Ivor Krapac • nedjelja, 26.05.2013.

Iako su u prvoj četvrtini odigrali loše i bili u velikom zaostatku, San Antonio Spursi su s oporavkom u nastavku utakmice došli do treće pobjede u ogledu s Memphis Grizzliesima u finalu Zapadne konferencije u NBA ligi. Spursi su u prvom susretu u Memphisu slavili u produžetku, u kojem je, kao i u prošloj utakmici, glavnu ulogu imao Tim Duncan...

Poslije slabog otvaranja susreta i 18 poena zaostatka tijekom prvih 12 minuta, San Antonio Spursi stigli su se vratiti na pravi put i sa 104:93 protiv Memphis Grizzliesa doći pobjedu do plasmana u svoje prvo NBA finale poslije 2007. godine. Nakon što su prekinuli stopostotni domaći niz Grizzliesa u ovosezonskom doigravanju, Spursi sada vode s 3-0 i u situaciji su koja je dosad u NBA ligi uvijek značila prolazak dalje.

Kao i u drugom susretu u San Antoniju, sinoć se o pobjedniku ponovno odlučivalo u produžetku, a sličnost s prošlom utakmicom bila je i u tome što je u dodatnih pet minuta još jednom glavnu ulogu imao Tim Duncan. S dobrim otvaranjem produžetka, Duncan se odmah pobrinuo da Spursi preuzmu rezultatsku kontrolu, a u tom dijelu utakmice zabio je sedam od svoja 24 poena. U pratnji su bili Tony Parker i Tiago Splitter, pa su gosti u dodatnih pet minuta riješili stvar bez većih poteškoća.

"Odigrao je veliku ulogu za nas prije neku noć u produžetku, ovog puta je sve ponovio", osvrnuo se Gregg Popovich poslije pobjede: "Zbog toga i ima takav ugled unatrag 17 godina. Bio je nevjerojatan. Osjeća odgovornost da nas pokuša nositi u takvim trenucima, tako je bilo i ovog puta."

"Nisam zabrinut zbog toga koliko godina imam ili zbog bilo čega drugog", opisao je sam Duncan, koji je prošlog mjeseca proslavio 37. rođendan: "Koncentriram se samo na novu priliku da se probijem u finale i pokušam pobijediti, to je sve."

Za Spurse stvari nisu izgledale dobro na početku utakmice. Krenuli su s previše izgubljenih lopti, osam u prvoj četvrtini, što je domaćoj momčadi otvorilo vrata da s nekoliko kontri rano dođe u prednost, a kada se Grizzliesima otvorilo i u šutu za tricu, razlika je narasla do +18 (29:11). Prva dionica okončana je s 29:13.

Nezadovoljan igrom, Popovich je tijekom tih 12 minuta pokazao što misli o nastupu svoje momčadi izvođenjem hokejske izmjene, s promjenom cijele početne petorke u drugoj polovici četvrtine. U televizijskom razgovoru nakon prve dionice, trener gostiju je dvaput spomenuo izgubljene lopte, ne dodajući ništa više od toga, a stvari su se promijenile u nastavku utakmice.

Spursi u drugoj četvrtini više nisu bili toliko nekarakteristično brzopleti i postupno su smanjivali razliku, sve do 44:40 na poluvremenu. U preostale 24 minute utakmica je bila sasvim otvorena, bez većeg bijega na bilo kojoj strani, a prije produžetka, domaći su imali svoju priliku za pobjedu u posljednjem napadu četvrte dionice. No, Mike Conley kod 86:86 nije zabio na ulazu.

U produžetku je Spurse povukao Tim Duncan, a Grizzliesi nisu imali pravi odgovor.

"Ovo je frustrirajuće, ali istovremeno, daje nam nadu to što znamo da se možemo izboriti za povratak", osvrnuo se Conley poslije poraza: "Imali smo šansu za pobjedu u našim posljednjim utakmicama. Ovo nije lako prihvatiti, ali dobili smo dobru lekciju. Nema skupine igrača koja bi bila bolji izbor za vraćanje poslije zaostatka od 3-0 nego je ova naša."

Uz 24 poena, Duncan je na putu do pobjede imao i 10 skokova, pet asistencija i dvije blokade. S novim, 144. double-doubleom u karijeri u NBA doigravanju, samostalno je izbio na drugo mjesto u povijesti, iza Magica Johnsona, koji ima 157 dvostruko-dvostrukih učinaka.

Tony Parker završio je s 26 poena, pet asistencija i četiri skoka, ali i sa sedam izgubljenih lopti, dok je Manu Ginobili imao 19 poena, sedam skokova i pet asistencija za Spurse.

Grizzliese je s 20 poena, pet osvojenih lopti i četiri asistencije vodio Mike Conley, čiji šut iz igre nije bio sjajan (8/21). Marc Gasol upisao je 16 poena, 14 skokova i pet asistencija, Quincy Pondexter 15 poena, a Zach Randolph 14 poena i 15 skokova. Gasol je pucao 7/18, a Randolph 5/14 iz igre.

Četvrta utakmica igra se u noći s ponedjeljka na utorak po našem vremenu, ponovno u Memphisu.

• Obrisan korisnik26.05.2013. u 13:16
    dobro veliš, ja očekivao da će biti ovako gusto u svakoj tekmi ali da će barem jedna otić na stranu Grizzliesa...ali kad pogledaš ovu zadnju Greg je maher....ne daje prostora Zacu i Marcu više no što je potrebno a vanjski igrači Grizzliesa nisu tako dobri ni u obrani ni u napadu. ma vrhunska... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik26.05.2013. u 09:01
    e ovo nisam očekivao. 3:0 za SAS. Svaka čast!