to posebno dobar učinak za njega, ali ovoga puta to Miamiju nije stvorilo brige jer je imao gomilu raspoloženih igrača. Ukupno su iz igre šutirali 42/77 (54,5 posto), a na čitavoj su utakmici izgubili tek pet lopti. Izgubili su jedino skakačku bitku (45-36 u korist Pacersa), ali im to nije pretjerano smetalo.

Svi članovi startne petorke zabili su dvoznamenkasti broj poena, a klupa je doprinijela s 28 postignutih poena. Raspoložen je bio Wade i upisao 18 poena (iz igre 8/14), osam asistencija, četiri skoka i dvije blokade, a ugodno je iznenadio Udonis Haslem te stigao do učinka od 17 poena (iz igre 8/9) i sedam skokova. Chris Bosh je zabio 15 poena, Chalmers 14, a veliki doprinos pobjedi dao je "čovjek-ptica" Chris Andersen. Za 22 minute u igri postigao je devet poena (iz igre 4/4) te dodao devet skokova i dvije blokade.

"Danas su mnogi igrači dali svoj veliki doprinos i to je bio veliki korak naprijed za nas. No, zbog ove pobjede nećemo zaboraviti kako je izjednačena ova serija. Moramo ostaviti ovu utakmicu iza sebe i odmah početi s pripremama za novi izazov, za novu bitku u četvrtoj utakmici", poručio je nakon velike pobjede trener Miamija Eric Spoelstra.

Pacersi su iz igre pogodili tek 39,7 posto svojih šuteva, a u kombinaciji sa slabom igrom u obrani protiv ovako raspoloženog Heata nisu imali šanse. Kad se tome pribroji izrazito slaba večer Paula Georgea (iz igre 3/10, 13 poena), visoki poraz Indiane i ne treba čuditi. Bio im je to prvi domaći u ovogodišnjem doigravanju.

Raspoložen je bio tek David West s 21 poenom (iz igre 8/16) i deset skokova, Roy Hibbert je upisao 20 poena (iz igre 4/12, slobodna bacanja 12/15) i 17 skokova, a George Hill 19 poena (iz igre 5/10).

Četvrta utakmica finala Istoka igra se također u Indianapolisu, a na rasporedu je u utorak.

• sime cipol27.05.2013. u 23:11
    Lako im je u bit dobar u NBA ligi. Neka dođu i dokažu se u Europi. Više je Europljana ostavilo trag u NBA ligi nakon igranja Eurolige, nego Amerikanaca u Europi nakon igranja NBA lige!!
    sime cipol
  • irilov27.05.2013. u 16:38
    pa jbt, nakon 2 utakmice u miamiju indiana je imala vodit 2-0, a vi pišete kako niko ne može zaustavit miami?! jebala vas propaganda i preseravanje...igraju odličnu, pametnu košarku a ne ono izdrkavanje i silovanje baluna ko okc, gs ili ny...
    irilov
  • Obrisan korisnik27.05.2013. u 16:15
    zaboravljate da spursi imaju popovicha, ako s njime na klupi ne mogu nista miamiju, onda im danas nitko ne moze nista...ja ocekujem da ce ih barem dobro, dobro namuciti
  • Master Yoda27.05.2013. u 09:26
    po meni bi više šanse protiv heata imao memphis nego spursi, upravo zbog toga jer forsiraju istu igru kako i indiana, spursi će vjerojatno namučit heat, ali neće to bit dovoljno, baš sad u finalu bi se vrlo lako moglo pokazat da godine čine svoje, heat ima prebrzu igru za spurse, a na unutarnjim... [više na forumu]